enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Çikolatacı Hemşehrimiz ve Dünyaca Ünlü İşadamı Mustafa Kadiroğlu Kimdir (Hangi İlçemizdendir?)

  Çikolatacı Hemşehrimiz ve Dünyaca Ünlü İşadamı Mustafa Kadiroğlu Kimdir (Hangi İlçemizdendir?)
  1 Kasım 2021 18:10
  A+
  A-

  Kastamonu’lu Ünlüler

  Elvan Şirketler Grubu’nun lokomotif markası olan Elvan’ın kurucusu Mustafa Kadiroğlu T.C. Kurulduktan 13 yıl sonra  1936 yılında Kastamonu Taşköprü ilçesinde doğmuştur. Doğduğu yıl Babası ve aynı zamanda Çikolata ustası Ahmet Hamdi Kadiroğlu iş için İstanbul yolunu tutunca anne ve iki minik ablayla ile birlikte Kastamonu Taşköprü’de sıkıntılı bir hayatta başlamış oluyordu.

  İstanbul’da Zeytinburnu’nda bir gece kondu da hayat mücadelesi veren ve Şark Çikolatada çalışan Baba Ahmet Hamdi Kadiroğlu daha fazla hasrete dayanamaz ve 1948 yılında çocukları ve eşini İstanbul’a getiriverir.

  12 yaşında olan Mustafa Kadiroğlu aile bütçesine katkı için babasının çalıştığı fabrikada üretilen çikolataları alıp ve Halkalı-Sirkeci trenlerinde satmaya başlar. Aslında hem pazarlamayı hem de temellerini atacağı Elvan’ın hikayesinin başladığından haber olmadan…

     ELVAN ÇİKOLATA HİKAYESİ NASIL BAŞLADI

  Mustafa Kadiroğlu’nun hikayesi İstanbul’a gelişinin 4. yılında 16 yaşında  yani 1952 yılında İstanbul Zeytinburnu’nda küçük bir şekerci dükkanında başlamış oluyordu. 1990 yılından itibaren iki oğlu Osman ve Hidayet Kadiroğlu ile kurumsallaşmaya giden Elvan daha sonra torun Ahmet Kadiroğlu’nun katılımıyla Avrupa ve Dünya’ya açılmaya başlamıştır.

  Çikolata ustası Ahmet Hamdi Kadiroğlu ile küçük yaşlarından beri trenlerde şeker satarak harçlığını kazanan oğlu Mustafa’nın Zeytinburnu’nda açtıkları bu küçük dükkan, üretimdeki ustalık ve satıştaki becerinin birleşmesiyle hızla büyüdü: Önce imalathane oldu,  sonra fabrikalar zincirine dönüştü. Çikolatadan gofrete, şekerden jellye ve kekten kruvasana kadar geniş bir yelpazede üretim yapan ve tüm dünyaya pazarlayan Elvan, dünyanın önde gelen şekerleme firmalarını sıralayan Global 100’deki konumunu ilk sıralara taşıma yönlü yolculuğunu kararlılıkla sürdürüyor.

   

   

  VEFAT: Elvan Gıda Kurucusu Hemşehrimiz Mustafa Kadiroğlu 27 Ağustos 2022 Cumartesi akşam saatlerinde 86 yaşında rahmeti rahmana  kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun.

               ZEYTİNBURNU ŞEKERCİ DÜKKANINDAN DÜNYA’YA AÇILAN TAT

  1952 yılında İstanbul’da bir şekerci dükkânında başlayan Elvan Gıda’nın tatlı yolculuğu, bugün 6 tanesi yurt içinde, 2 tanesi yurt dışında bulunan fabrikaları ve 2000’e yakın çalışanı ile uluslararası bir kimliğe bürünmüş; artan ürün gamı ile paralel Elvan Gıda, Cici Çikolata, ANL Gıda, Cicisüt, Intersweet, Element ve Ahmet Hamdi Makine şirketleri ile bir şirketler grubu haline gelmiştir.

  Elvan Şirketler Grubu’na bağlı Intersweet şirketi; 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracat ve 200 milyon $’a yaklaşan cirosuyla Türkiye’de sektöründeki en büyük 5. ihracatçı firma konumundadır.

  Grubun Element Gıda şirketi ile hammadde tedariki sağlanmakta; Cici Süt şirketi ile pst ve süt tozu üretimi yapılmakta; Ahmet Hamdi Makine şirketi ile üretimde ihtiyaç duyulan yeni teknolojiler geliştirilmektedir.

  Cici, Elvan, ANL, Cicisüt markalarına sahip Elvan Grubu; kek, kruvasan, şeker, jelly şeker, çikolata, gofret, bar, süt tozu ve pst ürün gamı ile her geçen gün yaptığı yeni yatırımlarla ürün kategorisini genişletmektedir. 2010 yılında Elvan Grubu’na katılan Cici Çikolata San. ve Ticaret A.Ş. firması 2013 yılında yakaladığı % 1856 büyüme oranı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3. şirketi olarak seçilmiştir.

  2012 yılında faaliyete geçen Ar-Ge Merkezi ile Elvan; Türkiye’de gıda sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezini kurmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

  Elvan Gıda, her yıl Candy Industry tarafından hazırlanan ve Dünyanın En iyi Şekerleme Firmaları’nı sıralayan “Global 100” listesine 2013 yılında  81. sıradan girerek sektördeki başarısını uluslararası platforma taşımış; ayrıca Türkiye’den dünya markaları çıkarma programı olan Turquality marka destek programı kapsamına dahil edilmiştir.

   

  kaynak: www.elvan.com

  Yorumlar
  1. Ercan Özdemir dedi ki:

   Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

  2. Muharrem ALKILINÇ dedi ki:

   Zeytinburnu ndan komşumuz Ve Adam gibi Adam Esnasından sayın Mustafa Kadiroğlu Ağabeyime Allah’tan rahmet diliyorum Rabbim Mekanlarını cennet Eylesin inşallah 🙏🙏 Ailesine ve Yakınlarına başsağlığı diliyorum .

  3. Muharrem Selimoğlu dedi ki:

   Çok Candan sevdiğim ve saygı duyduğum Muhterem Büyüğümüz Mustafa Kadiroğlu abimizin
   Baki olan gerçek hayata irtihal etiiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım Kendilerini yüce Rabbimizin sonsuz Rahmetine uğurlarken Sevgili kardeşim Hidayet ve Osman Kadiroğlu tahtında Bütün Aileye sabırlar cemil ve metanetler dilerim,