enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Emekliler Dikkat! Uzman isimden sevindiren haber! Emekliye seyyanen zam geliyor

SGK uzmanı İsa Karakaş, yerel seçimlere kısa bir süre kala emeklilere seyyanen zam yapılacağını açıkladı.

Emekliler Dikkat! Uzman isimden sevindiren haber! Emekliye seyyanen zam geliyor
12 Mart 2024 13:43
A+
A-

SGK uzmanı İsa Karakaş, halkı sevindiren bir haberi duyurdu. Yaklaşan yerel seçimlere az bir süre kala, iktidarın anketlerde düşük çıkması, emeklilere beklenen zam oranının verilmesine neden olabilir. Karakaş’ın değerlendirmelerine göre, seçim öncesinde emeklilere seyyanen zam yapılması bekleniyor.

”16 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİREN OLAY”

SGK Uzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber canlı yayınında, Cumhurbaşkanı seçimini gelmeden önce detaylı analizini çıkardığını belirterek seçimin kazanılmasında çok ince hesap olduğunun altını çizdi. Karakaş, “Mesela EYT çıkarıldı. 2 milyonun üzerinde emekli var. İkincisi de en düşük maaş alanların maaşı 2022 yılında 3 bin 500 iken 5 bin 500’e çıkardılar, bunu da seçimden hemen önce 7 bin 500 liraya çıkardılar. 16 milyon emekliyi ilgilendiren bir olay” dedi.

Karakaş, “EYT’liler, emekliler, üçüncüsü de memurlar. Seçimden önce, 3600 ek gösterge 2023 yılı itibariyle yürürlüğe konuldu. Memur emeklileri de dahil “Seyyanen zam vereceğiz” denildi. Memurların seyyanen zammı verildi. Ama memur emeklilerinin verilmedi. Onların da toplam sayısı 6 milyon civarı” ifadelerini kullandı.

”TELEFON TABLET VAATLERİYLE GENÇLERİN OYU ALINDI”

Karakaş, gençlere de “Tablet ve telefon desteği desteği vereceğiz” denilerek gençlerin oyunun alındığının altını çizdi. Karakaş, “Esnaflar, “Tüm BAĞ-KUR’ların primini de 7200 güne indiriyoruz” denildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verilen tüm vaatlerini kimse yadırgayamaz. İktidar olanın böyle bir kozu ve ayrıcalığı var. Demek ki Cumhurbaşkanlığı seçiminin şifrelerine baktığımız zaman emeklilere yapılan zamlar verilen vaatler, yani bütün kesimlere verilen vaatler” diye konuştu.

”BİZ YATIRMIŞ OLDUĞUMUZ PRİMİN KARŞILIĞI İSTİYORUZ”

Karakaş, seçimlerin kazanılmasında ekonominin büyük etkisi olduğunu söyledi. Karakaş, “Seyyanen zam gelecek mi? Şu anki vaatlere bakıldığında kira yardımı, uçak indirimi ve promosyon sosyal yardımlar veriliyor. Emeklilere yaptığımız anketlerde bu tam tersi tepkiye neden oluyor. Diyorlar ki ‘Neden bize sosyal yardıma muhtaç ediyorsun ki?, Biz yatırmış olduğumuz primin karşılığını istiyoruz’ diyorlar” şeklinde konuştu

ANKET SONUÇLARI HAREKETE GEÇİRDİ

Seyyanen zam ile ilgili hükümet kanadına baktığımız zaman, milletvekilleri ve partililer nereye giderse gitsin emeklinin seyyanen zam talebi karşılarına çıkıyor diyen Karakaş, “Bu seyyanen zam, yerine getirilmediğinde kazanılacak seçimin riske edilmesi söz konusu. Bu seyyanen zam olayı her an gündeme gelirse şaşırmayacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.