enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kültür & Sanat

Kastamonu, Selçuklular devrinde Bizans’a karşı yürütülen gaza faaliyetlerinde askerî-siyasi-kültürel açılardan “Uc” merkezi olarak öne çıkmış önemli bir Anadolu kentidir. Selçuklulara bağlı Çobanoğulları ve bu beyliğin halefi Candaroğulları zamanında şehirleşme, nüfus ve iktisadi yapı bakımından büyümesini sürdüren Kastamonu, XIV. yüzyılda Anadolu’nun büyük ve müreffeh kentlerinden biri haline gelmiştir.
İnebolu Evlerinin Özellikleri Nelerdir? Aşı Boyası nedir ve nasıl yapılır? Kastamonu meşhur evleri, Kastamonu evleri, İnebolu evlerinin özellikleri, Kastamonu evleri nerede? Kastamonu Tarihi evleri, Kastamonu Ermeni koyleri, Terece ne demek? Marla ne demek? Aşı Boyalı Kastamonu İnebolu Evleri   İnebolu, Karadeniz bölgesinin geleneksel kentsel biçimlenişini yansıtan tipik bir yerleşmedir. Yerleşim...
İşte size hapisten kaçış, entrika ve aksiyon dolu sahneler sunan en iyi "Prison Break" benzeri dizilerin bir listesi. Bu heyecan verici yapımlar, izleyicileri soluksuz bırakacak!
Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Mâverâünnehir teması ile gerçekleştirilecek VII. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu’nun açılış töreni Merkez Kütüphanesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleşti.
Zombi filmleri, popüler korku türlerinden biridir ve sinemaseverlerin ilgisini çeken sürükleyici senaryoları ve gerilim dolu sahneleriyle dikkat çeker. En iyi zombi filmlerinden oluşan önerilerimiz, hayatta kalma mücadelesi verenler için ideal seçimler sunar. Bu etkileyici filmler, zombi salgınlarının dünyayı ele geçirdiği senaryoları konu alır ve gerilim dolu bir deneyim sunar. Listemizde...
Futbol severler için en iyi film ve dizileri keşfedin! Futbol tutkunlarının kaçırmaması gereken yapımları listemizde bulabilirsiniz.
Breaking Bad benzeri diziler arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Suç, gerilim ve karakter gelişimi dolu en iyi dizileri keşfetmek için listemize göz atın.
Game of Thrones benzeri diziler, epik fantastik dünyaların derinliklerine yolculuk eden izleyicileri büyüleyen, sürükleyici hikayeler sunar. Bu içerikte, Game of Thrones'un mirasını devralan ve benzer türdeki dizi ve filmleri keşfedeceksiniz.
Zombi kıyameti temalı diziler, korku ve gerilim seven izleyiciler için kaçınılmaz bir tercih haline geldi. Bu içerikte, "The Walking Dead" benzeri 10 heyecan verici diziye yakından bakıyoruz. Korku dolu bir dünyada hayatta kalma mücadelesine hazır mısınız?
Kastamonu, tarihi ve kültürel zenginliğiyle Türkiye'nin güzide şehirlerinden biridir. Şehir, doğal güzellikleri ve eşsiz lezzetlerinin yanı sıra ziyaretçilerine tarih kokan müzeleriyle de unutulmaz deneyimler yaşatır. Kastamonu'da gezilebilecek bu müzeler, şehrin zengin tarihini ve kültürünü keşfetmek isteyen ziyaretçiler için mükemmel birer duraktır. Müzelerden her biri ziyaretçilere farklı güzellikler sunarken bir araya...
Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu ili, genellikle karasal ve Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Sinop, Çorum, Çankırı ve Bartın illerine komşudur. Kastamonu, ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Ilgaz Dağı'nın eteklerindeki düzlükte yer alan güzide bir ilimiz. Dünya tarihi boyunca birçok uygarlığa ve imparatorluklara ev sahipliği yapan bu sahil kenti,...
“2023 Yılı Türk Diline Hizmet Ödülü ”ne de layık görülen halk bilimci yazar Nail TAN için Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Türk Diline Emek Verenler Nail TAN Belgesel Filminin ilk gösterimi, Kastamonu Valisi Meftun Dallı’nın katılımıyla Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleşti. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan...
Ünlü sanatçıların nereli olduğu hatta hangi ilçeden olduğu kimin oğlu olduğu hep merak edilir ve araştırılır. Oynadıkları rollerle veya söyledikleri şarkılarla hayatımıza dokunan ve ülke çapında üne kavuşmuş Kastamonu ve ilçelerinden olan ünlü sanatçılarımız kimler? AAA bu da mı Kastamonuluymuş diyeceğiniz isimler bile var.
Osmanlı yerleşimini günümüze kadar koruyabilmiştir. Kastamonu’da Selçuklu, Candaroğulları ve Osmanlı dönemlerine ait yapılar bir arada toplanmıştır. Kentin vadi yamaçlarına yayılan sivil mimari örneklerinin sıralandığı sokaklar, doğal konuma uygun olarak bazen basamaklar halinde, bazen de dar yollar halindedir. Bu alanlarda sıralanan evlerin önleri veya arkaları bahçeler içerisine bakmaktadır. Böylece yerleşim doğa...
Tosya yöresinde söylenen bir deyimle anlatmaya başlayalım. “Dünyada 3 kıta var. Bunlar Avrupa, Asya, Tosya’dır.” Bir anlamda “…. Avrupa “Garp”ı, Asya “Şark”ı, Tosya “Fark” ı simgelermiş.
Sürgün saat olarak bilinen Kastamonu Saat Kulesinin, zamanın Valisi Abdurrahman Paşa’nın emri üzerine 26 Ağustos 1885 tarihinde, Saray üstü ismiyle bilinen tepenin üzerinde temeli atılmıştır.
Taşköprü ilçesi; Kastamonu ilimizin en büyük ilçelerinden biridir. İlçe, Taşköprü ismini ilçe girişinden geçen Gökırmak üzerinde bulunan ve Roma Döneminde yapılıp Çobanoğluları Döneminde geliştirilen tam yedi gözlü, 68 metre uzunluğundaki tarihi taş köprüden almıştır. 37 Haber adına Kastamonu Haber ekibi olarak tarihi bir ilçemiz olan Taşköprü’de gezilecek ve görülecek yerleri...
Gerek Şerife Bacı gibi tarihi gerekse doğal güzellikleri ile ün kazanmış Yiğit İnebolu, Kastamonu ilinine bir ilçesidir. Ören yerlerinden tarihi anlatan müzelerine, sahil kıyılarına kadar ziyaretçilerine güzel izler bırakmayı becerebilen Batı Karadeniz Bölgesi'ne bağlı yerler arasında yerini almaktadır.