enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dini (İlmihal) Bilgiler

LAİKLİK veya laisizm (Fransızca:Laicisme);devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız(!) olmasını savunan prensip...
Mevlid Kandili mesajları; Manevi huzur, güzel ahlak, azimli, sabırlı, hoşgörülü bir hayat anlayışını bizlere miras bırakan Sevgili Peygamberimiz birliği, beraberliği, sadakati, gönül birliğini bizlere tebliğ etmiştir. 
Kainatın Efendisi Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)'in doğduğu kutlu ay olan rebiülevvel ay'ı Rebiülevvel Ayı 15 Eylül 2023 Günü Başlamıştı. Rebiülevvel Ayının 11.İnci Günü Olan 26 Eylül 2023 Salı Günü İse Mevlid Kandili İdrak Edilecek.
Mevlid Kandili Hicri yılın üçüncü ayı olan Rebiülevvel ayı 15 Eylül 2023'te başlayacak. Bilindiği gibi Mevlid kandili Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak ediliyor. Vatandaşlar Mevlit kandilinin ne zamana denk geldiğini araştırmaya başladı.
Mevlid kandilinde Peygamberimizin (s.a.v) dünyayı şereflendirdiği geceyi karşılamak için ve ibadet niyetiyle nafile oruç tutulabilir. Bu gün nafile oruç tutulabileceği gibi kaza orucu, adak orucu ve sünnet olan nafile orucuda tutulabilir.
Çocuklarımıza dua etmenin ve bunu ısrarla devam ettirmenin önemi; Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz”, Ana babanın evladına duası, peygamberin ümmetine duası gibidir, reddolmaz” buyuruyor. Peki çocuklarımıza nasıl dua etmeliyiz?
Bilinen bir gerçek var ki Cuma namazı siyasal özelliği olan bir namazdır. Daha açık bir söylemle devlet namazıdır. Hz. Peygamber ve sahabesi İslâm’ı hâkim kılamadıkları ve siyasi otorite olamadıkları; bir dar’u-l İslâm kuramadıkları, özgürlüklerini bütün boyutlarıyla kuşanamadıkları ve kâfir tasallutunda yaşadıkları için Mekke’de Cuma namazı kılamamışlardır. Ayetli, Resimli ve çok...
Hekimlerin, tabiplerin ve doktorların piri ve öncüsü olan Lokman Hekim’in hikmetli sözleri ve insanlığa verdiği öğütler, tavsiyeler ve hikmetli sözler yıllardan beri kulaktan kulağa, nesilden nesile büyüklerin dilinden küçüklere aktarılmakta ve tavsiye edilmektedir.
Her hafta Cuma günleri İslam alemi için çok önemli bir gündür hatta bayramdır. Anadoluda yani eskiden köylerimizde içki içenler bile Cuma’ya hürmeten Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kesinlikle içki içmezlerdi ve Cuma günü ise cuma namazına mutlaka katılıp kılarlardı.
Her yıl içerisinde her Cuma günleri olduğu gibi 2023 yılında da her Cuma günü tüm Müslümanlar birbirleriyle iletişim kurabilmek, dua edebilmek, geçmişlerini yad edip hatırlamak ve de Cuma gününün feyz, af ve bereketinden yararlanabilmek için Cuma mesajlarına çok önem veriyor. Bizde sizler için en güzel, dualı, resimli, anlamlı, hadisli, ayetli,...
Her hafta Cuma günü Müslümanlar için çok önemli bir gün olarak hatta bir bayram olarak değerlendirilerek buna göre hareket edilir. Cuma günleri hatta Perşembe akşamından itibaren insanlar birbirlerine en güzel resimli, dualı, sözlü ve anlamlı hayırlı Cuma Mesajları paylaşabilmek için adeta yarışırlar ve mesajları araştırmaya başlarlar.
Abdest Nasıl Alınır? Abdest namaz abdesti nasıl alınır?
Her hafta Cuma günü tüm İslam alemi ve müslümanlar için çok önemli bir gün olarak hatta bayram olarak idrak edilir. Cuma günleri hatta akşamından itibaren en güzel resimli, dualı, sözlü ve anlamlı hayırlı Cuma Mesajları mesajları araştırılıyor.
Günlük hayatta konuştuğumuz kelimeler üzerinden sohbette bulunan Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım vatandaşları uyararak "Ocak Batıran" olarak nitelediği o konuşmalardan uzak durulması gerektiğini belirtti.
Ölçü ve tartıda hile yapanlar için rahmetli Abdulmetin Balkanlıoğlu hoca bir cami kürsüsünde vaazında Mutaffin suresi 1 ayette Allah'ın tartıda hile yapanların "Cehennemin veyl deresinin aksın" dediğini belirtmiş.
Cuma günü Müslümanlar için büyük bir önem ve maneviyat taşıyor. Cuma günü hakkında çok sayıda hadis-i şerif vardır. Hatta ayet ve hatta sure bile vardır. Cuma gününde tüm camilerde Cuma namaz kılınır, hutbeler okunur ve dinlenir. Cuma günü sabahtan itibaren hatta Perşembe akşamından mesajları gönderilmeye başlanır.
Mizan terazisi ne demek? Mizan terazisi nedir niçin gereklidir? Ahiretteki terazinin adı nedir? Ahirette mizan nasıl olacak? Mizan terazisi nedir niçin gereklidir? Mizan ne anlama gelir? Nizam terazisi ne demek? Tartıyı mizana bıraktık ne demek?
Dinin korunmasını sosyal, iktisâdî ve içtimâî gerekliliklerinin tanınmasını şart koşacak şekilde düşünmeliyiz. Bu açıdan baktığımızda “camiler açık, girmenize engel çıkaran mı var” söyleminin hakikate mutabık olmadığını da haykırmamız gerekmektedir. Görünen o ki halkın dinini ve dindarlığını konuşmadan önce ilahiyatçıların dinin tarifi, öncelikleri ve olmazsa olmazları konusunda anlaşmaya varmaları gerekmektedir.