enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,4401
EURO
17,7899
ALTIN
970,41
BIST
3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu
Az Bulutlu
27°C
Kastamonu
27°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Açık
28°C

  Kültür & Sanat

  Kastamonu’nun güzelliklerini anlatmakla bitmez ve bitmiyorda. Kastamonulu hemşehrimiz Nurettin Şöy ise bu güzellikleri diğer şehirlerin güzellikleri ile kıyaslamış ve bu güzelliklerin hiç birini istemediğini sadece “Kastamonu Olsun Yeter” diyerek adeta içini dökmüş. Bakalım beğenecekmisiniz?
  Tosya yöresinde söylenen bir deyimle anlatmaya başlayalım. “Dünyada 3 kıta var. Bunlar Avrupa, Asya, Tosya’dır.” Bir anlamda “…. Avrupa “Garp”ı, Asya “Şark”ı, Tosya “Fark” ı simgelermiş.
  Kastamonu Arkeoloji Müzesi; 1914 – 1917 yılları arasında İttihat ve Terakki Cemiyeti Binası olarak inşa edilmiştir. Belirli dönemlerde Türk Ocağı, Parti Binası olarak kullanılan bina İkinci İstiklal Mahkemelerinin görüldüğü bina olarak ta tarihe geçmiştir.1925 yılında Atatürk Şapka ve Kıyafet İnkılabı ile ilgili meşhur nutkunu bu bina önünde yapmıştır. Müzede, tarih...
  Taş Köprü neyi meşhur? Kastamonu Taşköprü ne yenir? Kastamonu Taş Köprü nasıl bir yer? Kastamonu Kastamonu Taşköprü arası kaç km? Taşköprü’nün nüfusu ne kadar? Taşköprü’de ne yapılır? Kastamonu Taşköprü ilçesi hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık… Taşköprü Şeyh Hüsamettin Tekke Cami Şeyh Hüsamettin Tekke Cami Cami, Taşköprü”nün Tekke Mahallesinde...
  Gerek Şerife Bacı gibi tarihi gerekse doğal güzellikleri ile ün kazanmış Yiğit İnebolu, Kastamonu ilinine bir ilçesidir. Ören yerlerinden tarihi anlatan müzelerine, sahil kıyılarına kadar ziyaretçilerine güzel izler bırakmayı becerebilen Batı Karadeniz Bölgesi'ne bağlı yerler arasında yerini almaktadır.
  Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu ili, genellikle karasal ve Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Sinop, Çorum, Çankırı ve Bartın illerine komşudur.
  Bayraklı Sultan olarak tanıdığımız zatın ismi aslında Yunus Mürebbî'dir. 1204 yılında Selçuklu kumandanla­rından Hüsameddin Çoban bey komutasındaki ordu ile Kastamonu'nun fethine katılmıştır. Günlerce süren kuşatmada kaleyi almak şöyle dursun, surlara tır­manmak bile mümkün olamamıştır.
  Muharrem Kaşıtoğlu; 1973 yılında Kastamonu Bozkurt doğumludur. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi'nde lisans, Marmara Üniversitesi 'İstanbul Araştırmaları' Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamlayan Muharrem Kaşıtoğlu “Şerife Bacı” kitabıyla okuyucularla buluşuyor.
  İsmailbey Külliyesi; Şehrin kuzeyinde yer alan ve bugün de Şehinşahkayası diye anılan bir tepenin üzerinde bulunmakta olup meyilli araziye göre iyi bir konumda oturtulmuştur. Ait olduğu yüzyılın en önemli vakıf topluluğu olarak öne çıkan külliye cami, imaret, medrese, sıbyan mektebi, türbe, han ve hamam gibi yapılardan meydana gelmiş olup kütüphane,...
  Osmanlı arşivlerimizde seçim tarihimiz hakkında bulunan en eski kayıt 1833’te Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimleri ile ilgilidir, en eski belge de Bolu’da yine 1830’lardaki bir muhtar seçimine aittir.
  Şule ismini sonradan alan Yüksel Şenler Kıbrıs'lı bir ailenin çoçuğu olarak 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri'de doğdu. Daha sonra İstanbul'a yerleşti.
  Hemen her bakımdan yeni bir yapılanmanın yaşandığı Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk, yurt gezilerine çıkmayı adeta gelenek haline getirmiştir.
  Mustafa İzzet Efendi, Çömez Mustafa Vâsıf Efendi’nin sülüs-nesih ve rikā‘ yazılarında en seçkin talebesidir; şiveli ve çok akıcı bir üslûba sahiptir. Altmış yıla yaklaşan hüsn-i hat hayatı boyunca nesih hattıyla on (veya on beş) mushaf yazmıştır.
  Motorine 10 Ağustos Çarşamba 2022 itibarıyla 1 TL indirim bekleniyor.
  Kastamonu ilinin de dahil olduğu Paphlagonia bölgesinin ismine ilk olarak İliada’da rastlanılır. Troia yandaşları arasında sayılan Paphlagonlar’ın önderi olarak daha sonradan krallık ismi haline gelen Pylaimenes ismi anılmaktadır.
  Mimar Sinan'ın bir başyapıtı olan İstanbul'daki Süleymaniye Camii'nin tarihine göz atacağız.
  Kastamonu Belediyesi, 1915 Kastamonulu Çanakkale’yi gezecek. 1915 Kastamonulu Vatan Kalbinin Attığı Topraklara gidiyor sloganıyla Kastamonu Belediyesi tarafından duyurusu yapılan gezinin başvuruları dün itibariyle başladı.
  Fatih Sultan Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) tarafından yaptırılan Kapalıçarşı, üzeri çatı ve kubbelerle örtülü dükkânlarla çevrili tarihi bir çarşıdır.
  Ayasofya'nın güneybatısında yer alan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'un en iyi turistik mekanlarından biridir.
  Köy yorganlarını hepiniz bilirsiniz. Parlak renkli, işlemeli ve de ağırdır. Yatanı sarmalar. Uyurken üzerinizden kolay kolay düşmez. Yapılan araştırmalarda bu tarz ağır yorganların insan psikolojisine olumlu etki ettiği tespit edildi. İşte ilginç detaylar
  İstanbul'un en büyüleyici yapılarından biri olan Dolmabahçe Sarayı, Boğaz'ın en güzel bölümünde oturuyor.
  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara sakinlerini şimdi de ‘Ankara Yaz Şenlikleri ve Yaz Konserleri’ ile buluşturacak.
  İstanbul'un en ikonik tarihi yapılarından ve müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, tüm ihtişamıyla her yıl ziyaretçilerin sonsuz hayran bakışlarını üzerine çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun eski gücünü ve ihtişamını gerçekten muhteşem bir şekilde hatırlatan saray, şimdi müze olan sarayın tarihi 15. yüzyıla kadar uzanıyor.
  İstanbul'un en ikonik görsellerinden biri olan Galata Kulesi, tünemiş konumundan Beyoğlu ve Karaköy'e hakimken, kulenin renkli ışıkları geceleri şehrin her yerinden görülebiliyor. İşte Galata Kulesi'nin tarihine bir bakış ve kullanımlarıyla ilgili bazı ilginç gerçekler.
  Birçok unutulmaz filme imza atan Yeşilçam'ın ustası Cüneyt Arkın İstanbul Beşiktaş’ta hayatını kaybetti.
  Değişik yazılı kaynaklardan alınan bilgilere göre şimdiki adı Çamkışla, önceki adı Erkemle olan köy Roma ve Bizanslılar döneminde kalabalık bir yerleşim yeri olduğu aynı zamanda Çalkaya Köyünde Roma ve Bizanslılar döneminde önemli yerleşim merkezi olduğu belirtilmektedir.
  Atasözleri ve deyimler geçmişten günümüze gelen, uzun deneyim ve yaşanmışlıklardan faydalanarak kısa, veciz, anlaşılır ve özlü öğüt ve tavsiye veren, toplumun geneli tarafından benimsenerek ortak olarak kullanılan kalıplaşmış ve efsaneleşmiş sözlerdir. Türkçede "sav" ve "irsal-i mesel, darb-ı mesel" olarak da adlandırılır. Atasözleri ve deyimler bir toplumun duygu, düşünce, inanç ve...
  Kastamonu’ya özel Kültür, Edebiyat ve Sanat dergisi Gıygaşuk yayın hayatına merhaba dedi. Kastamonu Tanıtım ajansı tarafından hazırlanan ve ilk sayısı dolu dolu olan bu güzel derginin genel yayın yönetmenliğini Adem Salcıoğlu ve Yayın koordinatörlüğünü ise Hamdi Nalbant yapıyor.
  Kastamonu göç olmadığından halk müziği ve geleneksel oyunlar Kastamonu yöresi özelliklerini yansıtır. Oyunlar zeybek türündedir. Seyirlik oyunlar, çocuk oyunlarında da öbür illere göre çeşitlilik görülmez.
  Ülkemizin her yöresinde söylenen atasözlerinin pek çoğu yöreden çok millilik ve manevi özelliği de göstermektedir. Bu atasözlerinin ve deyimlerinin gerek yapı gerekse konu bakımından öteki atasözlerinden ayrı düşünülmesi olanaksızdır. Her türlü özellikleri diğer atasözlerimizle örtüşmektedir. Ülkemizde kullanılan deyimler ise atasözünde olduğu gibi genellikle milli ve manevi bir özellik taşımaktadır.