enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İşte Çanakkale Ruhu : Kastamonulu Ahmet Oğlu Ahmet’in Hikayesi

1297 doğumlu, Daday’ın Bolatlar köyünden Tüfenk lakaplı Ahmet Oğlu Ahmet, Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’ de 5. Kolordu 42. Alay 1. Tabur 4. Bölük piyade sınıfinda er olarak savaşırken yaralanmış ve 29.07.1915 tarihinde Cenup Grubu Sevk Mecruhin Hastanesi’nde şehit olmuştur.

İşte Çanakkale Ruhu : Kastamonulu Ahmet Oğlu Ahmet’in Hikayesi
22 Mart 2024 11:15 | Son Güncellenme: 22 Mart 2024 11:22
A+
A-

Çanakkale Kahramanları : Kastamonulu Ahmet Oğlu Ahmet’in Hikayesi

Ahmet Oğlu Ahmet’le ilgili daha detaylı bilgiye araştırmacı yazar Halil Serdar
Bıyıklı’nın kitabından ulaşıyoruz. Serdar Bıyıklı Çanakkale Savaş’ının bir diğer yüzünū, ümitle ümitsizlik arasındaki bekleyişin neticesi yüzlerde oluşan o ince çizgiyi resmediyor anlattığı öyküde. Cepheye gidenlerle ilgili tek haberleşme merkezi Askerlik Şubeleri. Gelen haberlerin her biri ayrı bir öykũ ayrı bir destan… İşte Bıyıklı’nın kaleminden Daday Askerlik Şubesinde yaşanan bir şehitlik haberinin hüzünlü hikâyesi:

 Daday Askerlik Şubesi o gün dolup taşıyor, gelenler oğullarının, yakınlarının, kocalarının akıbetini öğrenmek için çabalıyor, cephedeki yakınlarından bir haber bekliyorlardı.

Çanakkale Savaşı’nda Şehit olanların listesi gelmişti. Bolatlar köyünden Cemile Hanım da askerdeki eşinden bir haber alabilmek için sabah erkenden yola çıkmıştı. Ürkek adımlarla şube binasından içeri girdi.

Komutan:

– Buyur bacım bir şey mi istedin?

– Kocamdan bir haber var mı? diye soracaktım.

– İsmi nedir?

O anda, Cemile Hanım kocasının ismini bir türlü hatırlayamadı.

Şube Komutanının önündeki liste gözüne ilişti. İçerisi kor gibi yanmaktaydı. Çünkü dışarıda figan edenler vardı.

– Siz listeyi bir okuyun, ben şu derim.

Liste bir hayli kabarıktı.

Komutan listeyi okumaya başladı.

– Bolatlar Köyünden Ahmet oğlu Ahmet. Çanakkale Gravüz Deresinde Şehiden vefat…!

Dediğinde, Cemile Hanım olduğu yerde donup kaldı.

Hiçbir şey söyleyemedi

Acısını içerisine gömmüş, eliyle yüzünü kapatmıştı. Büyük bir acıyla Askeri şubeden ayrıldı. Garşının içerisindeki tahta köprüye geldiğinde sağ elinin avucundan ve bileğinden akan kanın sıcaklığını hissetti. Cemile Hanım Ağlamamak için elinin tabanını ağzına bastırmış, bu esnada dişleriyle elinin tabanını
ısırmıştı, farkında değildi.

  Kastamonu’nun diğer ilçelerinde olduğu gibi Daday’da da buna benzer birçok şehitlik öyküsü dinlemek mümkün. Daday, Balkan Savaşları’nda olduğu gibi Çanakkale’de de çok büyük yiğitlik örneği sergilemiş. Milli Mücadele yıllarında Müftü Rüştü Efendi’nin, Daday Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kuran Hasan Rıza Bey’in, Miralay Halit Akmansü’nün büyük yararlıklar gösterdikleri tarihi kaynaklardan öğrenebiliyoruz. Redif fırasından (Askerlik Şubesi)

Çanakkale’ye katılan ve Bomba Tepesi’nde şehit olan Dadaylı’lardan bazıları:

03.04.1915 tarihinde şehit olan, Hasan oğlu Sathi,

04.05.1915 tarihinde şehit olan, 1878 doğumlu Osman oğlu Ramazan,

07.05.1915 tarihinde şehit olan, Halil oğlu Şakir,

09.05.1915 tarihinde şehit olan, 1880 doğumlu Daday Dere köyünde Köse Hasan Oğulları’ndan Hüseyin oğlu İbrahim ve, 10.09.1915 tarihinde şehit olan, 1886 doğumlu Daday Çavuşlu köyünden Mehmet oğlu Emin

Bu Dadaylı kahraman şehitler Bomba Tepesi diğer adıyla Bombasırtı denilen
yerde şehit olmuşlardır. Bomba sırtı deyip geçmeyelim. Burası insanın kanını donduran savaş sahnelerinin yaşandığı bir yer.

İsterseniz bundan sonrasını Mustafa Kemal Atatürk’ün satırlarından okuyalım:
bireysel kahramanlık sahneleriyle uğraşmıyoruz. Yalnız size Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm kesin, kesin…

Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına tümüyle düşüyor, ikincidekiler, onların yerine gidiyor.

Ama ne kadar imrenmeğe değer bir ılımlılık ve yazgısına baş eğmekle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir bezginlik bile göstermiyor; sarsılmak yok!

Okumak bilenler ellerinde Kur’ anı Kerim, cennete girmeğe hazırlanıyorlar.

Bilmeyenler Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. Bu, Türk Askerinde ki ruh gücünü gösteren şaşmaya ve kutlamaya değer bir örnektir. Güvenmelisiniz ki
Çanakkale Savaşı’nı kazandıran, bu yüksek ruhtur.”

Hüseyin Akın
(Kastamonu’nun Çanakkale Kahramanları Kitabından)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.