enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Yöresel Lezzetler

  Kuyu Kebabı, Kastamonu merkezi ile çevre il ve ilçelerden olan Çankırı, Sinop, Boyabat, Kargı, Tosya gibi yerlerde de yapılmakla birlikte en güzel şekliyle Taşköprü İlçesi ile özdeşleşmiştir.
  Cırık tatlısı nereye ait? Şerbetli lokma tatlısı nasıl yapılır? Çiroz hamuru nasıl yapılır? Kastamonu Yöresel Lezzetler Son yıllarda gastronomi alanında adından sıkça söz ettiren Kastamonu’nun yöresel lezzetlerine coğrafi işaret alınması süreci devam ediyor. İşte O Coğrafi işaret alıp tescilenenler arasına Kastamonu Devrekani cırık tatlısı da girmiştir. Uzun gayretler sonucunda tescillenen...
  Uryani erik, lifli yapısı sayesinde bağırsakları yumuşatır. Özellikle, hamilelik döneminde sindirim sistemine, kabızlığa iyi gelir. İçerdiği potasyum, fosfor, magnezyum ve B vitamini sayesinde hem enerji verir hem de vücudu güçlendirir.
  Kastamonu'da olduğu gibi Kastamonu Taşköprü'de de genel anlamda ekmekler, çorbalar, et yemekleri, hamurlu yemekler, sebze yemekleri, tatlılar ve içecekler olarak ana başlıkları olarak yer alır. Kastamonu mutfak kültürü içinde ayrıca sanayi bitkileri, şekercilik ve meyvacılık Taşköprü ilçemizde de  oldukça ün kazanmıştır.
  Gastronomi Şehri Kastamonu’da binlerce yıllık bir kültür birikimi ve il sınırlarındaki coğrafi çeşitlilik yemek kültürünün zenginliğinde de kendisini oldukça göstermektedir. Yapılan derleme çalışmalarında Kastamonu’da 812 çeşit yemek tespit edilmiş ve bu yemeklerden yaklaşık olarak 500 adetinin Anadolu’nun diğer yörelerinde hiç bilinmediği ortaya çıkmıştır.
  Susamın bize sunduğu tahinden elde edilen tahin helva, kökeni yüzyıllar öncesine dayanan doyumsuz ve unutulmaz bir lezzettir. Osmanlı ve Selçuklu Dönemlerine ait saray sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunan helva, enerji ve lezzetiyle günümüz yemek kültürü içerisinde de yerini korumaktadır.
  Kastamonu'muz başta olmak üzere bir çok ilin, yörenin düğün, imece, mevlüt ve kalabalık ortamların yöresel yemeklerinden olan ve memleketimizde her düğünün vazgeçilmezi olan KEŞKEK'in nasıl dövüldüğünü, nasıl pişirildiğini anlatan bir hikaye...
  Kastamonu ilimizin yüzde 67’si ormanlık alanlarla kaplıdır. Bu ormanlık alan içerisinde 16 Bin hektara yakın kestane ağacı mevcuttur. 4 bin hektara yakını sadece kestane olup diğerleri karışık orman varlıklarımızdır.  Kastamonu Kestanesinde İnebolu ilçesi öncüdür ve isim yapmıştır. Kastamonu Bozkurt  yaklaşık 3 bin hektar kestane ormanı ile öncü ilçelerdendir..
  Kastamonu Belediyesi’nin 13 Kasım 2019 tarihli başvurusu ile Kastamonu Eğşisi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 1270 tescil numarası ile işlenmiş ve işlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar ürün grubunda coğrafi işaret belgeseli alarak Kastamonu ile özdeşleşmiş oldu.
  Kastamonu’nun güzide ilçelerinden biri olan Tosya’da üretilen Tosya Pirinci Türkiye’de marka haline gelmiş, önemli bir lezzet ve besin kaynağıdır. Tosya merkez ve köylerinde bulunan yaklaşık 10 bin dönümlük çeltik arazilerinde yetiştirilen çeşitli cinslerde pirinçler yetiştirilmektedir. Sarıkılçık, akçeltik, maratelli, yaşar pirinç çeşitleri Kastamonu Tosya Pirinci çeşitlerindendir.
  Orta Doğu’ya özgü salebin Avrupa’da yaygınlaşması ise kahve ve çayın yükselişinden çok daha önceye dayanır. Salep, İngiltere ve Almanya’da kahve içilen kafelerin alternatif içeceği olmuştur. İngiltere de “saloop” adı ile de bilinen bu içecek, 17. ve 18. yüzyıllarda salep tozunun su eklenerek koyu bir kıvam verilmesi ve portakal çiçeği ya...
  Döviz kurlarındaki artışın faturası, A'dan Z'ye zam olarak yansıdı. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, gübre, yem, yağ, patates, şeker, çay derken doğal Kastamonu Pastırması da bu zamlardan doğal olarak nasibini almış oldu.
  Siyez Buğdayı Kastamonu Seydiler ve Devrekani ilçelerinde yetişmektedir. Siyez bulgurunun geçmişi On bin yıl öncesine dayandığı rivayet edilir. Bu sebeple buğdayların atası olarakta bilinir. Hiçbir bitki hastalığından etkilenmez ve oldukça sert bir yapıdadır.
  .Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bu yıl 1700 ton elma rekoltesi gerçekleştirildi.
  Kastamonu, 102 köyde üretimini gerçekleştirdiği şeker pancarıyla, Türkiye’de şeker pancarı üretilen 40 il arasında 36 bin dekarlık alanıyla Konya, Eskişehir, Ankara, Karaman ve Yozgat’tan sonra 6. sırada oluşuyla ülkemizde ne denli önemli olduğunu göstermektedir.
  Binlerce yıllık bir kültür birikimi ve il sınırlarındaki coğrafi çeşitlilik yemek kültürünün zenginliğinde de kendisini oldukça gösteren Kastamonu'da yaklaşık 150 yıllık etli ekmek coğrafi işaret alarak adını ve lezzetini hem Türkiye'de hem de dünyada tescillemiş oldu.
  Kestane Balı deyince akla gelen illerin başında Kastamonu gelir. Kastamonu Doğanyurt ilçesinde festivalleri bile düzenlenene Kestane Balı'nın faydalarını ve nasıl kullanılması gerektiğini sizler için derledik. 
  Kuşburnu iyice piştikten sonra soğutmaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra un eleğinden eldiven giyip geçiriyoruz. Kuşburnu C vitamini deposudur. Kuru üzümden 20 kat daha fazla antioksidan özelliği vardır. Yapımı çok zahmetlidir ama kıvamını tutturabilirseniz yemeye doyamazsınız.
  Kastamonu Çekme Helvayı yedikçe insanın yiyesi geliyor. Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, işte bu duruma sitem etti
  Kastamonu Yöresel Lezzetler Kastamonu Gastronomi nerede? Kastamonu Üniversitesi Gastronomi hangi fakültede? Gastronomi Üniversitesi nerede var? Gastronomi hangi bölüm? Gastronomi bölümü nedir ne iş yapar? Gastronomi ne kadar maaş alıyor? Gastronomi eğitimi kaç yıl? Gastronomi nasıl bir meslek? Gastronomi tam olarak nedir? Gastronomi, kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplindir....
  Cide Ceviz Helvası ; Kastamonu Cide'ye has ve özel bir helvadır. Cide ilçesine bağlı Karakadı Köyü'nde yapılmaya başlanan bu helvanın ilerleyen zamanlarda Cide'de modern makinelerle seri üretimi yapılmaya başlanmıştır.
  Çam veya Köknar kozalağı pekmezi, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.
  Ayva, elma ve armutla yakından ilişkili, oldukça sıra dışı bir meyvedir . Bilimsel adı Cydonia oblonga, olup, cinsinin tek üyesidir. Ayva ağacı yaprak döken ve oldukça küçüktür, olgunlaşmış meyvesi sarımsı-altın rengindedir ve şekil ve kıvam açısından armuta biraz benzer. Bir gıda maddesi olarak meyvenin değeri çok eskilere dayanmaktadır, ancak küçük...
  Acuk; Elmanın yabani türlerinden olan ve adına halk arasında Acık ya da Acuk denen çok ekşi ve mayhoş bir meyvedir. Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesi olan acuk küçük ve çok ekşidir.
  Kızılcık Tarhanası yörede yaşayan insanların kültürel birikimi ile bugünlere taşınan yörelerin adı ile bilinirlik kazanmış çok dayanıklı bir üründür.
  Kastamonu'nun Osmanlı döneminden bugünlere gelen meşhur lezzeti çekme helva, aldığı coğrafi işaretle ismini hızla dünyaya duyuracak. Kastamonu'nun meşhur lezzetlerinden kokusu tüm kente yayılan Çekme Helva tarifi bu yazımızda...
  Kastamonu Yöresel Lezzetler Oğmaç çorbası hangi yöreye ait? Ovmaç çorbasının hamuru nasıl yapılır? Umaç çorbası nasıl pişirilir? Yogurtlu lebeniye çorbası nasıl yapılır? Kimi yerde Oğmaç Çorbası, kimi yerde Ovmaç Çorbası, kimi yerde de Ummaç Çorbası… İsmi ne olursa olsun sofraların değişmez çorbalarındandır. Kastamonu’da yapılan araştırmalar, şehre özgü 38 çorba, 51 ekmek...
  Türkiye’de dönerin tarihi 150 yıl öncesine ait. İlk kez etin bir şişe takılması 1860’lara kadar gidiyor* Kitaba göre bu usulü icad eden de Kastamonulu aşçı Hamdi Usta… Kastamonu çarşısında ün yaparak bizzat döneri hazırlayan Hamdi Usta’dan mesleği kapan Şükrü ve Raif Gülsunar adlı ustalar da dönerin ikinci kuşak mirasçısı olurlar....
  Pirinç, kapı, kese ve çakısı ile meşhur olan Tosya, aynı zamanda çok mükemmel bir üzüm memleketidir. Fakat şimdiye kadar bağcılıkta geri usuller tatbik etmekte olduğu için üzümlerinin nefasetini, cinslerinin mükemmeliyetini dışarıya tanıttıramamıştır.
  Evliyalar Şehri Kastamonu tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, aynı zamanda Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olma ünvanına sahiptir. Ayrıca Kastamonu'da geçtiğimiz yıllarda Gastronomi Festivali de yapılmıştır.