enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Bin Aydan Daha Hayırlı Mübarek Kadir Gecesi Ne Zaman? (Kadir Gecesi Hangi İbadetler Yapılır?)

  Kadir Gecesi; Gecelerin en faziletlisidir. Çünkü Kur’ân’ı Kerim’de adı geçen tek gecedir. İnsanlık için hidayet kaynağı olan son kitap Kur’ânı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

  Bin Aydan Daha Hayırlı Mübarek Kadir Gecesi Ne Zaman? (Kadir Gecesi Hangi İbadetler Yapılır?)
  5 Şubat 2023 22:35
  A+
  A-

  Bu gecede yapılan ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. “Şüphesiz, biz onu (Kur’ânı) kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrâil) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

  O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Kadir suresi).

  İmamı Buharinin pek çok rivayetine göre Kadir gecesi Ramazan’ın son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Peygamberimiz Ramazanın bu son on gününde Mescitte itikafa girer, kendisini tamamıyla ibadete verirdi.

  Esasen zamanını iyi değerlendirmeyi bilenler için her zaman Kadir gecesidir. Yeter ki insan, kendisini yaratan, sayısız nimet ve lutuflarda bulunan Cenabı Hakk’ın rızasını kazanma yolunda olsun

  Bin Aydan Daha Hayırlı Olan Kadir Gecesinde Okunacak Dua

  ibadetle değerlendirilmesi büyük bir kazançtır.

   

  Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Bu gecede yapılacak olan, Kur’an okumak, namaz kılmak, dua etmek, günahlardan tövbe ve istiğfar etmektir. Hz. Aişe’den rivayete göre Peygamberimiz, Ramazan gecelerini bu çeşit ibadetlerle değerlendirirdi.
  Namaz borcu olanın kaza kılması uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

  Hz. Aişe: Ey Allah’ın Resûlü! Kadir gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim?
  Peygamberimiz aleyhisselâm: “Allâhım, sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affeyle. diye dua et.” buyurdu.(Tirmizî)

  “Kim,faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olunur. (Buharî).

  2023 KADİR GECESİ HANGİ GÜN/GECE İDRAK EDİLECEK?

  Ramazan Ayı dolayısıyla bu sene ilk teravih namazı 22 Mart Çarşamba akşamı kılınmış, ilk oruç 23 Mart Perşembe günü tutulmaya başlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini günler takvimine göre; 2023 Kadir Gecesi, bu yıl 17 Nisan Pazartesi günü akşam namazıyla birlikte 18 Nisan Sabah ezanına kadar idrak edilecektir.

  ALİMLERE GÖRE KADİR GECESİ RAMAZANIN HANGİ GECESİ

  İmam-ı Şa’rani hazretleri, kendi keşfini bildirmiş ve (Ramazan, pazar günü başlarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Salı başlarsa 27. gece, perşembe başlarsa 25., cumartesi başlarsa 23., pazartesi başlarsa 21., çarşamba başlarsa 19., cuma başlarsa 17. gecedir) buyurmuştur.

  Ebül Hasan Harkani de şöyle anlatıyor: Büluğ çağımdan beri Kadir gecesini hiç kaçırmadım. Ramazan ayının ilk günü pazar günü başladığında, Kadir gecesi 29. gece olurdu. Pazartesi günü başladığında, 21. gece olurdu. Salı günü başladığında, 27. gece, çarşamba günü başladığında, 19. gece, perşembe günü başladığında, 25. gece, cuma günü başladığında, 17. gece, cumartesi günü başladığında, 23. gece olurdu.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.