enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. İşte su içmenin 5 faydası…

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı
2 Mart 2022 10:23
A+
A-

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Genellikle günde sekiz bardak su içmeniz önerilir. Bu özel kuralın arkasında çok az bilim olmasına rağmen, susuz kalmamak önemlidir. İşte bol su içmenin kanıta dayalı 7 sağlık faydası.

1. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Susuz kalmazsanız, fiziksel performansınız düşebilir. Bu özellikle yoğun egzersiz veya yüksek ısı sırasında önemlidir. Vücudunuzun su içeriğinin %2’sini kaybederseniz, dehidrasyonun gözle görülür bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, sporcuların ter yoluyla su ağırlıklarının %6-10 kadarını kaybetmeleri nadir değildir. Bu, vücut ısısı kontrolünün değişmesine, motivasyonun azalmasına ve yorgunluğun artmasına neden olabilir. Ayrıca egzersizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha zor hissettirebilir. Optimal hidrasyonun bunun olmasını engellediği ve hatta yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında oluşan oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir. Kasın yaklaşık %80’inin su olduğunu düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil. Yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsanız ve terleme eğilimindeyseniz, susuz kalmamak, en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olabilir.

2. Baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir

Dehidrasyon bazı kişilerde baş ağrılarını ve migreni tetikleyebilir. Araştırmalar, baş ağrısının dehidrasyonun en yaygın semptomlarından biri olduğunu göstermiştir. Örneğin, 393 kişiyle yapılan bir araştırma, katılımcıların %40’ının dehidrasyon sonucu baş ağrısı yaşadığını buldu. Dahası, bazı araştırmalar, içme suyunun sık baş ağrısı yaşayanlarda baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 102 erkekte yapılan bir araştırma, günde 1,5 litre su içmenin, migren semptomları için bir puanlama sistemi olan Migrene Özgü Yaşam Kalitesi ölçeğinde önemli gelişmelere yol açtığını buldu. Ayrıca, daha fazla su içen erkeklerin %47’si baş ağrısında iyileşme bildirirken, kontrol grubundaki erkeklerin sadece %25’i bu etkiyi bildirmiştir. Bununla birlikte, tüm çalışmalar aynı fikirde değildir ve araştırmacılar, yüksek kaliteli çalışmaların olmaması nedeniyle, artan hidrasyonun baş ağrısı semptomlarını iyileştirmeye ve baş ağrısı sıklığını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı

3. Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olabilir

Kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ve dışkı çıkarmada zorluk ile karakterize yaygın bir sorundur. Artan sıvı alımı genellikle tedavi protokolünün bir parçası olarak önerilir ve bunu destekleyecek bazı kanıtlar vardır. Düşük su tüketimi, hem genç hem de yaşlı bireylerde kabızlık için bir risk faktörü gibi görünmektedir (18 Güvenilir Kaynak, 19 Güvenilir Kaynak). Artan hidrasyon kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Maden suyu kabızlığı olanlar için özellikle faydalı bir içecek olabilir. Araştırmalar, magnezyum ve sodyum açısından zengin maden suyunun kabızlığı olan kişilerde bağırsak hareketi sıklığını ve tutarlılığını iyileştirdiğini göstermiştir (20, 21). ÖZET Bol su içmek, özellikle genellikle yeterince su içmeyen kişilerde kabızlığı önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

4. Böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir

İdrar taşları, idrar sisteminde oluşan ağrılı mineral kristal kümeleridir. En yaygın şekli böbreklerde oluşan böbrek taşlarıdır. Su alımının daha önce böbrek taşı almış kişilerde tekrarlamayı önlemeye yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt vardır (22, 23). Daha yüksek sıvı alımı, böbreklerden geçen idrar hacmini arttırır. Bu, mineral konsantrasyonunu seyreltir, bu nedenle kristalleşme ve kümeler oluşturma olasılıkları daha düşüktür. Su ayrıca ilk taş oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir, ancak bunu doğrulamak için çalışmalara ihtiyaç vardır.

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı

Düzenli Su İçmenin 5 Faydası (Su İçmenin Vücuda 5 Yararı

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Bol su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, suyun tokluğu artırabilmesi ve metabolizma hızınızı artırabilmesidir. Bazı kanıtlar, artan su alımının metabolizmanızı biraz artırarak kilo kaybını destekleyebileceğini ve bu da günlük olarak yaktığınız kalori miktarını artırabileceğini düşündürmektedir. 2013 yılında fazla kilolu 50 genç kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca yemeklerden önce günde 3 kez ilaveb500 mL su içmenin, çalışma öncesi ölçümlerine kıyasla vücut ağırlığında ve vücut yağında önemli azalmalara yol açtığını gösterdi. Zamanlama da önemlidir. Yemeklerden yarım saat önce su içmek en etkilisidir. Daha az kalori tüketmeniz için daha tok hissetmenizi sağlayabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.