enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kriterlere uyanları 12 ay boyunca maaş desteği sağlayacak

TÜİK’in enflasyon verileri sonrasında, SSK ve Bağkur emeklileri de zam müjdesiyle karşılandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belirli kriterlere uyanları 12 ay boyunca maaşla destekleyecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kriterlere uyanları 12 ay boyunca maaş desteği sağlayacak
6 Ocak 2024 11:05 | Son Güncellenme: 6 Ocak 2024 11:06
A+
A-

ENFLASYON ORANI NETLEŞTİ: 2024 Yılı Maaş Zamları ve Sosyal Yardım Haberleri

6 aylık enflasyonun yüzde 37,55 olarak belirlenmesiyle birlikte, SSK ve Bağ-kur emeklileri için 2024 yılında maaşlara yapılacak zamlar netleşti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen açıklamalara göre, vatandaşlar her yıl maaş zamlarıyla birlikte artan sosyal yardım ödemelerinin 2024 yılında ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Sosyal yardım ödemelerine yapılacak zam miktarı da belli oldu.

MAAŞA BAĞLANACAK

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar, memur zammına bağlı olarak sosyal yardım ödemelerini geçmiş yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da her ay alacaklar. 2023 yılında evde bakım maaşını 5 bin 98 TL olarak alan vatandaşlar, 2024 yılından itibaren her ay 7 bin 608 TL olarak alacaklar. Ayrıca, Bakanlık 2024 yılında başvuru kriterlerine uyanları maaşa bağlayacak.

GELİR HESAPLANACAK: Evde Bakım Maaşı Almak İsteyenler İçin Şartlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği evde bakım maaşı ödemelerinden yararlanmak için bazı şartlar bulunuyor. Başvuru yapacak kişi, gelirleri hesaplanıp kişi başına düşen gelir seviyesine göre evde bakım maaşı ödemesi alabilir. Kişi başına düşen gelir, mevcut 17 bin 2 TL olan asgari ücretin 2/3’ünden az olmalıdır. Gelir testi raporu tespit edilerek başvuru yapılabilir.

BAKIM MAAŞI ŞARTLARI: Başvuru Süreci ve Heyet Raporu Detayları

Evde bakım maaşı yatırılacak hanedeki engelli birey için sağlık raporunun heyet raporu ile alınması gerekiyor. Heyet raporunda “Ağır engelli” kısmında “Evet” yazması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.