enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Muharrem Ayı bugün başlıyor Hicri Yılbaşı ne Zaman? (Resimli Hicri Yılbaşı Mesajları)

Hicri yılbası hicret baz alınarak istişare neticesinde Hz.Ömer (radıyallahu anh) zamanında; Hz.Ali(Keremellahu vecheh) efendimizin teklifi istikametinde karara bağlanmıştır. Bilindiği gibi, Hicret 12 Rabiülevvel 622’de gerçekleşmişti. Ancak Araplarda ötedenberi Muharrem ayı sene başı olarak kabul gördüğünden, aradaki iki aylık bir farklılık dikkate alınmadı. Böylece 1 Muharrem 622 tarihi Hicrî birinci yılın başı oldu.

Muharrem Ayı bugün başlıyor Hicri Yılbaşı ne Zaman? (Resimli Hicri Yılbaşı Mesajları)
6 Temmuz 2024 14:06 | Son Güncellenme: 7 Temmuz 2024 10:00
A+
A-

   Muharrem ayının ilk günü Hicri yeni yılın ilk günüdür. Yarın, 07 Temmuz 2024 Pazar günü Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayının ilk günüdür. (Hicri 1446-Miladi 07.07.2024) Muharrem ayının birinci gecesi, Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur’ân-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir.

Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların yılbaşı gecesidir. ‎

Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermelidir. Saygı göstermek, günah işlememekle, ihya etmek ise ibadet ile olur.

Hadis-i şerif:

“Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” (İbni Mâce, Sıyam: 43.)

Bu hadisin açılamasında İmam-ı Gazali(rahmetullahi aleyh) “Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha güzel olur. Bereketinin devamı da daha fazla ümit edilir” ( İhya, 1:238.)

Resimli, Ayetli, Dualı, Hadisli, Kısa, Öz ve Anlamlı Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri yılbaşımız hayra ve berekete vesile olsun..

 

HİCRİ YILBAŞI VE HİCRİ SENE SONU DUASI NASILDIR

Zilhicce ayının son günü (06 Temmuz Cumartesi), akşam ezanı okunmadan evvel 3 kez okunacaktır.

Hicri Sene Sonu duasının Mânâsı ve fazîleti nedir?

Rivayet olunduğuna göre; “Her kim Zilhicce’nin sonunda üç kere:

“Ey Allâh! Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onları unuttum, Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey Allâh! Ben bütün bunlardan dolayı Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla! Ey kerem sâhibi! Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Senin râzı olup bana sevap vaadettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki, onları kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin! Ey kerem sâhibi, kabul eyle! Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashâbına salât-ü selâm eyle!”

derse, şeytan: “Biz, bir sene yorulup bu günâhları işletmek için zahmet çektik, o bir anda hepsini sildirdi!” deyip yüzüne toprak saçarak kaçar.” (Allâme Safûrî, Nüzhetü’l-mecâlis:1/156; Mâü’l-ayneyn, Na‘tü’l-bidâyât, sh:165)

 

 

1 MUHARREM 1446 (Hicri Yılbaşı)

Hicri 1446. yılımızın ve Muharrem ayımızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Rabbimiz, İslamiyet’i gerçek manası ile anlamayı ve layıkıyla yaşamayı, korktuklarımızdan emin ve umduklarımıza nail olmayı nasip ve müyesser eylesin.

Allah yolunda her ne harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (Sebe’ Suresi 39.ayet) Hicri yılbaşı ve Muharrem Ayı mübarek olsun

 

Karşılıklı sevgi bir rızıktır, Allah karşımıza birbirlerini incitmekten korkan kalpler ve dostlar çıkarsın.
Allah hepimize ömür boyu sevgisi eksilmeyecek ve dahi artacak gönül bağları kurmayı sizin gibi kıymetli insanlarla dost olmayı nasip etsin.. Hicri yılbaşı Kutlu Olsun

 

Allah’a ve Resulü Hz. Muhammed’e (s.a.v) Gönülden bağlılığın bir ifadesidir. İlme, irfana, medeniyete, dostluğa, davete çağrı, Kardeşliğe giden yolculuğun çilesi, Cihad ruhunun, dünyanın her sathına ulaştırılmasının gayretidir.

1445.Hicri yılının ve Muharrem ayının memleketimize, milletimize, ümmeti Muhammed’e ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz ederim.

Nice Hicri yıllarda, nice gerçek hicretlerde ve nice dualarda buluşmak duası ile

Hicri yılbaşınızı, Muharrem ayınızı  tebrik eder iki cihan SAADET i dilerim .

Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayımız mübarek olsun.
Milletimizin ve tüm İslam âleminin Hicri 1445. yılını tebrik eder, tüm insanlığa Adil bir Düzen, huzur, bereket ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz

Yüce Rabbim Hicri Yılbaşında ülkemize sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Birlik ve beraberliğimize zeval vermesin. 1445. Hicri Yılbaşı mübarek olsun.

Tüm İslam Aleminin Hicri Yılbaşı Mübarek Olsun. İnsanlığa Huzur ve Refah getirsin.

 

Yeni Hicri Yılın huzur, barış ve bereket getirmesini Rabbimden niyaz ederim.
Hicri Yılbaşı ve Muharrem-i Şerif ayımız mübarek olsun.

 

Allah yolunda yürüyenler asla kaybolmazlar.

Hicri Yılbaşı’mız mübarek olsun.

Yeni yıl ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirsin inşaAllah.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.