enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gökçeağaç Neden Hanönü Oldu (İşte Kastamonu Hanönü ilçesinin isim ve ilçe olma hikayesi)

Daha önce Gökağaç ismiyle özdeşleşen ve
“Gökçeağacın kilimi
Tut Kaynana dilini” veya “Askerdir Benim Yarim” türküsüyle ün salmış ve
Kastamonu Taşköprü ilçesine bağlı bir belde olan Hanönü nasıl ilçe oldu neden Gökçeağaç ismini değiştirip bugünkü Hanönü ismini aldı?

Gökçeağaç Neden Hanönü Oldu (İşte Kastamonu Hanönü ilçesinin isim ve ilçe olma hikayesi)
4 Ocak 2022 07:26 | Son Güncellenme: 4 Ocak 2022 12:46
A+
A-

İşte Kastamonu Hanönü ilçesinin isim ve ilçe olma hikayesi

Önce, Tarihi HAN’ın özellikleri nelerdir şöyle bir göz atalım…

Hanönü’de bulunan Tarihi Han moloz taşından harçla yapılmıştır. Hanın kapısı yuvarlak kemerlidir. Girişte 4 tane paye bulunmaktadır. Dört köşe olan bu payelerin alt kısımları kesme taştan, üst tarafları da enli tuğladan yapılmıştır. Tavanlar bir nevi tekne tonozludur. Hanın eni 9 m. boyu 13 m, yüksekliği 3.5 m’dir. Duvar kalınlıkları birer metredir.

1848 yılında ilçeyi ziyaret eden “Chanykoff” buranın eski bir kervansaray olduğunu söylemiştir. 1810’da Sinop‘ta Fransız konsolosu olan Prof. Faircad binanın üç hücreli bir kilise olduğunu ve Justinyen tarafından yapıldığını Türkler tarafından kervansaray olarak kullanıldığını yazar.

Ancak 2011 yılında Gökçeağaç Köyü camisinde Arapça yazılı ortasından kırılmış bir taş olduğu bilgisine ulaşıldı. Köy muhtarlığınca camide koruma altında tutulan taşta yazılan yazı Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yard. Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından Türkçeye çevrildi. Bulunan taşta “Bu han gelen geçen yolcuların kalması için hayır amaçlı olarak, Candaroğlu beylerinden İsfendiyar Bey (Ölümü Şubat 1440)’in hükümdarlığı zamanında, onun eşi Tatlu Hatun tarafından miladi 1437 yılında yaptırılmıştır.” Buradan da anlaşılacağı üzere, han günümüzde 575 yıl önce yaptırılmıştır. Candaroğulları Beyliği dönemi eseridir. Yani Osmanlıların Kastamonu’yu ele geçirmelerinden önce yapılmıştır.

Tarihi han , Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce Restore edilerek belediyemize teslimi yapılmış ve müze olarak kullanılmaktadır.

Peki Hanönü isminin hikayesi nedir?

Hanönü İlçesi Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde eski İpek Yolu üzerindeki tarihi han çevresi mesken olarak seçilmiştir. Hanönü ismini de ilçe merkezinde bulunan bu tarihi Han’dan almıştır.

İlçe tarih boyunca birçok uygarlığın kurulup yok olduğu bir bölgede yer almaktadır.
Bunlar içinde en önemli kavimler; Hititler, Paflogonyalılar, Romalılar, Lidyalılar, Pontuslar, Bizanslar ve Candaroğullarıdır.

Hanönü İlçesi Gökçeağaç bucağı ismi ile Taşköprü ilçesine bağlı iken 30 Aralık 1988 tarihinde Hanönü adıyla belediye kurulmuştur. Hanönü İlçesinin kuruluş tarihi 20.05.1990’dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.