enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,8853
EURO
17,8334
ALTIN
992,10
BIST
2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu
Hafif Yağmurlu
16°C
Kastamonu
16°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Yağmurlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
22°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

  Kültür & Sanat

  Değişik yazılı kaynaklardan alınan bilgilere göre şimdiki adı Çamkışla, önceki adı Erkemle olan köy Roma ve Bizanslılar döneminde kalabalık bir yerleşim yeri olduğu aynı zamanda Çalkaya Köyünde Roma ve Bizanslılar döneminde önemli yerleşim merkezi olduğu belirtilmektedir.
  Atasözleri ve deyimler geçmişten günümüze gelen, uzun deneyim ve yaşanmışlıklardan faydalanarak kısa, veciz, anlaşılır ve özlü öğüt ve tavsiye veren, toplumun geneli tarafından benimsenerek ortak olarak kullanılan kalıplaşmış ve efsaneleşmiş sözlerdir. Türkçede "sav" ve "irsal-i mesel, darb-ı mesel" olarak da adlandırılır. Atasözleri ve deyimler bir toplumun duygu, düşünce, inanç ve...
  Kastamonu’ya özel Kültür, Edebiyat ve Sanat dergisi Gıygaşuk yayın hayatına merhaba dedi. Kastamonu Tanıtım ajansı tarafından hazırlanan ve ilk sayısı dolu dolu olan bu güzel derginin genel yayın yönetmenliğini Adem Salcıoğlu ve Yayın koordinatörlüğünü ise Hamdi Nalbant yapıyor.
  Kastamonu göç olmadığından halk müziği ve geleneksel oyunlar Kastamonu yöresi özelliklerini yansıtır. Oyunlar zeybek türündedir. Seyirlik oyunlar, çocuk oyunlarında da öbür illere göre çeşitlilik görülmez.
  Ülkemizin her yöresinde söylenen atasözlerinin pek çoğu yöreden çok millilik ve manevi özelliği de göstermektedir. Bu atasözlerinin ve deyimlerinin gerek yapı gerekse konu bakımından öteki atasözlerinden ayrı düşünülmesi olanaksızdır. Her türlü özellikleri diğer atasözlerimizle örtüşmektedir. Ülkemizde kullanılan deyimler ise atasözünde olduğu gibi genellikle milli ve manevi bir özellik taşımaktadır.
  İnebolu Kastamonu arasında 9 – 12 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü için başvurular başladı.
  Atasözü ve deyimler; bir fikri ve/veya öğüdü mecaz yolu ile kısa, kesin olarak anlatan eskiden beri söylene gelmiş veciz ve unutulmaz sözlerdir. Çoğunlukla halkın ortak bilgeliğini dile getirir. Bütün toplulukların ve hatta yörelerin kendilerine mahsus atasözleri ve deyimleri vardır.
  “Kesenize veya Sofranıza hızır uğrasın” tabiri de, Allah rızık temininde size yardım etsin ve her daim iyilerle karşılaştırsın anlamında yapılan bir duadır. Bu nedenle Anadolu coğrafyasında yardıma muhtaç kişi ve aileler için bu tabir kullanılmaktadır.
  Turizm Haftası Etkinlikleri Kapsamında Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından “Bir Gastronomi ve Lezzet Başkenti Kastamonu” Paneli Düzenlendi.
  16 Nisan Charlie Chaplin’in Doğum Günü! 1879’da Londra’da doğan Charlie Chaplin’in hayatı doğduğu andan itibaren trajedi ve zorluklar ile başladı. Müzikal ve tiyatrolarda profesyonel oyuncu olarak çalışan anne ve babası ayrıldı. Anne ve babasının ayrılması Charlie Chaplin’in yaşadığı ilk boşluk hissiydi…
  Deniz Can Aktaş, oynadığı “Menajerimi Ara” dizisinde Barış Havas adlı bir karakter canlandırırken tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı ve araştırdığı bir sanatçı oluverdi. Pandemi döneminde Covid-19 testinin pozitif çıkması herkesi çok üzmüştü. Peki Deniz Can Aktaş kimdir? Deniz Can Aktaş kaç yaşındadır?
  Kastamonu Tosya, tarihi süreç içerisinde “Kuzeybatı Anadolu”’da önemli bir kültür ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Tosya adı ilk defa Prehistorik dönemlerde “Zoaka”, Bizans İmparatorluğu döneminde “Doccia” olarak kullanılmış, Türk fethinden sonra da “Tukıya” adıyla kullanılagelmiştir. Tosya adını, Bizans döneminde kullanılan adı “Doceia”dan almıştır.
  Birinci Dünya Savaşı’nınen kritik ve tarihi taçlandıran en olağanüstü cephesi hiç kuşkusuz Çanakkale Cephesi’dir. Türk milletinin sarsılmaz inancı, alt edilmez gücü bu zaferlere tescil edilmiştir
  Kastamonu Doğanyurt, Karadeniz kıyısında, ormanla denizin birleştiği ve eşsiz doğal manzarası bulunan şirin bir ilçemizdir. 1846 yılında HOŞALAY ismiyle Kastamonu ilimize bağlanmıştır...
  Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği’nin hazırladığı ‘Fotoğrafların Dilinden Kastamonu’ kitabının tanıtımı önceki gün akşam Vedat Tek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kastamonu Valisi Avni Çakır ve Kastamonu belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu olmak üzere bir çok davetli ve misafir katıldı.
  Ya arkadaş memlekette olur olmaz her adam fırsatını bulduğu anda Ayasofya ya dokunduruyor… Ya küçük Ayasofya biraz aşağıda mimari olarak tamamen Büyük Ayasofya nın aynısı.. Onun kabahati ne arkadaş küçük olması mı.. Ayasofya sadece Cami değil aynı zamanda müze, bugün gidin namaz kılandan çok gezmeye gelen yerli yabancı turist var...
  Kastamonu geleneksel Türk evi ve yakın dönem Osmanlı mimarisi örneklerinin yoğun olarak bulunduğu ender illerdendir.
  Kastamonulu Ünlüler Gazeteci yazar Serdar Arseven 1965 yılında Almanya’da doğdu. Gazeteci hemşehrimiz Serdar Arseven; Aslen Kastamonu Araç İlçesi İğdir Gökçesu (Moğsu) Köyü nüfusundandır. Gazetecilik mesleğine  1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde talebeyken başladı. Güneş, Cuma, Akit, Vakit, Türkiye, Tercüman gazetelerinde muhabir, haber müdürü, Ankara...
  Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı hemşehrimiz Cihan Ünal, 22 Ocak 1946 tarihinde Kastamonu, Taşköprü Yazıhamit köyünde doğmuştur.
  Taşköprü İlçesinin Antik çağlara kadar uzanan zengin ve köklü bir tarihi vardır. M.Ö. 64 yılında kurulan Paflagonya’nın eyalet merkezi olan “POMPEİOPOLİS” höyüğü bugünkü Taşköprü İlçesinin Zımbıllı tepesinde bulunmaktadır.
  Fatma Girik Vefat Etti Aileden Biri Daha Eksildi Ünlüler bir bir aramızdan ayrılıyorlar. Ünlüler derken sadece sanatçılar değil elbette… Çoçukluğumuzun, gençliğimizin idolleri veya rol modelleri ölünce insan sanki en yakınındaki birini, sanki ev e halinden aileden birisini kaybetmiş gibi oluyor.
  Abana Osmanlı İmparatorluğu döneminde İnebolu Kazasına bağlı olarak ilk defa 1880 yılında Nahiye statüsü kazanmıştır.
  Her İnsanda olduğu gibi, şehirlerin ve ilçelerinde isim hikayeleri vardır. İşte Kastamonu Bozkurt ilçesinin isim hikayesi… Kastamonu Bozkurt’ta ilk Belediye Teşkilatı, Cumhuriyet öncesi dönemde kurulmuştur. Bir zamanlar Osmanlı Sarayı’nda hocalık yapan ve şehzadelere ders veren Velüyiddin Efendi’nin torunu Mustafa Hoca’nın önderliğinde başlatılan teşkilatlanma çalışmaları neticesinde, Pazaryeri, Bahçe, Gülmez (Kilmes) ve...
  Çeyizlerin olmazsa olmazı Daday Selalmaz Bezinin Ürünleri, kendine özgü yöntemlerle elle ve basit aletlerle (çıkrık, kelebe, çağ, dolap, masura) ağaç tezgahlarda dokunan, standart bir üretimi olmayan ürünlerdir. Birbirine benzerler ancak; tıpa tıp aynısı değillerdir. Bu nedenle kendine özgü kıymetleri vardır.
  Daha önce Gökağaç ismiyle özdeşleşen ve “Gökçeağacın kilimi Tut Kaynana dilini” veya “Askerdir Benim Yarim” türküsüyle ün salmış ve Kastamonu Taşköprü ilçesine bağlı bir belde olan Hanönü nasıl ilçe oldu neden Gökçeağaç ismini değiştirip bugünkü Hanönü ismini aldı?
  Kastamonu, Selçuklular devrinde Bizans’a karşı yürütülen gaza faali- yetlerinde askerî-siyasi-kültürel açılardan “Uc” merkezi olarak öne çık- mış önemli bir Anadolu kentidir. Selçuklulara bağlı Çobanoğulları ve bu beyliğin halefi Candaroğulları zamanında şehirleşme, nüfus ve ikti- sadi yapı bakımından büyümesini sürdüren Kastamonu, XIV. yüzyılda Anadolu’nun büyük ve müreffeh kentlerinden biri haline gelmiştir....
  Herkes kendi şehrinin ve ilçesinin isminin anlamının ve o ismim nereden geldiğini merak ediyor. Bizde onun için Kastamonu ve ilçelerimizin isimlerinin nereden ve nasıl doğduğunu sizler için araştırdık.
  Kastamonu Tosya Meşhur Hamam kesesi, Kastamonu Tosya yöresine özgü dokuma tezgahları ile yapılan ve kıl keçisi elde edilen tiftik ile yapılan cildin güzelleşmesi ve ölü hücreleri yok etme özelliği ile bilinen kesedir.
  İhsangâzi İlçesi Ilgaz dağlarının kuzey eteklerinde kurulmuştur. Kastamonu’nun Çankırı ile sınırını oluşturmaktadır. Güneyinde Çankırı İli Ilgaz İlçesi bulunmakta ve Ilgaz dağlarının zirvesi doğal sınır olarak iki ili ayırmaktadır. İl’e uzaklığı yaklaşık 28 km’dir.
  Osmanlı yerleşimini günümüze kadar koruyabilmiştir. Kastamonu’da Selçuklu, Candaroğulları ve Osmanlı dönemlerine ait yapılar bir arada toplanmıştır. Kentin vadi yamaçlarına yayılan sivil mimari örneklerinin sıralandığı sokaklar, doğal konuma uygun olarak bazen basamaklar halinde, bazen de dar yollar halindedir. Bu alanlarda sıralanan evlerin önleri veya arkaları bahçeler içerisine bakmaktadır. Böylece yerleşim doğa...