enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonulu Ünlüler

Geçmişten günümüze; Kastamonulu Ünlü Bilim, İlim, Sanatçı, İş insanı, Gazeteci ve Siyasetçileri tanıtmaya çalışacağız

28 Ekim 2016’da GÜBRETAŞ’ta vekaleten Genel Müdürlük görevini yürüten Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan İbrahim Yumaklı, Gübretaş Yönetim Kurulu’nun 5 Mayıs 2017 tarihinde KAP’ta açıklanan kararıyla Genel Müdürlük görevine asaleten atanmıştı. 28 Ekim 2016'dan buyana Gübretaş üst yönetimindeki görevlerinin yanı sıra icracı Yönetim Kurulu üyeliğini de yürüten Yumaklı, 8...
Serdar Güzelaydın; Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilik ve Milli Takımlar eski sorumluluğu da yapmıştır. 2018 yılında Galatasaray A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olarak futbol camiasındaki yerini alarak spor dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelmiştir.
Sürpriz şekilde Ak Parti Kastamonu 1.nci sıradan aday gösterilen ve 28. dönem için Milletvekili seçilen Avukat Halil Uluay, geçmiş dönemde Ak Parti Kastamonu İl başkanlığı görevini de yapmıştı. Uzun süre İl meclis üyeliği de yapan Avukat Halil Uluay, Kastamonu’da sevilen sayılan bir isim olarak öne çıkıyor.
1938 yılında Taşköprü Hocaköyü'nde doğdu. Annesi Arife babası Hasan... Dile kolay 57 yıldır Ayşe Öz hanımla evli ve iki erkek iki kız ve altı torun sahibi...
Prof. Dr. Fatma Zehra Tan; Babasının ve annesinin İran’da Tahran Üniversitesi’nde görev yapıyor olması sebebiyle hayatına bu ülkede başlamış ve İhtilal’e kadar burada yaşamıştır. İlk önce babasının ve annesinin ortak dili olan Farsçayı, Türkiye’ye döndükten sonra ise anadilini öğrenmiştir.
Edebiyat dünyamıza önemli eserler kazandırmış olan Kastamonu Taşköprülü araştırmacı gazeteci, yazar Ş. Adnan Şenel Ankara’da vefat etti.
Kastamonu Ünlüler Ak Parti Kastamonu 1.nci sıradan aday gösterilen Avukat Halil Uluay, geçmiş dönemde Ak Parti Kastamonu İl başkanlığı görevini de yapmıştı. Uzun süre İl meclis üyeliği de yapan Avukat Halil Uluay, Kastamonu’da sevilen sayılan bir isim olarak öne çıkıyor. Taşköprü İmam Hatip Lisesi ilk yatılıları olarak yeni bir hayata...
Mezun olduğu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde 29 yıldır müdür olarak görev yapan, Kastamonu’nun tarihi lisesi Abdurrahman Paşa Lisesi’nin eski müdürü, Eski il Milli Eğitim Müdürü ve Kastamonuspor’un eski başkanı Kastamonu sevdalısı ve efsanesi insan İsmail Dönmez 8 Şubat 2022 Tarihinde rahmeti rahmana kavuştu.
Süleyman Şenel, Türk Halk Müziğine saha araştırmaları ile materyal sağlayan araştırmacılardan biridir. Bu amaçla, bilhassa Trakya ve Anadolu'nun çeşitli yörelerinde ve ayrıca Azerbaycan'ın Bakü, Kazak, Akstafa, Lenkeran, Masallı ve Gobustan bölgeleri ile Kazakistan'ın başkenti Almatı'da derlemeler yaptı. Kendi imkânları ile gerçekleştirdiği bu saha araştırmalarında 1000'den fazla ezgi ve ayrıca; folklorik...
1700’lü yıllarda özel beylik olarak seçilerek Osmanlı Sarayı’na kabul edilen Taşköprülü Müftügiller ailesi soyadı kanunuyla “Erol” soyadını aldılar. Taşköprülülerin genel olarak helvahane, şekerhane, tatlıhane gibi sarayın tatlı imal edilen bölümlerinde istihdam edilerek şekercilik hususunda esaslı bir tecrübeye sahip oldular. Müftügiller’den Mehmet Efendi, 1807’de İstanbul’a gelir ve Eminönü’de bir şekerci dükkânı...
Prof. Dr. Hüseyin Ülgen; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyeliği yapmış. Türk Ticaret kanununu hazırlayan komisyonun Sigorta Hukuku ve Taşıma Alt Komisyonu Başkanlığını da yapmıştır.
Mehmet Feyzi Efendi; Taşıyla, toprağıyla mübarektir bu Kastamonu. Mekke silsilesine bağlıdır. Buradan oraya yol vardır.” diyen Kastamonu’nun öz bağrında filizlenmiş, ulu bir çınar, yüce bir feyiz pınarıdır.
Prof. Dr. Feridun Gökırmak; Türkiye ve Bursa Uludağ Üniversitesi için büyük görevler yapmış bir bilim insanıdır. Yüzlerce asistan ve binlerce öğrenci yetiştirmiş çok önemli bir isimdir. Uludağ Üniversite çalışanları ve öğrencileri Feridun Hocalarını “Bizim için sadece bir hoca değil, aynı zamanda bir babaydı” diye ifade ediyorlar.
Taşköprü İHL’si ilk yatılıları olarak yeni bir hayata yeni bir dünyaya merhaba demişiz. Kimimiz hayvan peşinden, kimimiz tarladan, kimimiz pancardan, kimimizde yeterki okusun ama adam olsun, insan olsun topluma yararlı olsun duası ve “eti senin kemiği benim mantığı ile okula hatta yurda teslim ediliverdik.
Büyükelçi, siyasetçi, tarihçi, gazeteci.... Say say bitmez özelliklerini ve meziyetlerini.. Adeta yaşayan bir tarihtir o...
Hasan Basri Hocaefendi; Kastamonu Diyanet Eğitim Merkezi'nde uzun yıllar öğretim görevlisi olarak çalışan Hocaefendi, çalışkanlığı ve gayretlerinden ötürü teşekkür belgesi aldı. Diyanet Eğitim Merkezi'nde görevli iken, Şeyh Şa'bân-ı Veli Camiinde gönüllü olarak vaaz ve irşad hizmetleri yaptı.
Mesut Yılmaz ilk atölyesini bir arkadaşı ile birlikte kendi ürettikleri torna, matkap ve testere tezgahı ile 1958 yılında Şişhane’de açmıştır. Mesut Yılmaz ‘ın zorlu koşullarda geçen iş hayatında eşi Sabahat Hanım manevi yönden en büyük destekçisi ve yardımcısı olmuştur.
Turhan Topçuoğlu; 1999-2014 yılları arasında Kastamonu Belediye Başkanlığı görevi boyunca sadeliği, nezaketi, sergilediği belediyecilik anlayışı ve hizmetleriyle siyasi görüşü ne olursa olsun herkes tarafından büyük sevilen ve sayılan bir isimdir.
Hababam Sınıfı'nın Bacaksız'ı Tuncay Akça'nın hayatını hepimiz merak ediyoruz. Hababam Sınıfı serisinde rol alan Tuncay Akça 57 yaşında ve aslen Kastamonulu. peki hangi ilçesinden. Selda Akça ile evli olan Tuncay Akça'nın Sena ve Mehmet adında iki çocuğu var. İşte Tuncay Akça bilinmeyen hayat hikayesi....
Onu TRT'den tanıyoruz. Futbol tutkunları daha çok tanıyor elbette. Çünkü sürekli maç anlatıyor. Yalçın Çetin'in en çok merak edilen yanı hangi takımı tuttuğu ve nereli olduğudur. Hangi takımı tuttuğu konusunda ser verip sır vermeyen Çetin nereli olduğunu ise özlemle söylüyor. İşte Yalçın Çetin hakkında merak edilenler...
Cem Boyner; Boyner mağazalar zinciri sahibi, Yeni Demokrasi Hareketi Genel Başkanı ve kurucusu, dalgıç ve amatör sualtı fotoğrafçısıdır. Boyner; Altınyıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜSİAD başkan yardımcılığı ve TÜSİAD başkanlığı (1989-1991) görevlerinde bulunmuştur.
Akademi yıllarında tiyatro ile tanıştı. Ekonomik zorunluluktan AST da teşrifatçılık yaptı ve bir ara da büfesinde çalıştı. AST İzmir turnesindeyken Genco Erkal ve Zeliha Berksoy Ankara'ya bizim salona turneye geldi.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı olan Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu 27 bin 949 oy alarak Kastamonu Belediye Başkanı oldu. Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık…
Osmanlı ve Türk şekercilik zanaatında menkıbeleşmiş Hacı Bekir ismi, günümüze kadar şekerciliğin sembolü olarak süregelmiştir. Peki "Turkish Delight" Şekerci Hacı Bekir Kimdir?
1880 yılında Üsküdar'da dünyaya geldi. Dedesi, Osmanlı Devleti’nin saray orkestrası olan Mızıka-yı Hümayun bünyesinde "Fasl'ı Cedid"'i (batı enstrümanlarını da içeren fasıl topluluğu) tertip eden Santuri Hilmi Bey; babası Kastamonu Araç ilçemizden Şekerci Hacı Bekir ailesinden Hüseyin Bey'dir.
İnsanlar vardır, kazandıklarını sürekli harcarlar, kendilerinden başkalarına hayrı yoktur. Ama, bazı insanlar vardır ki, kazandıklarını hayır yollarında harcarlar, etraflarına ışık saçarlar, cömertlikte rüzgar gibi olurlar. İşte onlardan biri, Kastamonulu Hayri Darende.
Muhammed İhsan Oğuz, Türk âlim ve mutasavvıftır. Büyük bir âlim ve mutasavvıf olan Muhammed İhsan Oğuz Beyefendi; 27 Ramazan 1304 Hicrî, 19 Haziran 1887 Mîlâdî tarihinde Kastamonu'da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Atâullah, annesinin adı Hâcer'dir.
Kastamonu Merkez Hisarardı Hacı Hamza Mahallesi'nde doğdu. Babası Kasap Hüseyin Ağa, annesi ise Aşık Zikri'nin kızı Cemile Hanımdır. Ailesinin tek oğludur. Doğum tarihi nüfus cüzdanında 1314 (1898-99), gerçekte ise 1311 (1895-1896)'dır. Nüfus kayıtlarında soyadı da Halil Bayraktaroğlu olarak yazılıdır.
Behçet Necatigil; Türk şair, öğretmen ve çevirmen. Modern Türk şiirinin önde gelen şairlerindendir. Herhangi bir edebi akıma katılmamış; bağımsız bir şair ve fikir adamıdır.
Yaptığı ilmi çalışmalar ile yakından tanınan Naim Karaman Hoca Efendi, uzun yıllar Beyoğlu Galata’daki Arap Camii Baş İmamlığı, İstanbul Merkez Vaizliği görevlerinde bulunmuş, birçok ilmi çalışmalara imza atmıştı.