enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

“Dünya Çiftçiler Günü” Kutlu Olsun (Dünya Çiftçiler Günü Mesajları)

Dünya Çiftçiler Günü Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılından beri her yıl kutlanıyor. 14 Mayıs 1946 Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı İFAB’ tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

“Dünya Çiftçiler Günü” Kutlu Olsun (Dünya Çiftçiler Günü Mesajları)
14 Mayıs 2024 15:19 | Son Güncellenme: 14 Mayıs 2024 15:27
A+
A-

Hayatımızın en önemli unsurlarından biri de tarım ve çiftçiler. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günüdür.

Tarım ülkeler açısından kritik öneme sahip üretim kolları arasında yer alıyor. Yerleşik hayata geçilmesi ile birlikte tüm medeniyetler için tarım başlıca geçim ve üretim kaynağı, çiftçilik ise en temel mesleklerden bir tanesi. Tarihten günümüze önemini koruyan tarımsal faaliyetlere dikkat çeken Dünya Çiftçiler Günü kutlanmaktadır.

Tema Vakfı bu özel günle alakalı sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. İşte o mesaj…

Türkiye’de son 12 yılda toplam çiftçi sayısı %48 oranında azaldı! Çiftçilerimize ve çiftçilerimizin hayat kalitesinin iyileştirilmesini sağlayacak kırsal kalkınma politikalarına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” denildi.

 

Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren ,
Emeğini üretime geçiren,
Emekleriyle toprağı yoğuran,
Emekleriyle tarım Eko sistemini ayakta tutan
Yuvası için vatanı için çalışan ,
Üretimin her aşamasında aktif olarak durmadan çalışan,
Tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer Veren
Çiftçilerimizin Emekcilerimizin
Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.
*Üretimlerinin bol, kazançlarının bereketli olması dileğiyle; tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.
* Bugün, Dünya Çiftçiler Günü! Toprağa emek veren, dünyayı doyuran ve bize toprağın bereketini sunan tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz.

 Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu Dünya Çiftçiler Günü’ dolasıyla bir mesaj yayınladı. Fındıkoğlu mesajında 

Geleceği çiftçilerimizin bereketli elleri ile kuruyoruz. Tüm zorluklara ve sorunlara rağmen inatla üreten, alın teri döken ve toprağı ekerek, ona değer katan tüm çiftçilerimizin “Dünya Çiftçiler Günü’nü” kutluyor, tüm çiftçilerimize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu da bir mesaj yayınlayarak, bütün çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı.

“Dünyanın değişimi her alanı, her sektörü etkilediği gibi tarımı da çiftçilerimizi de etkilemiş, dönüştürmüş, değiştirmiş, geliştirmiştir” ifadeleri ile mesajına başlayan Başkan Erkoyuncu, “Çiftçilik bir yaşam şeklinden öte, dünya ekonomik sistemini etkileyen, hammadde üreten, kendi sanayisi oluşmuş, üretimi emtia olarak piyasalara yön veren bir sektörün temsilcisi anlamında kullanılmaktadır.

Çiftçinin ürettiği değer, sınırlar kadar stratejiktir, direk bir milletin geleceğini etkileyen bir değerdir.

Bu minvalde tarıma da, çiftçiliği de artık bakış açımızı tamamen değiştirmeliyiz diye düşünüyorum. Dünya Çiftçiler Gününde özellikle bu konunun altını çizmek istiyorum. Tohum da, gübreleme de, sulama da, tarımın sürdürülebilirliği için ihtiyaç duyduğu sermaye de işte bu gerçekliklerle algılanmalı, bu gerçekliklerle sorunlar ele alınmalıdır. Çiftçi demek, topraktan değer üreterek, üretim zincirini başlatıp katma değer oluşmasını sağlayarak, başka şehirlerdeki ve başka sektörlerdeki akrabalarının, komşularının kazanç kapılarını aralayanlar demektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm üreticilerimizin dünya çiftçiler gününü, bereket ve bolluk dileğiyle kutluyorum” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.