enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu Saat Kulesi (Kastamonu Saat Kulesini Kim Yaptı?)

Sürgün saat olarak bilinen Kastamonu Saat Kulesinin, zamanın Valisi Abdurrahman Paşa’nın emri üzerine 26 Ağustos 1885 tarihinde, Saray üstü ismiyle bilinen tepenin üzerinde temeli atılmıştır.

Kastamonu Saat Kulesi (Kastamonu Saat Kulesini Kim Yaptı?)
3 Mayıs 2024 16:20 | Son Güncellenme: 3 Mayıs 2024 16:33
A+
A-

Uzun yıllar metruk bir halde kalan Saat kulesi 2002 yılında Kastamonu belediyesi tarafından tamir ve ihya edilerek çevre düzenlemesi ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden birisi halini almıştır.
Saat Kulesi kare bir kaide üzerinde 12 m. yüksekliğindedir. Açık sarı ve açık yeşil renkte kesme taştan yapılmıştır. Yuvarlak kemerli bir kapı ile içerisine girilen kule, içten iki katlıdır. Dört yöne de yuvarlak ve geniş pencereler açılmıştır. Katlar arası dışarıya taşkın silmelerle belirlenmiştir.

Kulenin ikinci katında bulunan saatin malzemeleri ve onun üzerinde de çanı bulunmaktadır. Kulenin üzeri piramidal bir külahla örtülmüştür.

  Saat kulesinin en dikkat çekici yönü sürgün hikayesidir. Rivayete göre, İstanbul Sarayburnu’nda bulunan saat, yerli yersiz çaldığı bir gece yarısı vakti zamanın padişahının gözde cariyesinin çocuğunu düşürmesine sebep olmuş ve tam o günlerde Kastamonu’dan gelen saat talebi üzerine Kastamonu’ya sürgüne gönderilmiştir. Günümüzde de zamanı gösterme vazifesini hiç aksatmadan sürdüren saatin sesi gürültüsüz ortamlarda duyuluyor.

Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu Saat Kulesi

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.