enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,0943
EURO
18,3764
ALTIN
1.026,90
BIST
2.998,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu
Hafif Yağmurlu
27°C
Kastamonu
27°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
31°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

    11.300 TL kazanmak için 15.500 TL Harcıyorlar (Hayvancılık Bitiyor mu?)

    A’dan Z’ye gelen zamlar herkesi zor durumda bırakırken özellikle tarım ve hayvancılıkla meşgul olanları çok daha fazla tedirgin etmeye başladı. Gübre, Yem, Mazot zamları tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Bu iki sektör gönüllüleri artık adeta nefes alamaz duruma geldiler.

    11.300 TL kazanmak için 15.500 TL Harcıyorlar (Hayvancılık Bitiyor mu?)
    31 Mart 2022 10:53
    A+
    A-

    10 adet ineği olan babasının durumunu sosyal medya hesabından açıklayan Muhterem Kahraman maliyetleri tek tek açıklayarak “Bu İnekleri ne yapalım” diye sordu.

    İşte Muhterem Kahraman’ın o açıklamaları…

    10 tane süt ineğimiz olduğunu ama 4 tane ineğin hamile olduğu için sağılmadığını belirten Kahraman; Geriye kalan 6 inekten yavruları yani buzağıları içtikten sonra kendilerine günlük 72 ile 80 kg arası süt kaldığını belirtti.

    Bugün bir (1) balya samanın 40 TL olduğunu ve 10 ineğin günde en az 4 balya saman tükettiğini belirterek samana verdiğimiz aylık para 4800 TL.

    1 paket silaj (500 kg) 360 TL. Aylık en az tüketilen silaj miktarı ise 4 paket yani toplam 1440 TL.

    Bugün en uygun yem fiyatı ise 50 kğ’ı 310 TL. 1 inek günde en az 5 kg en çok 13 kg yem tükettiğini ama bunu az 5 kg verdiğimizi düşünürsek Aylık yem ödememiz: 9300 TL

    Şimdilik elektrik faturasını, Su faturasını, sabahın kırağısında, akşamın ayazını ve onca emek veren anne babamın işçilik maliyetini de bir kenara bırakalım yani boş verelim.

    Bu ay 6 ineğin sütünden elde ettiğimiz kazanç 11.300 TL.

    Bu kazancın babama ve anneme bize olan maliyeti 15.500 TL.

    Yani annem ve babam 10 inekten 11.300 TL kazanmak için elektrik faturasını, Su faturasını, sabahın kırağısını, akşamın ayazını ve kendi emeklerini katmasak bile aylık 15.500 TL harcıyoruz.

    Şimdi buna güç yeter mi soruyorum ve biz bu inekleri ne yapalım?

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.