enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dikkat bunu yapanların doğalgaz faturası yüzde 50 artıyor!

Kış aylarında sıkça yapılan bir hata: Kombiyi kapatıp açmak. Uzmanlara göre, kombiyi belirli bir ısıda tutmak, hem enerji tasarrufu sağlamanın hem de doğalgaz faturasını düşürmenin doğru yoludur.

Dikkat bunu yapanların doğalgaz faturası yüzde 50 artıyor!
25 Ocak 2024 10:15
A+
A-

Evinizde olmadığınız zamanlarda kombiyi kapatmak, enerji ve doğalgaz faturasında tasarruf sağlamak adına mantıklı bir yaklaşım gibi görünebilir. Ancak, uzmanlara göre kombiyi belirli bir ısıda tutmak, hem enerji tasarrufu sağlamanın hem de doğalgaz faturasını düşürmenin daha doğru bir yoludur.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Levent Bilir, evlerde ısınmak için kullanılan doğal gazdan daha fazla verim alınabilmesi için önerilerde bulunuyor.

Konutlarda enerji tasarrufu yapmanın ilk adımının izolasyon ile başladığını belirten Dr. Levent Bilir, “İzolasyonu iyi bir binada, iç ortam sıcaklığı çok fazla değişkenlik göstermeyecek. Bu nedenle ilk olarak yakıt kullanmayarak tasarruf yapabiliriz. Konutlarda izolasyon, ilerleyen zamanlarda zorunlu hale gelecek. Bu durumda binaların ısı kaybı azaldığı için doğal olarak yakıt da daha az kullanılacak.

Genellikle doğal gazı kullanırken kombiyi aralıklı olarak çalıştırıyoruz. Bu başta yakıt tasarrufu sağlar gibi görünse de aslında kombi ısıtmayı durdurduğu için evin duvarlarının soğumasına neden oluyor.

Bu nedenle kombiyi devamlı ama düşük kademede çalıştırmak yakıt tasarrufu sağlayacak bir çözüm. Ancak son kademeye getirip devamlı çalıştırmayın” dedi.

ÇİFT CAMLI PENCERE KULLANMALIYIZ

Apartmanlarda dairelerin duvarlardan ısı alışverişi yaptığını belirten Dr. Levent Bilir, ”

“Yasal bir zorunluluğu olmasa da apartmanda kombisi olan herkes, evlerinde kombiyi çalıştırmalı.

Evlerde mümkün olduğunca doğru montajlanmış çift camlı pencereler kullanılmalı. Öte yandan kombi ve peteklerin bakımları düzenli aralıklarla yapılmalı.

Peteklerin bakımı da ısı verimliliği açısından büyük önem arz ediyor. Petekler, bazı durumlarda hava yapabiliyor. Böyle durumlarda içindeki havayı alırsak petek tekrar eskisi gibi ısıtmaya başlayacaktır” dedi.

KLİMAYI KULLANALIM

Elektrikli sobaların veriminin düşük olduğunu belirten Dr. Levent Bilir, “Eğer evlerimizde doğal gaz yoksa, elektrikli ısıtıcı yerine mümkünse klima kullanalım.

Direkt sadece rezistanslı ısı veren elektrikli ısı cihazları yerine yeni nesil klimalar, elektrik verimi açısından çok daha verimli. Klima, ilk yatırım açısından elektrikli sobadan pahalı olsa da zaman içerisinde o fark zamanla kapanır” diye belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.