enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazeteci Yazar Hemşehrimiz Seyfi Uzunkök Kimdir (Hangi İlçemizdendir?)

Gazeteci Yazar Hemşehrimiz Seyfi Uzunkök Kimdir (Hangi İlçemizdendir?)
22 Ocak 2022 17:08
A+
A-

Kastamonulu Ünlüler

Gazeteci Yazar Hemşehrimiz Seyfi Uzunkök; Belediye çalışanı anne ve babanın evladı olarak 1968 Yılında Başkent Ankara’da doğdu. Gazeteci Seyfi Uzunkök aslen Kastamonu ilimizin Araç ilçesindendir.

Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu olan Uzunkök, 1993 yılında gazeteciliğe başlayarak, değişik yerel gazetelerde haberleri ve köşe yazıları yayımlanmıştır. 1997’den itibaren Kastamonu Havadis Gazetesi’ni 4 yıl aralıksız olarak çıkarttı.

2002’de Yeni Şafak gazetesi’nde yazmaya başladı. 2005’te Türkiye’de Esnafın Sesi Gazetesi’ni çıkarttı. 2008’de Kastamonu Sözcü Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Uzunkök, ardında bir süre AçıkSöz Gazetesi’nde yazarlık yapmaya devam etti.

Uzunkök, ulusal çapta günlük olarak çıkan Milat gazetesi’nin 2013’te Ankara Temsilcliği’ne getirildi. Son olarak, yine ulusal çapta günlük olarak çıkan İstiklal gazetesi’nin 2017 yılından itibaren Ankara Temsilciliğini sürdürmektedir.

Bitki – Ülke – Artist kitabın yazarı olan hemşehrimiz Seyfi Uzunkök kitabın arka kapağındaki açıklamıs son derece manidar..

Fillerle, aslanların savaşı…
Arada kimler ölüyor?
Ceylanlar, kınalı kuzular…

Deprem olur,
Memleketi ilk “şımarık züppeler” terk eder…
Savaş çıkar,
Yine züppeler ortada yoktur.
Vatanı üç beş gariban korur.

 

Televizyoncu, program yapımcısı ve moderatör olan Uzunkök, Kanal 5’te bir yıla yakın Gündem Ankara’yı sundu ve halen Tv 6’da Başkent Postası programını sunmaktadır.

Sarı basın kartı sahibi gazeteci-yazar olan Uzunkök, Avrupalı Türk gazeteci ve medya mensuplarının temsilcisi konumundaki Avrupa Türk Gazeteciler Cemiyetinin  Türkiye Temsilcisi olarak ülkenin dış politikasına kamu diplomasisi alanında, sivil toplum ve sosyal sorumluluk alanında ise gazetecilik mesleğini geleceğe taşıma ülküsüne yönelik çalışmalara katkı yapmaktadır.

Tüm konuları ve özellikle toplumsal ve siyasal gelişmeleri ele alan Uzunkök, insan hakları’na önem veren perspektifi doğrultusunda askeri vesayetle mücadelesiyle öne çıkan bir gazeteci olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.