enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu’da “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı”

Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde kurulan “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı”nın açılışı, Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Türk Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen’in katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Kastamonu’da “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı”
16 Şubat 2024 11:28 | Son Güncellenme: 16 Şubat 2024 11:30
A+
A-

Kastamonu Üniversitesi’nde “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı” Açıldı

  Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümü kapsamında başlattığı “Yüzüncü Yıl Kitaplığı Projesi”, Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde yerini aldı. Toplamda 1161 kitaptan oluşan Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı, akademisyenler, öğrenciler ve araştırmacılar için önemli bir kaynak oluşturuyor.Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde 15 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşen törene, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen başta olmak üzere çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Açılış töreninde konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, insanoğlunun bilgi ihtiyacının karşılandığı kütüphanelerin, içinde birçok değeri bulunduran kuşaktan kuşağa aktarılabilen yaşayan bir bilgi kaynağı ve insanlığın ortak hafızası olduğunu ifade etti.

Kastamonu Üniversitesinin Merkez Kütüphanesi’nde 71.535 basılı kitap, 871 güncel dergi, 358.725 E-kitap olduğunu söyleyen Rektörümüz, yıllık 310 bin kişinin kütüphaneden faydalandığını da belirtti. Her yıl kütüphane koleksiyonunu zenginleştirmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini bildiren Rektörümüz, Türk Tarih Kurumu tarafından kütüphaneye verilen 1161 kitabın akademisyenlerimize, öğrencilerimize ve araştırmacılara büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, Türk Tarih Kurumu Başkanı Özgen’e teşekkür etti.

Medeniyet kütüphaneler ile kurulur

Rektör topal’dan sonra söz alan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel, konuşmasında Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı dolayısıyla hayata geçirilen proje kapsamında Türkiye genelindeki birçok üniversitede tarih, edebiyat ve felsefe alanlarında Türkiye’nin 100 yıllık birikimini ortaya koymak üzere çok önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konuşmasının devamında kütüphanelerin önemine değinen Prof. Dr. Özgen, ülkelerin kalkınmaları için bilime, bilim adamlarına ve kütüphanelere önem verilmesi gerektiğinin vurguladı.  Prof. Dr. Özgen, ülkelerin toplumların bilime, bilim insanına, sanata ve kütüphaneye önem verdiklerinde kalkındığını ve bu unsurlardan uzaklaştığında refah seviyesinin düştüğünü ekonomik ve sosyal problemler yaşadığının altını çizdi.

Hayata geçirilen “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı” projesi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Özgen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’na bir hatıra olmak üzere Türkiye’deki tüm üniversitelerimizin kütüphanelerinde kurum yayınlarımızdan oluşan bir Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı açma projesi başlattık. Malumunuz sosyal bilimler bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Aslında sosyal bilimler alanında gerekli atılımı sağlamadığımız müddetçe ekonomik bağımsızlığımız, kültürel bağımsızlığımız, siyasi bağımsızlığımızı muhafaza etme noktasında ciddi sıkıntılarla, karşılaşıyoruz. Belki sayı az gibi gelebilir ama biz burada bir farkındalık oluşturmak, tarihe ve 100’üncü yıla dikkati çekmek amacıyla böyle bir proje başlattık. Bu projeye ev sahipliği için Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Projenin gençlerimizin yetişmesinde, gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında bir katkıda bulunmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamdı.

Tören, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen’e Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal tarafından teşekkür belgesinin takdim edilmesi ve kurdele kesimiyle sona erdi. Açılışın ardından hatıra fotoğrafı çekildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.