enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Şems Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları

  Şems Sûresi; Mushaftaki sıralamada doksan birinci, iniş sırasına göre yirmi altıncı sûredir. Kadir sûresinden sonra, Burûc sûresinden önce Mekke’de inmiştir.

  Şems Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları
  31 Ocak 2023 06:03
  A+
  A-

  Şems ne demek?

  Mekke döneminde inmiştir. 15 âyettir. Sûre, adını birinci âyetteki “eş-Şems” kelimesinden almıştır. Şems, güneş demektir.

  Nübüvvetin 5. yılında nâzil olduğu tahmin edilmektedir. Adını ilk âyetinde geçen ve “güneş” anlamına gelen “şems” kelimesinden alır. “Ve’ş-şemsi”, “Ve’ş-şemsi ve duhâhâ” sûresi olarak da bilinir. On beş âyet olup fâsılası ا harfidir.

  Şems Sûresinin Konusu

  Sûrede bazı önemli kozmik varlıklara ve olaylara yemin edilerek insan tabiatına hem iyilik hem kötülük eğilimlerinin yerleştirildiği bildirilmiş; bu eğilimlerini doğru kullanmayanların akıbetine örnek olmak üzere Semûd kavminin helâk edilişi anlatılmıştır.

  Önce bu tür doğal varlıklar ve olaylar üzerine yemin edilmesi hem evrenin genel düzenine, bunun insanlar için taşıdığı faydalara ve bu düzeni yaratıp yaşatan ilâhî kudretin büyüklüğüne hem de sonraki âyetlerde ele alınan konunun önemine dikkat çekmeyi amaçlar. “Kuşluğu diye çevirdiğimiz duhâhâ tamlamasına “güneşin ışığı, aydınlığı, sabah vakti, gündüz” gibi mânalar da verilmiştir

  Şems Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Faydası, Gizemi ve Sırları

  Resûlullah (s.a.v) buyurdular ki: “Her kim, Şems sûresini okursa, güneş ve ay’ın üzerine doğduğu her şeyi, sadaka vermiş gibi sevâb kazanır.”

  Şems sûresini okuyan kimsenin hem nasibi bol olur, hem de gittiği yerde iltifat görür ve başarılı olur.

  Şemş süresini , yirmi bir kere okuyan, bütün korkulardan emin olur.

  Kim Şems sûresini okursa, güneşin ve ayın üzerine doğduğu her şeyi sadaka vermiş gibi sevâb verilir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)

  Beled Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.