enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu Tosya’da Ne Yenir Ne Alınır

Kastamonu ve ilçelerinde Genellikle hamur işi ve et ağırlıklı bir yemek kültürüne sahip Kastamonu’da yerli halk tarafından geçmişten günümüze taşınan en meşhur yiyeceklerin başında Taşköprü Püryanı, Daday Etli Ekmeği, Şenpazar Cırığı, Cide Ceviz Helvası, Tosya Keşkeği, Bozkurt Cöbüsü Devrekâni Banduması ve Azdavay Soğan Dolması gelmektedir.

Kastamonu Tosya’da Ne Yenir Ne Alınır

İşte Kastamonu Tosya ilçesindeki enfes yöresel lezzetler…

Kastamonu Tosya ilçesinin kendine özgü değişik yemekleri vardır. Bunlardın en önemlisi düğünde, bayramda, cenaze evinde sabah öğle ve akşam her öğünde ana yemek olan pirinçten yapılan “Tosya Pilavı” dır. Hemen ardından Ramazan boyunca iftarda her gün yenen fırında “caba “ denilen toprak kaselerde pişirilen yarma buğdaydan yapılan “keşkek” yemeği gelir.

Bunun yanında tarhana çorbası, toyga aşı, erişte, lop, kaha, bişi, bazlama. kül çöreği, cevizli tarhana, mıhlama, serme, kaygana, güveç, kabak ve lahana saçalaması, gavur pancarı sayılabilecek diğer yöresel yemeklerdir. Tatlı olarak da pekmezli un helvası. Çekme helva, taş kadayıf, kızılcık reçeli, elma ve erik pelverdesi sayılabilir. Kış yiyeceği olarak da turşu, kurutulmuş sebze, pekmez, salca, yaş ve kuru tahrana hazırlanmaktadır.

          Kastamonu Tosya’da Neler Alınabilir?

Tosya Çakısı

Kastamonu Tosya ilçesinde üretilen yöresel belde taşınan bir çakı türüdür. Kastamonu Tosya bıçakları çok meşhurdur.

Tosya Pirinci

Kastamonu’nun güzide ilçelerinden biri olan Tosya’da üretilen Tosya Pirinci Türkiye’de marka haline gelmiş, önemli bir lezzet ve besin kaynağıdır. Tosya merkez ve köylerinde bulunan yaklaşık 10 bin dönümlük çeltik arazilerinde yetiştirilen çeşitli cinslerde pirinçler yetiştirilmektedir. Sarıkılçık, akçeltik, maratelli, yaşar pirinç çeşitleri Kastamonu Tosya Pirinci çeşitlerindendir.

Tosya Kapısı;

Kastamonu Tosya İlçesinde üretilen ahşap kapı pencere ve mobilyalar Türkiye’nin her yerine pazarlanmakta, ayrıca yurt dışına ihraç edilmektedir. İhraç ediliyor olması gelişmişliğinin belgesi durumundaki ağaç sanayinde 1500 işyeri ve 4 fabrika faaliyet göstermektedir. Ağaç sanayi klasik ahşap kapı ve pencere yapımı yanında son yıllarda modern Amerikan kapısı ve özellikle mutfak mobilyası alanında çok büyük gelişmeler sağlamıştır.
Tosya ilçesinin sanayi esnafı Tosya kapısı için “İster Bir Kapı İster Bin Kapı” sloganıyla hareket ediyor ve Türkiye’nin her yerine el emeği göz nuru Tosya kapısını ulaştırıyor.

Bu konuda da diyor ki

“Başın düştüyse dara

Düşünme kara kara

Hemen Börekçiler Kapıyı ara”

Yorumlar
 1. İsmail Yılmaz dedi ki:

  S Aleyküm
  Rabbim Muaffak Eylesin..
  İster 1 Kapı İster 1000 Kapı Git Dön Dolaş Gel
  Borekciler Kapı
  Silogan Bu Şekil Yanlış Silogan Yapıyorsunuz
  Doğrusu Budur…
  Saygılarımla