enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kira zam sınırı kalkacak mı?

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında, konut kiralarında uygulanan yüzde 25’lik maksimum zam oranının yakın bir zamanda kaldırılacağına dair işaretler ortaya çıktı. Vatandaşlar, 2 Temmuz 2024 tarihinde sona ereceği belirtilen yüzde 25 sınırlamasının geleceğiyle ilgili merakla bekliyorlar.

Kira zam sınırı kalkacak mı?
6 Mayıs 2024 10:20
A+
A-

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının açıklanan tutanaklarında konut kiralarında uygulanan yüzde 25’lik tavan zam oranına da yer verildi. Faiz kararının ardından, Merkez Bankası’nın yüzde 25’lik tavan zam oranının kaldırılacağına işaret ettiği belirtildi.

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantı özetindeki tutanakta kira zam sınırı uygulamasıyla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir.” 

“Yıllık kira enflasyonu yüksek bir seviyede seyrini sürdürürken, Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) mikro verileri üzerinden takip edilen öncü göstergeler kira artış oranında şubat ayında başlayan yavaşlamanın nisan ayında devam edeceğini ima etmektedir. Öte yandan, konut fiyatları yıllık artışı şubat itibarıyla yüzde 58,3 seviyesine gerileyerek yıllık tüketici enflasyonunun altında kalırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler bu kalemdeki aylık artışın da son aylarda önemli ölçüde yavaşladığına işaret etmiştir. Konut fiyatlarındaki bu durumun, ilerleyen dönemde kira enflasyonunu sınırlayacak bir unsur olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir.”

Kaynak: yenidevir.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.