enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Âdiyât Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları

  Âdiyât Sûresi; Mushaftaki sıralamada yüzüncü, iniş sırasına göre on dördüncü sûredir. Asr sûresinden sonra, Kevser sûresinden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayetler de vardır.

  Âdiyât Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları
  9 Şubat 2023 11:58
  A+
  A-

  Âdiyât ne demek?

  Mekke döneminde inmiştir. 11 âyettir. Âdiyât, hızlı koşan atlar demektir.

  Âdiyât Sûresinin Konusu

  İnsanoğlunun nankörlüğü ve mala düşkünlüğü, ahiret hayatı için harcama yapmaması ve bu yüzden onu kötü bir sonucun beklediği söz konusu edilmektedir.

  Savaş sırasında düşman üzerine saldıran atlar tasvir edilmekte ve eski savaşların insandan sonra en önemli unsuru olması dolayısıyla atlar üzerine yemin edilmektedir. Yeminin amacı, böylesine yararları bulunan ve insanların en çok sevdiği mallardan olan atları onlara bağışlayanın Allah olduğuna işaret etmek, o günün insanının gözünde çok değerli olan bu varlıklar üzerine yemin ederek müteakip âyetlerdeki mesajın gerçekliğine ve önemine dikkat çekmektir.

  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
  1,2,3,4,5,6. Soluk soluğa süratle koşan, (koşarken ayaklarını) vurarak ateş çıkaran, sabah erkenden baskın yapan, orada tozu dumana katan ve düşman topluluğunun ortasına dalan atlara andolsun ki, insan gerçekten Rabbine karşı pek nankördür.

  7. Hiç şüphesiz buna kendisi de şahittir.

  8. Hiç şüphesiz o, mal sevgisi sebebiyle çok katıdır.

  9,10,11. Acaba o bilmiyor mu ki, kabirlerde bulunanlar çıkarıldığı ve kalplerdeki ortaya konulduğu zaman, işte o gün onların Rabbi kendilerinin her hâlinden mutlaka haberdardır.

  Âdiyât Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Faydası, Konusu, Gizemi ve Sırları

  Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki: “Her kim, Âdiyât sûresini okursa, Allah o kimseye on sevâb verir.”
  3 defâ okuyan nazardan korunur.

  Adiyat, sûresini üç kere okuyan müslüman, kendisini nazar ve kem göz değmesinden bir şekilde korumuş olur. Çünkü nazar vardır ve haktır. Nazardan korunmak için bir çok sûre ve duâlar vardır. Âdiyat sûresi de nazar için okunan sûrelerdendir. Âyetel Kürsi, Fâtiha sûresi, Felak ve Nâs sûreleri de nazar için okunan sûrelerdendir.

  Uykusunda korkan kişi, yatmadan önce 7 kere okumalıdır. Bu sureyi yazıp da üzerinde taşıyan kimse, korkularından emin olur ve kendisine rızık kapıları açılır.

   

  Zilzâl Sûresinin Faziletleri, Anlamı, Şifası, Konusu, Gizemi ve Sırları

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.