enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Avuz (Ağız) Sütü Nedir (Avuz Sütünden Neler Yapılır ve Faydaları Nelerdir?)

  Avuz sütü; Yeni doğum yapmış hayvandan ilk günlerde 3 gün içinde alınan sütten yapılır. İnek, koyun, keçi veya mandanın doğumundan hemen sonra sağılan ilk sütü ile yapılan bir tatlı çeşididir.

  Avuz (Ağız) Sütü Nedir (Avuz Sütünden Neler Yapılır ve Faydaları Nelerdir?)
  6 Ocak 2022 22:05
  A+
  A-

  Kastamonu Yöresel Lezzetler

  Neredeyse yoğurt kıvamında olan bu süt oldukça yoğundur. Tadı ve görüntüsü normal süte kesinlikle benzemez.

  Avuz sütünü yapabilmek icin kesinlikle yeni doğum yapmış inek, keçi, koyun veya manda gerekiyor. Ama herkeste yapamaz çünkü yapımı zordur… Bilmeyen kişiler tarafindan yapıldığında mide bulandırabilir. Yapanın elinden yiyen ise asla tadını unutamaz.

  Çocukluğumuz hayvan çoktu, Hem inekler, hem koyunlar ve bizde olmasa da komşuda bulunan mandalar… Yani yeni doğum yapmış hayvan mutlaka olurdu. Köylerde şu özellikte vardır. Doğum yapmış hayvanın ilk sütü konu komşuya da mutlaka ikram edilmesi adettendir. Herhalde hayvanın doğum yaptığının sevincini paylaşmak için.. Hatta avuz sütünü ikram etmeyen komşu ayıplanırdı yani dedikodusu yapılırdı.

  Peki Avuz sütü yani ilk sütten neler yapılır?

  Avuz sütünün süresi üç gündür. Doğum yapan hayvandan ilk üç gün içinde sağılan süte avuz sütü denir.

  Belirttiğimiz gibi doğum yapan hayvan doğumdan bir kaç saat geçtikten sonra sevinç içinde sağılır. İlk süt fazla çıkmaz panik yapmayın sakın. Daha sonra ise hayvanın durumuna göre rahat rahat sağabilirsiniz. Avuz sütünü doğumdan sonra 3 gün sabah akşam olmak üzere günde iki defa sağabilirsiniz.

   

  Tabi doğum yapmış hayvanın yavrusu Buzağı veya kuzu neyse artık bir- iki saat içerisinde annesinden ayrılarak ve temiz-kuru bir yere konulurdu. Yani yavruda bu avuz sütünden fazla olmamak kaydıyla emzirilirdi. Çünkü yavru bu sütü fazla emerse büyüklerimiz “törler” derlerdi yani süt dokunur ve ishal olur demekti.

  Avuz Peyniri Nasıl Yapılır?

  İlk Avuz sütü sağılır eve getirilip süzgeçten pişirilecek tencereye süzülür. Ve kısık ateşte hiç karıştırılmadan koyulana kadar ocakta bekletilir. İyice koyulan süt peynir kıvamına gelince sarımsı ve beyaz renk hakim olur ve sanki petek gibi göz göz olur. Bu peyniri yemeye doyamazdık. Eski kaşar gibi, çocukluğumuzda çok yapılırdı ve tadı da görüntüsünü de unutamadık.

  Avuz Sütü Nasıl Yapılır?

  İlk Avuz sütünden sonra sağılan sütler eve getirilip süzgeçten pişirilecek tencereye süzülür. Ocakta Kısık ateşte veya köydeyseniz sobanın üstünde koyuluncaya kadar sürekli karıştırılır. Kaynayıp İyice koyulduktan sonra ocaktan alınır. Soğuk veya sıcakta yenilebilir. Şekerli veya şekersiz tercihi size kalmıştır. Başta da söylediğimiz gibi avuz sütü komşulara mutlaka iktam edilir. Sakın unutmayın yoksa dedikodunuz yapılır.

  Avuz Sütünün Faydaları Nelerdir?

  Avuz sütünde, süte göre 2 kat toplam kuru madde vardır. Toplam yağlar süte göre 1,7 kat, protein 4,5 kat, toplam mineraller 1,5 kattır. Bu miktarlar 3 gün sonra giderek azalır ve bildiğimiz inek sütü haline gelir.

  Avuz sütünün içeriği çok zengindir. En çok bilineni koruyucu maddeler yani immunoglobulinlerdir. Ancak; avuz sütü bu maddeler dışında buzağının yaşama tutunması için gereken tüm bileşikleri içinde bulunduran, sağlıklı bir başlangıç için gerekli mükemmel bir kombinasyondur. Avuz sütünde; kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko gibi mineraller, thiamin, riboflavin, niacin, folikasit, pantotenik asit gibi vitaminler, B 12 vitamini, ayrıca yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri ile betakaroten bulunur.

  Avuz sütü; büyüme hormonu, büyüme faktörleri, antimikrobiyel proteinler, glikoproteinler, savunma sistemini aktive eden, vücut direncini arttıran, bakterilerin bağırsak duvarına tutunmasını engelleyen maddeler ihtiva eder. Ayrıca; insülin benzeri büyüme faktörleri sindirim sisteminin gelişimi için çok büyük önem taşır. Çünkü, buzağılar büyüdükçe, zamanla işkembe, börkenek, kırkbayır gibi ön mideler oluşacak ve geviş getirme fonksiyonu başlayacaktır.

  Sağlıklı inek veya düvelerin avuz sütleri sağlıklı olur.

  Anneler aşılanmış ise, koruyucu maddeler ağız sütüyle yavruya geçer. Zaten avuz sütü dışında annenin yavruya koruyucu maddeleri aktarmasının başka bir yolu yoktur.

  Avuz sütü kompozisyonu ırklara göre de değişiklik gösterebilir.

  Avuz sütü koruma, besleyicilik ve vitamin deposudur. Örneğin; ağız sütü normal süte göre 8,6 kat daha fazla A vitamini içerir. Her türlü gıda maddesi yüksek olmakla beraber, süt şekeri yani laktoz ağız sütünde, süte göre yarı yarıya daha azdır.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.