enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türkiye Şeker Fabrikaları, Şeker Fiyatlarına % 25 Zam yaptı

Türkiye Şeker Fabrikaları, şekere yüzde 25 zam yaptı.

Türkiye Şeker Fabrikaları, Şeker Fiyatlarına % 25 Zam yaptı
15 Kasım 2021 23:43 | Son Güncellenme: 16 Kasım 2021 09:53
A+
A-

Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını ve üretimin durma noktasına geldiğini belirten şeker fabrikaları, fabrika çıkışı 3.93 lira olan şeker fiyatına yüzde 25 zam yaptı.

Türkşeker, kristal şekerin kilosunu KDV hariç 3 lira 93 kuruştan 4 lira 91 kuruşa çıkardı. KDV dahil fiyat 5 lira 30 kuruş oldu

Özel sektör ve kooperatif fabrikalarının şeker fiyatı 5 lira 59 krş. civarında

ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİ

2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile Türkşeker’in bünyesindeki 10 şeker fabrikası özelleştirilirken, geriye kalan 15 şeker fabrikası ile makine fabrikaları ise özelleştirme kapsamından çıkarılarak, Varlık Fonuna devredilmişti.

Varlık Fonu’na devredilen Türkşeker’in hangi bakanlığa bağlanacağı belli olmadığı için Yönetim Kurulu oluşturulamamıştı. Yönetim Kurulu oluşturulamadığı için de şeker fiyatlarına zam yapılamıyordu.

Şekere zam yapılmadığı için de artan maliyetlerden dolayı fabrikalar şeker satışlarını durdurma noktasına getirmişti. Türkşeker’in geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlanmasıyla birlikte şirket Yönetim Kurulu oluşturularak, şeker fiyatları da yeniden belirlendi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.