enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kar Yağışı Sonrası İstanbul Barajlarında Son Durum, Baraj Doluluk Oranları Ne Kadar?

İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından barajlardaki doluluk oranları artmaya başladı. İSKİ verilerine göre İstanbul’un barajlarında doluluk oranı yüzde 55.25 olarak ölçüldü.

Kar Yağışı Sonrası İstanbul Barajlarında Son Durum, Baraj Doluluk Oranları Ne Kadar?
31 Ocak 2022 15:51
A+
A-

İstanbul’da kurak geçen sonbaharın ardından barajların doluluk oranlarında büyük düşüşler yaşanmıştı.

2021 Nisan ayında yüzde 86.82’ye kadar çıkan doluluk oranları daha sonra düşüşe geçmiş yüzde 40’lı seviyelere kadar gerilemişti.

İstanbul’da 1 hafta devam eden kar yağışları, barajları da olumlu etkiledi. İstanbul’un barajlarında şu anda doluluk oranı yüzde 54.94’e kadar çıktı. Son bir haftadaki artış yüzde 1.14 olarak kayıtlara geçti.

Önümüzdeki hafta içinde beklenen yağışlı havayla birlikte barajların etrafında biriken karlarda erimenin hızlanacağı ve doluluk oranlarında artışa neden olacağı belirtildi.

İstanbul’un en dolu barajı bugün yapılan ölçümlere göre Ömerli Barajı oldu. Ömerli barajında doluluk oranı yüzde 77.23 olarak ölçüldü.

Sonbahar aylarında neredeyse kuruyan Kazandere barajında doluluk oranı yüzde 57.17, Papuçdere barajlarında ise yüzde 59.02’e çıktı. İstanbul’da şu anda 7 barajda doluluk oranı yüzde 50’in üzerinde. İstanbul’un en düşük baraj doluluk oranı ise yüzde 23.87’le Sazlıdere barajı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.