enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu Üniversitesi, Türkiye Birincisi!

Engelsiz bir üniversite ortamının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “2024 Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Töreni” YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla 6 Haziran 2024 tarihinde YÖK’te gerçekleştirildi.

Kastamonu Üniversitesi, Türkiye Birincisi!
8 Haziran 2024 11:06
A+
A-
 Üniversite rektörleri ve engelli öğrencilerin yer aldığı programda, ‘Engelsiz Üniversite Bayrağı’ alan üniversite rektörlerine ödülleri YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından verildi. Düzenlenen törene, Kastamonu Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile Engelsiz Üniversite Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Kerim Güney ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’ndan Tekniker Funda Karakiraz katıldı.

Kastamonu Üniversitesi, YÖK 2024 Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde Türkiye Birincisi!

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen ve üniversitelerde engelsiz ve erişilebilir kampüsleri teşvik etmeyi amaçlayan “Engelsiz Üniversite Ödülleri 2024” kapsamında Üniversitemiz önemli bir başarı elde etti. Engelli bireylerin üniversite yaşamına daha rahat ve eşit şekilde katılmasını teşvik etme yönünde adımlar atan Üniversitemiz, Engelsiz Üniversite Bayrakları” kategorisinde 38 bayrak alarak Türkiye birincisi oldu.

 

Kastamonu Üniversitesi, Sosyal Kültürel Faaliyetler kategorisinde (Mavi Bayrak) 4, Mekânda erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) kategorisinde 24, Eğitimde Erişilebilirlikte (Yeşil Bayrak) ise 10 olmak üzere toplam 38 bayrak alarak önemli bir başarıya imza attı. En çok bayrak kazanan üniversitelerde 20 bayrak ile Necmettin Erbakan Üniversitesi ikinci, üçüncü ise 17 bayrak ile İnönü Üniversitesi oldu.

Eğitimde fırsat eşitliğini her düzeyde sağlayabilmek, yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde yaşanan engelleri ortadan kaldırmak, üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen törende YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a ödül takdim edildi.

  ‘Engelsiz Üniversite Bayrağı’ almak için 112 üniversite 1709 bayrak başvurusu yaparken, 76 üniversite toplamda 319 bayrak almaya hak kazandı. 76 üniversiteye 228 Turuncu Bayrak, 55 Yeşil Bayrak ve 36 adet Mavi bayrak verildi. Ödül töreninde ayrıca 15 üniversiteye toplamda 49 nişan verildi. Ödül töreninden Marmara Üniversitesi 11, Anadolu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi 8’er nişan, Sakarya Üniversitesi ise 4 nişan ile ayrıldı.

Törende konuşma yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, engelli öğrencilerin üniversiteye erişimde yaşadıkları zorlukları anlattı. Bu engellerin aşılması için herkese görev düştüğünü söyleyen Prof. Dr. Özvar, Yükseköğretim Bilgi Sistemi verilerine göre, farklı engel düzeylerindeki 58 bin öğrencinin eğitime ve bilgiye ulaşma sorunu yaşadığını ifade etti.

Prof. Dr. Özvar konuşmasında “Geldiğimiz noktada mekân erişilebilirliği konusunda pek çok üniversitede önemli gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte eğitimin ve program içeriklerinin farklı engel grubundaki öğrenciler için erişilebilir olması için daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor.” dedi.

“Fiziki engeller engel değildir. Asıl engel kalplerdeki ve zihinlerdeki engeldir”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal konuşmasında, ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli bireyin azim ve kararlılıklarının herkese örnek olduğu ve hayatın her alanında gösterdikleri mücadelelerin takdire şayan olduğunu vurguladı. Engelli öğrenci ve çalışanların meselelerini hatırlamanın ve çözüm üretmenin en önemli vazifelerinden biri olduğuna dikkat çeken Rektörümüz, engelli bireylerin eğitime, fiziki mekânlara ve sosyo-kültürel imkânlara erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmaların ciddi bir farkındalık oluşturduğunu belirtti.

Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen engelsiz üniversite ödülleri programının bu farkındalığın en güzel tezahürlerinden biri olduğunu ifade eden Rektörümüz, fiziki engellerin asıl engel olmadığını, asıl engelin kalplerdeki ve zihinlerdeki engel olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında Rektörümüz, Kastamonu Üniversitesi olarak engelli bireylerin kendilerini dışlanmış hissetmemesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Engelsiz ve erişilebilir öğrenci dostu kampüs anlayışı ile engelli öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına yapılan çalışmaların önemine vurgu yapan Rektörümüz, engelsiz üniversite hedeflerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını, ancak daha yapacak çok işleri olduğunu ifade etti.

Engelsiz üniversite çalışmalarının sürdürülebilirlik anlayışı ile devam edeceğini belirten Rektör Topal, bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari personeline teşekkür etti. Ayrıca, engelli öğrenci ve çalışanlar için her alanda erişilebilir, engelsiz üniversite noktasında destek sağlayan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a, Yükseköğretim Kurulu Üyelerine ve ödül müracaatlarını değerlendiren komisyon üyelerine teşekkürlerini sundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.