enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Dini (İlmihal) Bilgiler

  Sabah yani imsak ezanı başladığında su içersem oruç bozulur mu? Bu soru 11 ayın sultanı her ramazan ayında özellikle gençler tarafından en çok araştırılan ve sorulan bir soru oluyor.
  Sabah Namazı İmsak girdikten yani ezan okunduktan kaç dakika Sonra Kılınabilir? Biliyorsunuz Namaz ibadetinin dışındaki farzlarından biri de vaktidir. Yani bir namazı kılabilmemiz için o namazın vaktinin girmesi şarttır.
  Namazlarda her rekâtın başında ve Sübhâneke’den sonra kırâata başlamadan önce mutlaka besmele çekilir. Fâtiha suresinden sonraki okunacak zamm-ı sûre için ise ayrıca besmele çekilmez. Tüm vakit ve nafile namazlarında Fatiha’dan sonra okunabilecek sureleri sizler için araştırdık..
  Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan... İslam aleminin heyecanla beklediği on bir ayın sultanı mübarek Ramazan artık başlıyor. Ramazan ayının gelmesiyle herkes sevdiklerine ve dostlarına gönderecek Ramazan ayı mesajlarını araştırıyor. Hem resimli kısa dualı hem de kısa ve uzun mübarek Ramazan ayı mesajlarını sizler için hazırladık. İşte en güzel ve...
  2023 mübarek Ramazan ayı bu akşam başlıyor 2023 Ramazan ayı 29 gün sürecek Ramazan ayı hangi gün bitecek. Ramazan Bayramı hangi gün ve hangi tarihe denk gelecek. Bayram tatili kaç gün olacak?
  Kabe TV, kutsal topraklar Mekke'den günün her saati canlı yayın yapan bir TV kanalıdır. Kabe TV canlı izle (Diyanet Kabe CANLI YAYIN)
  Önder İmam Hatipliler derneğinin Türkiye geneli 81 ilin merkez camiilerinde düzenlemiş olduğu İmam Hatipliler Sabah namazında buluşuyor programı yoğun katılımlarla gerçekleştirildi.
  Zekât, dinen zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mala sahip olan kimselerin Allah rızası için muayyen kişilere vermesi gereken belli miktarı ifade eder. Zekâtın farz olması için şartlar; malların nisaba ulaşması yanında nâmî (üreyici/artıcı) olması, sahip olunduğu andan itibaren üzerinden bir yıl geçmesi, bir yıllık borcundan ve aslî ihtiyaçlardan fazla...
  Yüce Rabbimiz kerim kitabımızda, “Biz ona şah damarından daha yakınız…’ (Kâf, 50/16) buyurur. Aslında insan yaşadığı zorlukları yenmek ve kimselere söyleyemediği dertlerini açacağı bir dost arar hayatı boyunca. Bu anlamda kişiye nefsinden daha yakın olan Rabbine yönelmek bir ihtiyaçtır.
  İslam dininin inanç esaslarını veya amelî hükümlerini anlama ve yorumlama konusunda kendine özgü yaklaşımlara sahip düşünce sistemine “Mezhep” deniyor.
  İçinde Allah’ın kürsüsü zikredildiği için “Âyetü’l-kürsî” adıyla anılan bu âyet hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler vârit olmuş, çok okunmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmıştır. Kelime-i şehâdet ve İhlâs sûreleri nasıl İslâm inancının özünü ihtiva ediyor ve insanlara Allah Teâlâ’yı tanıtıyorsa Âyetü’l-kürsî de –onlardan daha...
  Seçim yaklaştı, ittifak partileri adaylarını ilan etti. Dikkatimi çeken husus şudur: Siyasetin kutuplarından biri olmayı dindarlığının gereği sayıp mübalağalı biçimde taraf tutanlar, birbirine muhalif gibi duran her iki ittifakın içinde de bulunmaktadır. Hâlbuki güncel konularda taraf tutmayı dindarlık saymak yerine, davanın bir tarafından tutmak lazım. İnsanların en geç fark ettiği...
  Ey iman edenler! Allah’ın işaretlerine, haram aya, boyunları bağsız ve bağlı kurbanlıklara, rablerinin lütuf ve rızasını dileyerek Beytülharâm’a yönelmiş kimselere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıkınca avlanabilirsiniz. Mescid-i Harâm’a girmenizi engellediler diye bir topluma karşı duyduğunuz kin, sakın aşırı gitmenize sebep olmasın. İyilik ve takvâ hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda...
  Her hafta Cuma günü Müslümanlar için çok önemli bir gün olarak hatta bir bayram olarak değerlendirilerek buna göre hareket edilir. Cuma günleri hatta Perşembe akşamından itibaren insanlar birbirlerine en güzel resimli, dualı, sözlü ve anlamlı hayırlı Cuma Mesajları paylaşabilmek için adeta yarışırlar ve mesajları araştırmaya başlarlar.
  Rüyada el görülmesi muhtelif şekillerde tabir olunur. Rüyada görülen el, kişinin ihsan, kuvvet, itimad ve istinad ettiği şeyidir. Sağ el rüya sahibinin kuvveti, geçimi, kazancı, malı ve kendisine isnad edilen, bilinen bir şeyidir. Rüyada elinin uzadığını ve kuvvetli olduğunu gören kimse, vali ise, düşmanına galip, gelmesine, yardımcılarının kuvvetli oluşuna...
  Kur’an’da Hz. Muhammed’den (s.a.s.) önceki peygamberlerin de namaz ibadetiyle mükellef kılındıkları belirtilmektedir. Bazı Ayet-i kerimelerde, namaz ibadetinin sadece Hz. Muhammed (s.a.s.) ümmetine has olmayıp, önceki ümmetlerde de var olduğu anlaşılmaktadır. Yine aynı şekilde, önceki ümmetlerin namazlarında da kıyam, rükû ve secde gibi temel rükûnların var olduğu bildirilmekle birlikte, namazın kılınışına...
  Gusül, lügatta yıkamak, yıkanmak manasına gelir. Dini terim olarak ise gusül; cünüp olan kimsenin tam anlamıyla temizlenebilmesi için, bütün vücudunu iğne ucu kadar bile kuru yer kalmaksızın yıkamasıdır. Guslün bir adı da boy abdestidir. Dinimiz cünüplükten sonra, hayız ve nifas müddeti bittikten sonra, gusletmeyi/temizlenmeyi farz kılmıştır. Bunu yapmayanlar madden ve...
  İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir. İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki...
  Müslümanlardan önce gelip geçen ve hâlen varlığını sürdüren bütün dinlerde şekil, zaman, gaye ve mâhiyet farkı olmakla birlikte bir oruç ibadetinden söz etmek mümkündür. Tarihin ilk devirlerinde yaşayan Asurlular ve Babillilerde oruca büyük önem verildiği görülür. Bugünkü semavî dinler kabul edilen Musevîlik ve Hristiyanlığı söz konusu etmeden, diğer ölü ve...
  Allah’ın emir ve yasakları elbette ki kulların iyiliği içindir. İslam bilginleri, bütün hükümlerin insanların yararlarını gerçekleştirme amacına yönelik olduğu konusunda görüş birliği içindedirler. Allah’ın, yapılmasını istediği şeylerde kullar için çok büyük faydalar, yasakladığı şeylerde ise büyük zararlar bulunduğu inkar edilemez bir gerçektir.
  Kastamonu ilimiz için 2022 Ramazan İmsakiyesi, iftar saatleri, imsak vakti ve sahur saati bilgileri. Ramazan ayında iftar saati kaçta, iftara ne kadar süre kaldı, sahur ne zaman ve imsak vakti saat kaçta bitecek, teravih namazı saat kaçta kılınacak gibi soruların tamamına bu imsakiye ile ulaşabileceksiniz. 
  Mübarek Ramazan ayı ile ilgili olarak iki cihan serveri Peygamber (s.av) Efendimiz, "Allahım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!" diye dua ederdi. Allah,(c.c) ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmış, Resul-i Ekrem Efendimiz, Allah'a inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahlarının bağışlanacağını...
  Rüyada kitap yazdığını görmek nedir? Rüyada birinin kitap okuduğunu görmek ne anlama gelir? Rüyada tefsir kitabı görmek ne anlama gelir? Rüyada beyaz kitap görmek ne demek? Rüyada kitap görmeyi, rüya sahibinin yaşamında hem kuvvetli hem de çok net kararlar alacağına , ön görüsü yüksek , aydın ve aynı zaman da...
  Hz. Peygamber s.a.v , Cuma günü hakkında, “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Çünkü Hz. Âdem o gün yaratıldı, o gün Cennete girdi ve o gün Cennetten çıkarıldı” buyurmuştur (Müslim, Cum’a, 18). Avuç içlerinizde sakladığınız bütün duaların kabul olması dileğimle.
  Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadislerinde, Yüce Allah’ın 99 isminden söz ederek bu isimleri sayan ve ezberleyen kimselerin cennete gireceğini haber vermiştir. Hadislerde geçen “saymak” (ihsâ) ve “ezberlemek” (hıfz) ile maksat Allah’ı güzel isimleriyle tanımak ve O’na iman, ibadet ve itaat etmektir.
  İman esaslarının 6. sı, Kader ve Kazaya İman'dır. Cenab-ı Hak; "Benim kaza ve kaderime inan- mayan, benden başka RAB edinsin." demiştir.
  İmanın şartlarından 5. si Ahirete İman'dır. Dünya hayatının sona ermesiyle başlayan, yeni ve sonsuz bir hayata, "Ahiret hayatı" denir.
  Berat Kandilimiz mübarek olsun. Ramazan ayının gelişini müjdeleyen bu gece daha hayırlı günlere ulaşacağımızın da habercisidir.  Milli birlik ve beraberliğimizin bütünlüğüne, milletimizin azmine ve inancına, devletimizin gücüne inanan yürekler  olarak  dayanışma duygularımız bizleri daha da yüceltecektir. 
  Mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 14. gününün gecesi olan Berat Kandili İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir.
  Öncelikle "Berat Kandiliniz Mübarek Olsun" diyoruz ve sonra sizin için hazırladığımız yazıda sevdiklerinize gönderebileceğiniz anlamı Berat kandili mesajlarını bulabilirsiniz. Hazırladığımız Berat kandili mesajları ve duaları 2022 kısa ve resimli olanları da var.