enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ak Parti Kastamonu 1.nci sıra adayı Avukat Halil Uluay Kimdir

Ak Parti Kastamonu 1.nci sıra adayı Avukat Halil Uluay Kimdir
9 Nisan 2023 17:39 | Son Güncellenme: 9 Nisan 2023 17:50
A+
A-

Kastamonu Ünlüler

Ak Parti Kastamonu 1.nci sıradan aday gösterilen Avukat Halil Uluay, geçmiş dönemde Ak Parti Kastamonu İl başkanlığı görevini de yapmıştı. Uzun süre İl meclis üyeliği de yapan Avukat Halil Uluay, Kastamonu’da sevilen sayılan bir isim olarak öne çıkıyor.

Taşköprü İmam Hatip Lisesi ilk yatılıları olarak yeni bir hayata yeni bir dünyaya merhaba demiştik. Kimimiz hayvan peşinden, kimimiz tarladan, kimimiz pancardan, kimimizde yeter ki okusun ama adam olsun, insan olsun topluma yararlı olsun duası ve “eti senin kemiği benim mantığı ile okula ve yurda babalarımız tarafından teslim ediliverdiiiik..

Ezeli Rakip Ebedi Dostluk

12-13 yaşlarında onlarca çocuk, yemekhane sırası, alt/üst ranzada yatmak, elektrik vb. durumlarla ilk kez karşılaşıyoruz. Yatılı biraz daha farklı, biraz daha masum, biraz daha hüzünlü…

Ortama alıştıkça içimizdeki yaramazlıklar da ortaya çıkmaya başlıyor, kavga seven, küfür eden, top oynamayı seven derken her bir çocukta bulunan gizli cevherler tek tek dökülmeye başlıyordu. Benim işim gücüm Galatasaray ve tabi ki top oynamaktı, birde o zaman yeni çıkmaya başlayan Fotospor okumak. Dedim ya her çocuğun içinde sakladığı huyu gün yüzüne çıkmaya başlıyor diye.. Biz GS,FB ve BJK futbol takımları için kavga bile etmişliğimiz bile vardı. Kavga derken tatlı olanından..

Avukat Halil Uluay Kimdir

Avukat Halil Uluay Kimdir

Ancak aramızda bir çocuk vardı, hani derler ya “ağzı var dili yok ‘melek gibi çocuk” diye sanki bu sözler onun için söylenmişti. Konuşmaz, kavga etmez, kolay kolay şakalaşmaz, top oynamaz, kimseye uymaz, konuşursan konuşur ve sürekli ders çalışırdı, notları da iyiydi yani, doğal olarakta hocalar biraz daha fazla severlerdi onu.. Kimdi peki o çocuk?

Şimdinin hukukçusu ve siyasetçisi aynı zamanda Taşimder başkanı Avukat Halil Uluay tabi ki..
O zamanlar sorsalardı Halil ne olur ne olamaz diye filmlerde izlediğimiz kadarı ile çok konuşan avukat figüründen dolayı avukat olmaz veya olamaz derdik ama o hukuk okuyarak başarılı bir avukat oluverdi.

Okul yıllarından sonra doğal olarak çil yavrusu gibi dağıldık, kimimiz okudu, kimiz asker oldu, kimimiz de imam oldu. Telefon ve sosyal medyada olmadığından kim nerede ne yapıyor bilmiyorduk. 2000 yıllarda Kastamonu’da bürosuna giderek buluştuk. Yine sessizdi, yine sakindi, değişmemişti yani…

Daha sonra Milli Gazete Kastamonu ilave çalışmaları, Taşköprülüler dernek ve siyasi çalışmalar ve Taşimder programları vesilesiyle sık sık görüşür olduk. 2004 yılında il genel meclis üyesi adayı olunca destek istedi bizde köyde bulunan anne ve babamıza ve tanıdıklarımızla sırf Halil için destek verdik. Hatta köyümüzde Ak Partiye o seçimde 2 oy çıkmıştı, onlarda annem ve babamındı. Ama daha sonra o 2 oy hep Saadet Partisine verildi bilesiniz.

Taşköprülüler derneği olarak Kastamonu gezileri düzenliyorduk. Kastamonu programlarımızı organizesini Halil Uluay üstlenirdi. Dernek yönetimimiz ve üyelerimizde Halil Bey’e çok saygı duyuyorlardı. 2009 yılında da il genel meclis üyesi seçilince muhtarlarımızın oy kullanacağı seçimi dernek olarak Taşköprü’deki 140 muhtarımızın aşağı yukarı 100’ünü arayarak Halil bey için destek istedik, aradıklarımızda sağ olsunlar o desteği fazlasıyla vermişler ve Halil Uluay yeniden göreve seçilmişti.

Siyasi olarak çok anlaşamazdık ama çokta tartışmazdık. Ayrıca Taşköprü İmam hatip liseliler için öncü olduğu ve kurduğumuz Taşimder’in başkanlığını da yapmaya devam ediyor. Taşköprü ve İstanbul’daki programlar vesilesiyle sık sık bir araya gelmeye başladık. Kastamonu’ya geldiğimizde mutlaka ilgilenir ve misafirperverliğini gösterirdi. İl başkanı olunca hem üzüldüm hem sevindim. Üzüntüm 2 türlü idi, biri bende kalsın diğeri yapısı itibariyle işi zordu, siyaset bu gibi insanlara göre değildi, hele Kastamonu için hiç değildi… Daha önceleri de şahit olduğum il başkanı değil adeta yöre vekiline ve üst düzeye emir eri arıyorlardı sanki. İnsiyatif kullanan değil, bir emrin var mı sayın vekilim deyip ceket ilikleyecek il başkanı, hastaneye 1 tane hademe alınacağı zaman “kimi istersiniz sayın vekilim diyecek il başkanı profili ama tanıdığım Av. Halil Uluay bu yapıya pek uygun bir il başkanı olmazdı ve yapmazdı da. Zaten ilk iş olarak partinin il başkanlığını kurumsal bir kimliğe kavuşturunca insiyatif kullanan bir il başkanı mesajını vermiş oluyordu. Açılış haberlerine baktığımda şok olmuştum il başkanlık binasının açılışına Kastamonu’n her daim 1.sıra milletvekili katılmamıştı! Aslında başka haberlerde vardı ama aramızda ki hukuğumuza dayanarak zor durumda kalmaması için kendime sakladım.

Sadece il başkanı iken Kastamonu’da yapılması planlanan defile ve Taşköprü’deki güzellik yarışmasını manşetten vermek durumunda kalmıştık ve programları iptal ettirmiştik. Belki darılmıştır diye uzun süre arayamamıştım. Sonuçta bunlara onunda karşı olduğunu biliyordum ama il başkanı olduğundan tek başına iptal yetkisi de yoktu tabi.

Daha önce İl genel meclisi misafirhanesine 25 yıl sonra tekrar konulması planlanan içki satışı ve servisi için nasıl gayret ettiğine bizzat şahit olmuştum.

İl başkanı olduğunda sayın Cumhurbaşkanımızın kızının düğünü Milli Gazete’mize çok yakın bir lokasyonda olduğundan adres sormak için aramıştı, 81 il başkanına özel davetiye verilmiş ve o düğüne Kastamonu’yu temsilen katıldığına şahit olmuştum. Bunu niçin yazdım; il başkanlığında başarılı bir dönem geçirdi, teşkilat yapısını ve çalışma şartlarını iyi biliyordu. Benimde aday olduğum 1 Kasım 2015 seçimlerinde 3 vekili de partisine kazandırmıştı, dostluk falan deyip birini bile bize bırakmamıştı. Ancak şu hakkını da teslim edeyim aday olduğum 2014 ve 1 Kasım seçimlerinde aramış ve tebrik etmiş ve bizim partinin durumunu en iyi bildiğinden sıkıntı olursa bir dost olarak yardımcı olma teklifi de sunmuştur. İl başkanı iken kalp krizi geçirdi ve Allah’tan çabuk iyileşti.

İl başkanı olunca çevreninde beklentisi arttırmış oldu, cepleri not kağıdı ile dolar olmuş, akrabalar, köylüler, arkadaşlar herkesin bir sıkıntısı var, bu gibi işlerde cetefelli işler zaten Halil’in mizacına uygun şeyler değildi, bu konuda çok kişi darıldı da işimizi halledemiyor diye…

65 kişi alınacak hastane için 5000 müraacat olunca kura çekilir, ilginçlikte burada başlar, kurada ismi çıkanlar il başkanlığına uğramadan işbaşı yapmak istemezler, tamda o sıra hastalanmıştır, özel işleri olanları il başkan yardımcısına yönlendirirler, ancak koltuğunun altına baklavasını alana buyurun niçin geldiniz diye sorulunca “geçmiş olsun için” der, içeri girer , geçmiş olsun der ama esas nedeni başkadır. Başkanım; kurada benim ismim çıktı ama siz başhekimi arayabilirseniz veya bir kağıt imzalarsanız çok iyi olur deyiverir, nedeni de “il başkanın torpili ile gidip çalışmamak, yan gelip yatmak,” bunlara müsade etmediği için çokta sevilemedi de.. İnsanların menfaatine uygun işler yaparsan severler yoksa hiç çekinmeden söverler.

Kastamonu dergisi için belediye başkanından bir türlü randevu alamayınca Halil beyin yanına gitmek için kaldığım ilim yayma yurdundan çıktım, minübüs bekliyordum, bir taksi geldi önümdü durdu ve sordu ne tarafa gidiyorsunuz diye, bende Ak parti il başkanlığına gidiyorum deyiverdim, adam ben götürüyüm, zaten yolumun üstü dedi, bende bindim, kendini tanıttı, ve başladı konuşmaya, Ak parti il başkanlığı deyince birazda resmi giyinmiş görünce ağzındaki baklayı çıkarıverdi, orman işçisi olduğunu ama yerini beğenmediğini çok mağdur olduğunu mutlaka değiştirmek istediğini belirterek hem acındırıyor hem de bir medet umuyordu.! Çokta bir şey beli etmeden, birazda sıkılarak bir an önce inmek için sabırsızlandım. İçimden dedim ki Halil beye Allah kolaylık versin, burada bu gibi talepleri yerine getiremedikten sonra ağzınla kuş tutsan yaranamazsın. Ki yaranamadı da..

Halil Uluay gibi “ben” demeyen biz diyen, kendini değil, partisini ve davasını düşünen; kişisel menfaat, makam ve mevkide gözü olmayan insanların bugünkü siyasi oluşumlarda kabul görmesi çok ama çok zor bir durum.

Kastamonu’da Avukatlık ve İstanbul Çağlayan’da Arabuluculuk bürosu olan Av. Halil Uluay tüm hemşehrilerimize hukuki noktalarda destek vermeye hazırız diyor.

Avukat Halil Uluay Kimdir

Avukat Halil Uluay Kimdir

Kısa süre önce ailecek korona sürecini çok zor atlatan ve evladını da kaybeden Halil Uluay kardeşime, bundan sonraki yaşamında tüm sevdikleriyle birlikte sağlık, sıhhat, huzur, başarı ve mutluluk içinde uzun ömür ve iki cihan saadeti dilerim.

 

Kaynak: Ertuğrul Köse

Yorumlar
  1. İzzet Kalaycıoğlu dedi ki:

    İlimize ve ilçelerine hayırlı olsun kendisine başarılar dilerim

  2. Anonim dedi ki:

    Memleketimize için hayırlı olsun İNŞAALLAH