enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Hemşehrimiz ünlü işadamı ve Yönetici Adnan Dalgakıran kimdir?

  Hemşehrimiz ünlü işadamı ve Yönetici Adnan Dalgakıran kimdir?
  20 Aralık 2021 21:27
  A+
  A-

  Kastamonulu Ünlü İşadamları

  Beşiktaş spor kulübünde Yöneticilikte yapan ve sık sık gündeme gelen hemşehrimiz Adnan Dalgakıran kimdir?

  Adnan Dalgakıran, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Kastamonu Cide ilyasbey köyünden meşhur işadamı ve duayenimiz Ömer Dalgakıran’ın iki oğlundan biridir.

  İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. Lise yıllarındayken aile şirketi olan Dalgakıran Kompresör’de iş hayatına atıldı. Askerlik sonrası yönetimini devraldığı şirketin bugün 112 ülkeye ihracat yapan ve beş ülkede kendi şirketleri olan sektörünün dünya üzerindeki önde gelen firmalarından biri olmasını sağladı.

  Türkiye Vasatlıktan Nasıl Çıkar?

  Adnan Dalgakıran beyin kaleme aldığı “Türkiye Vasatlıktan Nasıl Çıkar” ‘Yüzleşme’ adlı kitap hakkında kısa bir not…

  KÜRESEL REKABET KARŞISINDA
  TÜRKİYE’NİN PERFORMANSI

  “Başarısız insanlar hayatla mücadele eden insanlardır. Harekete geçmezsen aslında başarısız da olmazsın. Mücadele edeceksin, yeri geldiğinde başarısız da olacaksın ama bu uzun ve yorucu yolun en sonunda başarıya ulaşacaksın.”

  Başarıyı ölçerken kendimizi kiminle veya hangi ülkelerle kıyaslıyoruz? İçinde bulunduğumuz sistem başarıdan ziyade başarısızlığı mı getiriyor? Neden pek çok alanda Batı’nın gerisinde kaldık? Türkiye son üç yüzyıldır patinaj mı yapıyor? Dünya ekonomisinden aldığımız pay neden değişmiyor? Türkiye’den bir dünya markası çıkabilmesi için neler yapılmalı? Yaratıcı sınıf nasıl ortaya çıkar? Hakiki aydın kimdir? Gençlerden ne bekleniyor? Neden sık sık beyin göçü yaşanıyor?

  İş dünyasının önde gelen isimlerinden Adnan Dalgakıran, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşma yolunda üç yüzyıldır sürdürdüğü koşuyu sadece ekonomik bir perspektifle sınırlı kalmadan; eğitimden hukuka, yönetimden tarihe ve kültüre kadar vasatlık tuzağına sebep olan bütün faktörlere değinerek kapsamlı bir yordamla ele alıyor. Bunun yanı sıra hukuki, yapısal ve sistemsel bazı kronik açıklarımızın nasıl verimlilikten ve gelişmeden uzak kalmamıza sebep olduğunu grafiklerle, sayılarla gösteriyor ve iş dünyasının, sivil toplumun ve devlet kurumlarının son yıllardaki performansını oldukça anlaşılır biçimde ve roman akıcılığında analiz ediyor. Dünyada vasatlık tuzağını aşmış ülkelerin neler yaptığına ayna tutarak sunduğu pek çok fikir ve çözüm önerisiyle aslında Türkiye’yi bir an evvel kendisiyle yüzleşmeye davet ediyor.

  Yüzleşme, tarih boyunca hepimizin bildiği ama bir türlü üzerine kafa yormak istemediği gerçeklerle yüzleşmeksizin kurtuluş reçetelerine ihtiyaç duymuş ülkesine, ona sevdalı bir zihin tarafından yazılmış derin ve eksiksiz bir rapor

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.