enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

BU DÜNYADA ÖLÜM VAR!

Üstat şair Sezai Karakoç dünya sürgününü tamamlayıp darul bekaya göçtü. Mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun. İki hafta evvel üstat Karakoç’la ilgili aşağıdaki yazıyı yazmıştım. Rahmet olsun

BU DÜNYADA ÖLÜM VAR!
16 Kasım 2021 19:48 | Son Güncellenme: 16 Kasım 2021 19:49
A+
A-

                      BU DÜNYADA ÖLÜM VAR!

Üstat Sezai Karakoç şiirinin uyarıcı bir etkisi var. Dünyada ölüme ait sessizlik hayatın üzerini kapladığında Sezai Karakoç’un şiiri devreye girer. Hemen uyandırma misyonunu üstlenir. Ölüm bütün gürültüsüyle gelip hayatın üzerindeki ölü toprağını silkeler, sessizliği dağıtır. Neredeyse iki günde bir yakın çevremizden birilerinin ölüm haberini alıyoruz.

Bu böyle değildi. Ölüm seyrek, hayat duruma hâkimdi. Yani hayatın kolları her yere yetişiyordu. Son zamanlarda bu değişti. Ölümün üzerinde hayat sessizliği var. Ölümün hayati tarafı kalmadı gibi. Bir yerlerde bir başına ölünüyor. Yaşarken yanınızda kimsenin olmaması bir dereceye kadar belki anlayışla kabul edilip geçiştirilebilir. Fakat ölürken yakın olarak yanınızda tek kişi yoksa bu kolay hazmedilecek bir şey değildir.

Kurumlar tarafından doğumunuz gerçekleşiyor ve yine kurumlarca ölümünüze hükmedilip toprağa müsait hale getiriliyorsunuz. Toplu konutların karşısında mevzilenir gibi sıralanan mezarlar yaşadığımız hayata nispet yapıp dalga geçiyor sanki. Aslında ben bu kadar söz yığınıyla daha kısa ve de kestirme bir şey söylemeyi murat etmiştim. Meğerse üstat Sezai Karakoç dizeyi zamanın boşluğuna en muhkem şekilde çoktan çakmış bile: “Değişe değişe bozulmuş ölüm bile / Ölüm bir grev gibi kaplamış ülkemizi.” “Bu işyerinde grev var!” levhasıyla “Bu dünyada ölüm var!” uyarısı ne kadar birbirini çağrıştırıyor.

Sezai Karakoç’a göre şairler başka bir âlemden dünyaya düşmüş yabancılardır. Vazifelidirler. Fakat bunun farkında değildirler. İsrafil’in ve de Azrail’in habercisi olmak gibi bir vazifeleri olduğundan haberdar değillerdir. Dünyada kalma izni aldıktan sonra her şeyin farkına varıp ayırdına ulaşırlar. Fakat yine de ölüm bütün ulakları atlatarak olay mahalline herkesten evvel gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.