enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kültür & Sanat

Ahilik nedir kısa bilgi? Osmanlı'da ahilik ne demek? Ahilik ne amaçla kullanılır? Ahiliğin ana felsefesi nedir? Ahilik kavramı nedir? Ahilik nedir ve önemi? Ahilik ne demek Diyanet? Ahilik kimdir? Kastamonu Haber ekibimiz araştırdı.
Kastamonu Üniversitesi, Vefatının İkinci Yılında Üstad Sezai Karakoç’u özel bir seminer düzenleyerek andı.
Geleneksel Tarım Aletleri Anadut, Yaba ve Dirgen Nasıl Yapılırdı. Köylerde sürekli kullanılan ve bir köylünün olmazsa olmaz aletlerinden olan Anadut, Yaba, Dirgen, Tırmık nasıl yapılır ve kullanılır. #Geleneksel #Tarım #Alet #Anadut #Yaba #Dirgen #Nasıl #köy #tarla #alet #tırmık #çiftçi
Unutulanlar serimizin ikinci sayfasından merhaba. Umarım kendinizden ve çocukluk hatıralarından bir şeyler bulabilirsiniz.
Bugün gönlümden eskilerden kısa kısa unutulan, unutulmaya yüz tutmuş bazı adetlerimizi, işlerimizi, günlük yaşamlarımızdan notları ve kültürümüzden akılda kalan, duyduğumuz gördüğümüz olayları anmak ve tarihe not düşmek geldi.
 Yine uzun uğraşlar ve emekler sonucu hazırlanan, Kastamonu'ya ticaret ve turizm de sınıf atlatan, ekonominin seyrinin değiştiği bir Kastamonu Günlerini daha sonuçlandırdık.
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığı ile ilgili yatırımları ve ihtiyaçları yerinde görmek, ilimizde turizmin geliştirilmesi için istişarelerde bulunmak, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kastamonu’ya geldi.
Dünya'da bulunan, uygulanan, keşfedilen, icat edilen ve hayata geçirilen ilkler.. Tarihe altın harflerle yazılan ilkler ve bu ilkleri kim ne zaman ve nerede bulduğuna dair bilgiler. Kastamonu haber ekibimiz sizler için araştırdı.
Moğolca tercüme günümüzün küreselleşen dünyasında giderek önem kazanmıştır. Moğolistan'ın zengin kültürü ve gelişen ekonomisi nedeniyle daha fazla ilgi görmesi nedeniyle, Moğolca metinlerin çeşitli dillere doğru ve güvenilir tercümelerine yönelik artan bir talep var.
HBO'nun en iyi dizileri, zengin senaryoları ve derin karakterleriyle izleyicilere unutulmaz anlar sunan eserlerdir.
Hemen her bakımdan yeni bir yapılanmanın yaşandığı Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk, yurt gezilerine çıkmayı adeta gelenek haline getirmiştir.
Günler, günleri kovaladı. Zaman adeta Karaçomak deresi gibi aktı. Biz büyüdük, çocukluğumuzun tatilleri hatıralar haline geldi. Hem de çocuklarımıza anlattığımız maceralar şeklinde. Çok az, hatta minicik süslemeler katılmış olabilir. Aslında orijinal köy tatili anılarımıza çok tatlış dokunuşlar diyelim.
Batı Karadeniz de yeşil ve maviyle iç içe bir cennet: ABANA, Benzersiz konumu, denizden doğup denizden batan güneşi, Karadeniz’in iç açan orman havası ile Abana’da tüm yorgunluklarınızı bir kenara bırakarak kendinize geleceğiniz muhteşem bir şehirdir Abana...
Köy düğünlerinde; Gelin Çıkarma nasıl oludrdu? Takı takma var mıydı? Güyoğu Kuyma nasıl olurdu? Güyoğu Ne demek? Neden Semet yapılırdı? Evirlik ne demek? Beşik beleme nasıl yapılırdı? En çok tercih edilen çocuk isimleri nelerdi? “Kapı Kilitleme Parası ” ne kadardı? Eski köy düğünlerine dair her şeyi sizler için araştırıp...
Urba ne demek? Nişan Görme ne demek? Köylü Parası ne demek? Çeyiz basma ne demek? Damat Bohçası ne demek? Zamahçı ne demek? Çuval Ağzı açmak ne demek? Eskiden ülkemizin genelinde olduğu gibi, Kastamonu ilimizde ve ilçelerinde düğünler, kına geceleri, nişan, ikramlar nasıl olurdu? Efsana Köy Düğünlerini sizler için araştırdık..
Kastamonu Kalesi'nin Ulubatlısı olarak tanımlanan ve fetih sırasında ordunun bayraktarlığını yapmış olan Yunus Mürebbi'nin (Bayraklı Sultan) hz.leridir. Türbesi; şehit olduğu yerde, kalenin batı burcu üzerinde yer almaktadır.
Eskiden ülkemizin genelinde olduğu gibi, Kastamonu ilimizde ve ilçelerinde evlenmeler 14-15 yaşlarında başlar ve bu evlilikler görücü usulü ile olurdu. Gelin olacak kız damadı, damat kızı hak dönüşüne kadar bir birlerini kesinlikle göremezlerdi. hatta damat düğün günü çobanlık yapardı.
Kastamonu Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Çanakkale gezisi programları kapsamında ilk kafile önceki akşam ecdadın izinde yola çıkarak atalarımızın şehit olduğu Çanakkale’ye ulaştı.