enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ünlü İşadamı Hemşehrimiz Remzi Gür Kimdir

Remzi Gür, Ramsey giyim imalat ve perakende şirketinin kurucusu ve sahibidir.

Ünlü İşadamı Hemşehrimiz Remzi Gür Kimdir
31 Aralık 2021 17:07
A+
A-

Remzi Gür, 1 Ekim 1949 tarihinde Kastamonu’da doğmuştur. Annesi Gülizar Gür, babası Mustafa Gür’dür. Bilal Gür, Necati Gür, Nihat Gür, Hayriye Oğuz adlarında kardeşleri mevcuttur. Remzi Gür, 1968 senesinde öğretmen okulunu bitirdikten sonra Hukuk Fakültesinde öğrenimini sürdürür iken avukatlık yapmak istememiş ve ilgi duyduğu alan olan öğretmenliğe yönelerek, Anadolu’da öğretmenlik yapmaya başlamış ve bir yıl kadar bu mesleğini sürdürebilmiştir.

1970 senesinde Londra’da çalışmakta olan babasının yanında yabancı dil eğitimi için gitti. Londra’da bir atölye kiralamış ve orada tekstil alanında üretimlere başlamıştır. 1985 yılına kadar Londra’daki atölyede çalışmalarını sürdürdü.

Remzi Gür, 1985 senesinde İstanbul Merter’de bir tesis açtı. Daha sonra Safranboluda fabrika kurdu. Bu fabrikadan sonra, Kastamonu‘nun Araç beldesinde bir fabrika daha kurdu. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Gürmen Group’ta Ramsey, KİP, Gürman Gift, Gökkale Tarım gibi şirketler kurdu. 1970’lerde Londra‘da kurulan Remzi Gür’ün sahibi olduğu; ürünlerinde gömlekten pantolona, takım elbiseden t-shirt’e, trikodan cekete kadar geniş bir yelpaze sunan bu hazır giyim markası Ramsey, şimdi 26 ülkede 155 perakende mağazası bulunan bir Türk erkek giyim imalat ve perakende şirketidir. Türkiye‘de ve Dublin‘den Almatı‘ya kadar mağazaları bulunmaktadır.

2003 senesinden beri 5 yıl süreyle Londra’da Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptı.

Remzi GürRecep Tayyip Erdoğan‘ın dört çocuğunun da yurtdışında okuduğu yüksek öğrenim masraflarını karşıladı.

3 Nisan 2010 tarihinde Remzi Gür, inşaat sektöründe faaliyet gösterecek Türev Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’ni kurdu.

Halis Toprak’ın TMSF’ye devrolan İstinye’de bulunan Aslanlı Köşk’ü, 15 Nisan 2009’da 23 milyon 800 bin lira bedelle ihalede Remzi Gür satın aldı. Köşkün tapusu 2011 senesinde tescil edildi. Ve burayı 2016 senesinde Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu yaptı. Remzi Gür, 2016 senesinden beri Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosudur.

Remzi Gür, 2013 senesinde Azerbaycan devletine ait petrol ve doğal gaz şirketi SOCAR ile Türkiye’de üç şirket (doğalgaz sevkiyatı şirketi Socar Turkey Gaz Dağıtım, akaryakıt ve petrol ürünleri sevkiyatı şirketi Socar Turkey Petrol Enerji Dağıtım ve elektrik üretim şirketi Socar Power Enerji Yatırımları.) kurmak için ortaklığa girdi.

Remzi Gür, rahmetli TFF‘nin 37. başkanı Hasan Doğan’ın ablası Nevin Gür (d.1953) ile evlidir. Ömer GürYasemin GürTuğba Gür adlarında çocukları mevcuttur. Oğlu Ömer Gür, o zamanın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın baldızı Didem Yurter ile evlendi. Çiftin tanıklıklerini Bülent ArınçRecep Tayyip ErdoğanAbdullah Gül ile Ali Babacan yaptı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.