enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İçişleri Eski Bakanı Hemşehrimiz Murat Başesgioğlu Kimdir (Hangi İlçemizdendir)

Murat Başesgioğlu, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Kastamonu Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak 7 sene çalıştı. sayıda dernek ve vakıfta kuruculuk ve yöneticilik görevi üstlendi. Kastamonu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yaptı.

İçişleri Eski Bakanı Hemşehrimiz Murat Başesgioğlu Kimdir (Hangi İlçemizdendir)

Kastamonu Ünlüler

Bakan Murat Başesgioğlu, 1 Mart 1955 tarihinde Kastamonu Daday ilçesinde doğmuştur. Babası Kore Gazisi, Sendikacı Hacı Mustafa; Annesi Hatice Hanımdır. İki kız, bir erkek kardeşi vardır. Orta derecede Fransızca bilen Başesgioğlu, evli olup Hakan ve Mustafa Çağrı adında iki çocuk sahibidir.

İlk ve orta eğitimini Kastamonu’da İsfendiyar Bey ilkokulu, 23 Ağustos Orta Okulu ve Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Yedek Subay Okulunu derece ile bitirerek askerlik görevini Daday Askerlik Şubesinde Şube Başkanı olarak tamamladı. 7 yıl süreyle Kastamonu Barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapmıştır. 1984 yılında, Anavatan Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu üyesi olarak aktif siyasete girmiştir.

Murat Başesgioğlu, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Kastamonu Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak 7 sene çalıştı. sayıda dernek ve vakıfta kuruculuk ve yöneticilik görevi üstlendi. Kastamonu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yaptı.

1984 yılında, Anavatan Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu üyesi olarak aktif siyasete girdi. 1987 yılında 18. Dönem Anavatan Partisi Kastamonu Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi.

Bakan Murat Başesgioğlu Kimdir

18, 19, 20 ve 21. Dönem Kastamonu, 22 ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 55. Hükümette İçişleri Bakanı, 58 ve 59. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 60. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 24. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

Anavatan Partisi‘nde Grup Başkanvekili, Merkez karar Yürütme Üyeliği ve Adalet Komisyonu Üyeliği gibi görevlerde bulundu.
2000 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerinde aday oldu. Refah Partisi ve Doğruyol Partisinin tam desteğini aldığı Başkanlık seçimini Milliyetçi Hareket Partisinin adayı Ömer İzgi‘ye iki oy ile kaptırdı.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisine katıldı. 2002 yılında 22. Dönem, 2007 yıllarında 23. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde bu partiden İstanbul 2. Bölge Milletvekili olarak seçildi.

Murat Başesgioğlu, 2 Temmuz 2010 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisinden istifa etti ve 28 Ocak 2011 tarihinde (MHP) Milliyetçi Hareket Partisine geçti. 2011 yılında yapılan 24. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Milliyetçi Hareket partisi İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ne girdi.

Abdullah Gül başbakanlığında kurulan ve 18 Kasım 2002 – 11 Mart 2003 tarihleri arasında görev yapan 58. Hükümet döneminde ve Siyasi yasağı kalktıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan‘ın kurduğu 59. Hükümet döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaparken, iş kanununda değişiklikler yapıldı. Yeni kanunla birlikte ilk defa İş Güvencesi Yasası uygulanmaya başlandı. İşsizlik Sigortasından, işsizlik ödemeleri yapıldı. Ekonomi kriz anlarında İşvereni ve Çalışanı koruyacak Ücret Garanti Fonu ve Kısa Çalışma Ödeneği gibi koruyucu mekanizmalar getirildi. Kayıt dışı istihdamla mücadele ilgili proje başlatıldı. Mesleki yeterlilik Kurumu kuruldu. Emekli sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur birleştirilerek Sosyal Güvenlikte tek çatıya geçildi. Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Sigorta ve Primsiz Ödemler Sistemini içeren statüye göre değil, vatandaşlık esasına göre hizmet verecek olan yeni Sosyal Güvenlik Sistemi hayata geçirildi. Vatandaşlara istediği hastaneye gidebilme ve ilaçlarını en yakın eczaneden alabilme kolaylığı getirildi. İnternet üzerinden Sigorta işlemleri sunan, e-devlet sisteminin ilk örneği kabul edilen e-bildirge işlemi, gerçekleştirildi.
Murat Başesgioğlu, 60 Hükümet’te 29 Ağustos 2007- 1 Mayıs 2009 tarihleri arası yaptı.

Murat Başesgioğlu, evlidir ve Hakan ve Mustafa Çağrı adında 2 oğlu vardır.

En son 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde MHP‘den İstanbul milletvekili seçilen Başesgioğlu daha  sonraki süreçlerde siyasi arenada yer almamaktadır.

Eski bakan Murat Başesgioğlu örnek bir Devlet adamıdır

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.