enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dini (İlmihal) Bilgiler

Toprakla örtülen kabrin sulanarak iyice oturması ve toprağın rüzgârla gitmesinin engellenmesi de sağlanmış olur. Bütün işlemler bittikten sonra kabrin üstüne su dökülmesi sünnettir.
Tüm Dünya'daki İslam alemi için en değerli günlerden birisi olan Kurban Bayramını hep birlikte idrak ediyoruz.. Müslümanlar Kurban Bayramı'na kavuşmanın mutluluğunu ve sevincini hep birlikte yaşıyorlar. Günümüzde teknolojiler sayesinde bir araya gelemediğimiz sevdiklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımızla anlamlı bir bayram mesajıyla da rahatça bayramlaşabiliriz. 
Kurban Bayramı'nın Arefe günü, yani yarın sabah namazından itibaren, bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç vakit farz namazından sonra bir kere " Allahu ekber Allahu ekber, la ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahilhamd" diye tekbir getirilmesine teşrik tekbirleri denir ve vaciptir.
Hz. Peygamber s.a.v , Cuma günü hakkında, “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Çünkü Hz. Âdem o gün yaratıldı, o gün Cennete girdi ve o gün Cennetten çıkarıldı” buyurmuştur (Müslim, Cum’a, 18). Avuç içlerinizde sakladığınız bütün duaların kabul olması dileğimle.
Rabbimize yakınlaşmamıza vesile olacak bir kurban bayramını daha idrâk ediyoruz. Kurbân, kendisiyle Allah’a yaklaşmayı murâd ettiğimiz her şeydir. (İbn Manzûr, Lisânü’l-arab, I, 661)
Kurban Bayramı’nın başladığını gösteren en güçlü sestir bayram namazı. Kurban Bayramı namaz vakti geldiğinde her camide bir tatlı telaş başlar. En temiz ve güzel kıyafetler giyilir ve Allah’ın huzuruna gitmek için hazırlıklar yapılır.
Dua’nın sözlük anlamı ile dua “çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek” demektir. Dinî bir terim olarak ise, insanın bütün benliğiyle Allah’a yönelerek maddî ve manevî isteklerini O’na arz etmesidir. Temeli, insanın Allah’a hâlini arz etmesi ve O’na niyazda bulunması olduğuna göre dua, Allah ile kul arasında bir irtibattır. AYT ve...
Her hafta Cuma günleri İslam alemi için çok önemli bir gündür hatta bayramdır. Anadoluda yani eskiden köylerimizde içki içenler bile Cuma’ya hürmeten Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kesinlikle içki içmezlerdi ve Cuma günü ise cuma namazına mutlaka katılıp kılarlardı.
Peygamberimiz, “Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır” (Müslim, “Cumʿa”, 18) Müslümanlar arasında Cuma günleri bayram olarak kabul edilir. Cuma günü yapılacak dua en çok araştırılanlar arasında
Her hafta Cuma günü tüm İslam alemi ve müslümanlar için çok önemli bir gün olarak hatta bayram olarak idrak edilir. Anadolu'da yani eskiden köylerimizde hiç okuma yazma bilmeyenler dahi Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kesinlikle ağaç kesmezler, oduna gitmezlerdi ve Cuma günü cuma namazı için uzakta olsa işini gücünü bırakır ve...
Bilinen bir gerçek var ki Cuma namazı siyasal özelliği olan bir namazdır. Daha açık bir söylemle devlet namazıdır. Hz. Peygamber ve sahabesi İslâm’ı hâkim kılamadıkları ve siyasi otorite olamadıkları; bir dar’u-l İslâm kuramadıkları, özgürlüklerini bütün boyutlarıyla kuşanamadıkları ve kâfir tasallutunda yaşadıkları için Mekke’de Cuma namazı kılamamışlardır. Ayetli, Resimli ve çok...
Cuma günü Müslümanlar için büyük bir önem ve maneviyat taşıyor. Cuma günü hakkında çok sayıda hadis-i şerif vardır. Hatta ayet ve hatta sure bile vardır. Cuma gününde tüm camilerde Cuma namaz kılınır, hutbeler okunur ve dinlenir. Cuma günü sabahtan itibaren hatta Perşembe akşamından mesajları gönderilmeye başlanır.
Her yıl içerisinde her Cuma günleri olduğu gibi 2024 yılında da her Cuma günü tüm Müslümanlar birbirleriyle iletişim kurabilmek, dua edebilmek, geçmişlerini yad edip hatırlamak ve de Cuma gününün feyz, af ve bereketinden yararlanabilmek için Cuma mesajlarına çok önem veriyor. Bizde sizler için en güzel, dualı, resimli, anlamlı, hadisli, ayetli,...
Cuma günü Müslümanlar için büyük bir önem ve maneviyat taşıyor. Cuma günü hakkında çok sayıda hadis-i şerif vardır. Hatta ayet ve hatta sure bile vardır. Cuma gününde tüm camilerde Cuma namaz kılınır, hutbeler okunur ve dinlenir. Cuma günü sabahtan itibaren hatta Perşembe akşamından mesajları gönderilmeye başlanır.
Her hafta Cuma günü tüm İslam alemi ve müslümanlar için çok önemli bir gün olarak hatta bayram olarak idrak edilir. Cuma günleri hatta akşamından itibaren en güzel resimli, dualı, sözlü ve anlamlı hayırlı Cuma Mesajları mesajları araştırılıyor.
Kastamonu ve İlçelerinde 2024 Ramazan Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınacak İslam aleminin iki mübarek bayramından biri olan Ramazan bayramı için artık saatler. Mübarek Ramazan ayının son gününe girmiş buluyoruz ve artık Bayram Namazı için geri sayım başladı.
Resimli ve dualı 2024 mübarek Ramazan Bayramı mesajları En güzel ve en anlamlı Orjinal Ramazan Bayramı mesajları. Hemşehrilerimizin ve vatandaşlarımızın en çok araştırdıkları bayram mesajlarını sizler için derledik...
Dünya nüfusunun mühim bir kısmını teşkil eden müslümanlar, Peygamber Efendimizin tavsiyesine uyarak senede iki defa bayram yaparlar. Birisi Ramazan Bayramı, diğeri de Kurban Bayramı. Ramazan Bayramı üç gün, Kurban Bayramı ise dört gündür. Ramazan Bayramından önce Allah’ın emrine uyularak bir ay oruç tutulur ve Teravih Namazı kılınır. Ayrıca Ramazan Bayramı...