enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu’da Kent Kart dönemi Başladı

Kentkart günümüzde birçok şehir kullanılan bir toplu taşıma kartıdır. Şehirde bulunan belediyeye ait olan bütün toplu taşıma araçlarının kullanımı bu kart sayesinde gerçekleşmektedir.

Kastamonu’da Kent Kart dönemi Başladı
10 Ekim 2021 08:50
A+
A-

Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun seçim vaatlerinden biri olan kartlı sisteme geçiş gerçekleştirildi.

Başkan Vidinlioğlu, Belediye Meclis toplantısında kent kart uygulamasının tam anlamıyla başladığını açıkladı.

Kastamonu Belediyesi’nden yapılan açıklamada Kastamonu Kent Kart satışının ve dolumunun 20 noktada başladığı belirtildi.

Sivil kart bedeli bir defaya mahsus 12 TL karşılığında Kastamonu Kent Kart satış noktasından alınıp dolum yapılabilecek. Kişiseleştirilmiş Kartlar (Öğrenci, 65 yaş, Engelli v.b. kartlar) ise 16,25 TL’den satılacak. Kişiselleştirilmiş kartlara Kuzeykent Belediye Hizmet Binası, Kuzeykent Otobüs durağı ve Cumhuriyet Meydanı Belediye Hizmet Binası’ndan ulaşılabilecek. Sivil kart alımı yapmayanlar şehir içi otobüslerinden faydalanabilmek için 7/24 Akıllı Kart almak durumunda kalacak. Bu kartların satış fiyatı tüm yurttaki gibi iki biniş 8 TL olacak.

Kart alımlarının ardından mevcut tarife üzerinden vatandaşlar kartlarına yükleme yapabilecek. Kartlı sistem ile birlikte şehir içi otobüslerinde temas ortadan kalkıyor.

Sistem dahilinde vatandaşlar Kent Kart Mobil uygulaması üzerinden bakiye sorgulaması yapacağı gibi kredi kartı ile Kastamonu Kent Kart online dolum gerçekleştirebilecek. Yine telefonun NFC özelliğiyle temassız ödeme yapılabilecek. Vatandaşlar ayrıca bu uygulama üzerinden bulundukları durağa otobüsün kaç dakika sonra ulaşacağını da görebilecek.

Kastamonu Kent kart ile tüm teknolojik yenilikler vatandaşlara sunulacak. HES kodu entegrasyonu ile riskli ve temaslı kişiler anında tespit edilecek ve Sağlık Bakanlığı’na bilgi verilecek. Bu kişiler toplu taşıma araçlarını hiçbir şekilde kullanamayacak.

Önümüzdeki süreçte Kastamonu Kent Kart satış ve dolum noktası sayısının 30’a çıkartılacağının belirtildiği açıklamada mağduriyetler yaşanmaması adına şehir içi otobüslerden hizmet alan herkesin Kastamonu K

Kent Kart Nedir Nasıl Çalışır?

Kentkart günümüzde birçok şehir kullanılan bir toplu taşıma kartıdır. Şehirde bulunan belediyeye ait olan bütün toplu taşıma araçlarının kullanımı bu kart sayesinde gerçekleşmektedir. Bilet ile de sağlanan bu ulaşımlar kart ile çok daha uygun fiyata denk geldiği için halkın çoğunluğu Kentkart’a sahip olmaktadır. Kentkart sayesinde hem uygun fiyata hem de hızlı bir şekilde seyahat etmek mümkün olmaktadır.

Kentkart’ın kullanmaya başlayan şehirler hangileridir?

Adana
Alanya
Alaplı
Altınova
Ordu
Bandırma
Burdur
Çanakkale
Edirne
Ereğli
Hatay
İnegöl

Kastamonu

Sivas
Kocaeli
Mersin
Muğla
Niğde
Yozgat

ent Kart’ını alması gerektiği vurgulandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.