enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Bu Gece Mübarek Miraç Kandili (Miraç Ne Demektir?)

  Miraç Kandili Hz. Muhammed (sav)’in bir gece Mescid-i Haram’dan alınıp Mescid-i Aksa’ya ordan da Allah’ın huzuruna yükseldiği olaydır.

  Bu Gece Mübarek Miraç Kandili (Miraç Ne Demektir?)
  16 Şubat 2023 12:13
  A+
  A-

  2023 Miraç Gecesi ne zaman? 2023 Miraç Kandili ne zaman? Miraç Kandili önemi nedir? Miraç Kandili ne demektir ne anlama gelir? Miraç Gecemiz Mübarek Olsun. Miraç Kandilinde neler yapmalıyız? Miraç kandilinde oruç tutulur mu? İşte Miraç kandili hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

  2023 Miraç Kandili  Bu Akşam 

  Miraç Kandili İslamiyet’te peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) göğe yükselmesi vakasıdır. Arapçada ki kelime karşılığı yükseğe çıkma anlamına gelir ve merdiven anlamına gelen uruc kökünden gelmektedir. Miraç olayı hicretten bir yıl ya da on yedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.v) Mescidül – Haram’ dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır Allah’a yükselişi oluşturur. Miraç olarak anılan bu yükselme olayı Kuran-ı Kerim’de anılmaz, fakat bir çok sayıdaki hadiste anlatılır.

  Hz. Muhammed (s.a.v) miraca yükseldiği geceyi Müslümanlar her yıl Recep ayının 26. gecesi Miraç kandili olarak idrak ediliyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler takvimine göre Miraç kandili ne zaman, 2023 Miraç kandili tarihi nedir sorularının cevapları belli oldu. Miraç kandili bu sene 2023 Mübarek Miraç Kandili  17 Şubat Cuma  akşamı idrak edilecek. Cumayı Cumartesiye bağlayan gecesinde Miraç gecesini kutlayıp 2023 mübarek Ramazan ayına biraz daha yaklaşmış olacağız.

   

  2023 Miraç kandili 17 Şubat Cuma yani bu akşam akşam idrak edilecek. Peki 2023 Dini ve mübarek günler hangi tarih ve günlere geliyor?


  İşte Miraç kandili ve tarihi hakkında merak edilenler…

  MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

  Miraç, İslam dininde ve mitolojik anlatımlarında, Hz. Muhammed’in göğe yükselip, Allah ve öte âlemleri ile görüp geriye döndüğü ve namazın farz kılındığı geceye verilen isimdir.

  Rivayetler; İslam dini peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) kalbinin temizlenmesi, Burak ve Cebrail eşliğinde Mescid-i Aksa’ya gidiş (isra), Burak’ı bağlayıp peygamberlere namaz kıldırma, muallak taşından göğe yükselme, Allah ile konuşmalar, gök katlarında diğer peygamberler ile diyaloglar, cennet ve cehennemi görme ve geri dönme gibi bölümlerden oluşur.

  Fatiha Duasının Türkçe Okunuşu ve Anlamı(Fatiha Duasının Gizemi)

  Fatiha Duasının Türkçe Okunuşu ve Anlamı(Fatiha Duasının Gizemi)

  Miraç Kandilin de Neler Yapabiliriz

  1-) Teheccüd namazı kılabiliriz.

  2-) İsra Suresi’ni okuyabiliriz.

  3-) Salat ü selâm okuyabiliriz.

  4-) Tövbe İstiğfar edebiliriz.

  5-) Oruç tutmalıyız

  Miraç Kandili ile İlgili Ayetler

  1-)İsra Suresi 1.Ayet

  Hak Teâlâ buyurur:

  “Kulunu (Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm-’ı) bir gece, Mescid-i Harâm’dan kendisine bâzı âyetlerimizi göstermek için, etrâfını mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allâh, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilen, hakkıyla görendir.” (el-İsrâ, 1)

  2-) Necm Suresi 1.Ayet

  “İnmekte olan yıldıza[1] and olsun.” (en-Necm, 1)

  3-)Necm Suresi 2-7. Ayetler

  “Sâhibiniz (Muhammed Mustafâ) sapmadı ve bâtıla inanmadı. O, arzûsuna göre de konuşmamaktadır. O’nun konuşması vahiyden başka bir şey değildir. Çünkü (bildirdiklerini) O’na güçlü, kuvvetli ve üstün yaratılışlı biri (olan Cebrâîl, Rabbinin emri üzere) öğretti. Sonra en yüksek ufukta (Sidretü’l-Müntehâ’da) iken asıl şekliyle istivâ etti (doğruldu).” (en-Necm, 2-7)

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.