enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Burun Tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı, en sık görülen semptomlardan biridir ve tehlikeli olmaktan çok can sıkıcı olma olasılığı daha yüksektir.

Burun Tıkanıklığı nasıl geçer?
9 Mayıs 2023 11:45
A+
A-
Burun pasajları iltihaplandığında ve aşırı mukusla dolduğunda tıkanıklık meydana gelir. Burun tıkanıklığı şiddetli olduğunda hava akışını engelleyebilir ve kişiyi ağzından nefes almaya zorlayabilir.

Burun tıkanıklığından kurtulmaya çalışırken, sebebini bilmek yardımcı olabilir. Burun pasajlarını tahriş eden herhangi bir şey burun tıkanıklığına neden olabilir. Yaygın nedenler şunları içerir:

  • Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi enfeksiyonlar.
  • Evcil hayvan alerjileri gibi alerjiler.
  • Araba egzozu ve tütün dumanı gibi havadaki tahriş edici maddeler.
  • Kuru hava.

Burun tıkanıklığını tedavi etmenin en belirleyici yolu, sebebini ortadan kaldırmaktır, ancak daha hızlı bir rahatlama yaşamanın birkaç yolu vardır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Buharda Nefes Alın 

Buhar, mukusu inceltir ve tahriş olmuş burun pasajlarını yatıştırır. Uzun duşlar almak, bazen burun tıkanıklığına eşlik eden semptomlar olan kas ağrıları ve hafif yorgunluğa da yardımcı olabilir. Ayrıca bir kaseyi sıcak (ancak kaynamayan) suyla doldurup üzerine eğilebilirsiniz. Buharı tutmak ve maksimum faydayı elde etmek için başınızın üzerine bir havlu örtün.

Bol Sıvı Tüketin

Kendinizi iyi hissetmediğinizde bol su içmek kötü bir fikir değildir, çünkü sizi sulu tutar, ancak sıvıların soğuk algınlığı ve tıkanıklık üzerinde gerçek bir etkisi olduğuna dair çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Kendi sağlık yararları olan meyve veya sebze sularını da içebilirsiniz, ancak şeker tüketimini artırmamaya dikkat edin. Sıcak bitki çayları hem sıvı alımınıza katkı sağlayacak hem de sinüslerinizi bol bol buharla temizlemenizi sağlayacaktır.

Burun Şeritlerini Uygulayın ve Yatmadan Önce Başınızı Yükseltin

Burun tıkanıklığı sizi uyumaktan alıkoyuyorsa, yapışkan burun bantları sizi biraz rahatlatabilir. Bunlar burnunuzun üzerine oturur, nefes almayı kolaylaştırmak için burun deliklerini çekerek açar ve genişletir.  Ayrıca başınızın altına fazladan bir yastık koyabilirsiniz.

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye verme amacı taşımamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.