enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

2023 Yılının İlk Kandili Regaip Gecesi Bu Akşam (Peki Regaip Ne Demek?)

“Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Regâip, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be” kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Regâip kelimesi Kur’an’da geçmemektedir.

2023 Yılının İlk Kandili Regaip Gecesi Bu Akşam (Peki Regaip Ne Demek?)
26 Ocak 2023 00:02 | Son Güncellenme: 26 Ocak 2023 07:23
A+
A-

Regaib; Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragībenin çoğulu olan regāib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel”, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “müstehap, nâfile ibadet” mânalarında kullanıldığı gibi hicrî takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur.

Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Recep ayının, Müslümanlar için mübarek kabul edilen ilk cuma gecesi Regaib Kandilidir.

Hicri takvime göre belirlenen dini günler her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor.

Üç ayların başlangıcı bu yıl 2023’te 23 Ocak’ a denk geldi. Dini günlerde mübarek geceler akşam namazı ile başlar ve ertesi gün akşama kadar devam eder.

Üç ayların başı olan Recep ayının ilk Perşembesini Cumaya bağlayan gece yani bu gece mübarek Regaip Kandili gecesi. Kandiliniz mübarek olsun.

İŞTE 2023 YILINDA MÜBAREK (DİNİ) GÜNLER TARİHLERİ

2023 Mübarek Üç ayların başlangıç tarihi – 23 Ocak Pazartesi

2023 mübarek Regaip Kandili : 26 Ocak Perşembe akşamı

2023 Mübarek Miraç Kandili : 17 Şubat Cuma

2023 Mübarek Berat Kandili : 6 Mart Pazartesi

2023 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Başlangıcı : 23 Mart Perşembe

2023 Mübarek Kadir gecesi : 17 Nisan Pazartesi

2023 Ramazan Bayramı Arifesi : 20 Nisan Perşembe

2023 Mübarek Ramazan Bayramı 1. Gün : 21 Nisan Cuma

2023 Ramazan Bayramı 2. Gün : 22 Nisan Cumartesi

2023 Ramazan Bayramı 3. Gün : 23 Nisan Pazar

2023 Mübarek Kurban Bayramı Arifesi- 27 Haziran Salı

2023 Kurban Bayramı 1. Gün : 28 Haziran Çarşamba

2023 Kurban Bayramı 2.Gün : 27 Haziran Perşembe

2023 Kurban Bayramı 3.Gün : 27 Haziran Cuma

2023 Kurban Bayramı 4. Gün : 27 Haziran Cumartesi

2023 Hicri Yılbaşı : 19 Temmuz Çarşamba

2023 Aşure günü : 28 Temmuz Cuma

2023 Mübarek Mevlid Kandili : 26 Eylül Salı

 

Peki Regaip Kandili’nde yapılması gerekenler Nelerdir?

Regaib gecesi, Kur’an’da saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde -gün belirtilmeden- oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan receb ayında bulunmakla birlikte özellikle tasavvufî eserlerde yer alan, Hz. Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir.

İbnü’l-Cevzî, Regaib orucu ve namazıyla ilgili hadisin Zâhid Ebü’l-Hasan Nûreddin Ali b. Abdullah b. Hüseyin b. Cehdam (ö. 414/1024) tarafından uydurulduğunu ve hadisin başka hiçbir kaynakta geçmediğini belirtir (el-Mevżûʿât, II, 47). Ayrıca isrâ ve mi‘rac olayının Regaib gecesi meydana geldiğine dair rivayetin de aslı bulunmamaktadır.

Regaib gecesiyle ilgili özel ibadet ve kutlamalar IV. (X.) yüzyılda ortaya çıkmış olup bu gecenin ilk defa kandil olarak kutlanmasına Kudüs’te 448 (1056), Bağdat’ta 480 (1087) yılında başlanmış, Gazzâlî de bütün Kudüs halkının bu geceyi ihya ettiğini söylemiştir. Ebû Tâlib el-Mekkî gibi bazı mutasavvıflar Regaib gecesinden söz etmeyip receb ayının ilk gecesini ihya etmenin müstehap olduğunu belirtseler de bu geceyle ilgili rivayetlerin çok zayıf ya da uydurma olduğu hadis âlimlerince tesbit edilmiştir.

 

İslâm âlimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahâbe ve tâbiîn dönemlerinde Regaib kandilinin bilinmediğini, kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede özel bir ibadet yapmanın dinde yeni ibadet ihdası anlamına geleceğini, Resûl-i Ekrem tarafından genel olarak bid‘atların yasaklanmasının yanı sıra (Buhârî, “Ṣulḥ”, 5) cuma günü ve gecesi özel bir ibadet yapılmasının da yasaklandığını (Müslim, “Ṣıyâm”, 147, 148), bu sebeple Regaib günü ve gecesinde muayyen ibadetler yapmanın dinen sakıncalı olduğunu belirtmiştir.

Bir kısım âlimler ise genel anlamda fazileti âyet ve hadislerde belirtilen receb ayının bir gecesi olması dolayısıyla Regaib’in de faziletli gecelerden sayılacağını, namazın en üstün ibadet olup akşamla yatsı arasında nâfile namaz kılmanın fazileti hakkında -zayıf da olsa- hadisler, sahâbî ve tâbiî sözleri bulunduğunu, müslüman toplumlarda özel zaman dilimleri olduğuna inanılan, dinî duyguların yoğun biçimde yaşandığı bu geceleri vesile ederek kazâ ve nâfile namaz kılmanın, Kur’an okumanın, çeşitli hayırlar yaparak Allah’a yaklaşmaya çalışmanın dinen bir sakıncası olmayacağını ifade etmişlerdir. Bu konuda birinci görüşü savunan Mâlikî fakihi İzzeddin İbn Abdüsselâm ile ikinci görüşü savunan hadis âlimi İbnü’s-Salâh arasında bir münazara gerçekleşmiş, âlimlerin birçoğu İbn Abdüsselâm’a hak vermiş, bunun üzerine Eyyûbî Hükümdarı el-Melikü’l-Kâmil, Regaib namazının camilerde kılınmasını ve bu gecenin kutlanmasını yasaklamıştır. Daha sonraki dönemlerde de benzer tartışma ve olaylar meydana gelmiştir. Osmanlı devrinde Molla Fenârî, Regaib gecesi hakkında olumlu görüş belirtmiş, çeşitli dönemlerde bu konuda lehte ve aleyhte risâleler yazılmıştır. Farklı görüş ve uygulamalar günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.