enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu’nun Kaç İlçesi Vardır (Kastamonu ve İlçelerinde Gezilecek Yerleri Nerelerdir?)

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi içerisinde batı kesimde yer alan Kastamonu ilinin doğusunda Sinop, batı kısmında Bartın ve Karabük, güney kısmında Çankırı ve güneydoğusunda ise Çorum illeri ile sınırı bulunmakta hatta iç içe girmiş köyleri bile bulunur.

Kastamonu’nun Kaç İlçesi Vardır (Kastamonu ve İlçelerinde Gezilecek Yerleri Nerelerdir?)

Kastamonu ve İlçeleri

Kastamonu‘nun kaç ilçesi vardır. ve ilçeleri nerededir? Kastamonu Türkiye Topraklarının yüzde kaçını oluşturur? Toplam yüzölçümü ne kadardır. Kastamonu ve ilçelerinin gezilecek yerlere nereleridir? Gibi vb. sorular hep merek ediliyor. İşte o cevaplar….

Kastamonu ilinin sahil kesimi kuzey bölümünün tamamı ise Karadeniz bölgesine kıyı oluşturmaktadır. Şehrin sahil şeridi uzunluğu yaklaşık 170 kilometredir. Kastamonu ilimizin sahibi olduğu bu sahil şeridi uzunluğu ile beraber Karadeniz bölgesine en uzun kıyısı bulunan il olma özelliğini taşımaktadır.


13.108 km² alan üstünde yer alan Kastamonu ili, Türkiye topraklarının yaklaşık %1,7’sini oluşturmaktadır.

Şehir merkezinin denizden yüksekliği ise 780 metre olmaktadır. Kastamonu‘nun ortalama olarak deniz düzeyinden yüksekliği 775 metredir. Şehrin en yüksek noktasını 2.565 metre ile Çatalılgaz Tepesi meydana getirmektedir. Kastamonu genelinde dağlar denize paralel bir şekilde uzanmaktadır ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesine doğru uzanan çıkıntısının çok büyük bir bölümünü kapsamaktadır.

Peki Kastamonu’nun İlçeleri Hangileridir?

Kastamonu’nun 19 ve birde merkez ilçesi olmak üzere 20 ilçesi bulunmaktadır.

Bu ilçelerin isimleri ise şu şekildedir. Gezilecek yerlerin üzerine tıkladığınızda o ilçenin özellikleri ve gezilecek yerlerine rahatça ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.