enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bir Tarih Su Altında Kalacak: Karadeniz Bölgesinin en eski yerleşim yeri yok mu olacak?!

Karadeniz bölgesi Kastamonu ilinde bulunan ve en erken MÖ. 12.000 ile 7.000 yılları arasına tarihlenen Kahin Tepe ülkemizde bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip ve eğer yeterli desteği görmez ise tarihimiz sular altında kalacak.

Bir Tarih Su Altında Kalacak: Karadeniz Bölgesinin en eski yerleşim yeri yok mu olacak?!
9 Temmuz 2024 10:15 | Son Güncellenme: 9 Temmuz 2024 10:16
A+
A-

Karadeniz bölgesinin en eski yerleşim yeri sular altında kalacak!

Bölgede çeşitli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmasına ve birçok buluntuya rastlanılmasına rağmen aynı alanda gerçekleştirilen baraj faaliyeti nedeniyle Karadeniz’in ve hatta ülkemizin en eski yerleşim ile toplanma alanı olduğu düşünülen Kahin Tepe kelimenin tam anlamıyla tarih olacak.

  Kahin Tepe ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse genelden özele doğru Dünya, Türkiye, Karadeniz ve Kastamonu tarihinin geçmişine ışık tutacak olan Kahin Tepe bölgesinde ilk araştırmalar 1950’lerde başlamış olup ancak 1995-1998 yılları arasında sistemli yüzeysel araştırmalara geçilmiş ve Filyos Araç Barajı çalışmalarından önce kazı sürecine girilmiştir.

Keşfedilen ve keşfedilmemiş olası bulgular ışığında Kahin Tepe bölgesinin tarihi, Göbeklitepe tarihiyle aynı döneme hatta daha eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bu büyük potansiyel maalesef gerekli değeri görememiş ve kazı çalışmaları tamamlanmadan bırakılmıştır.

Kahintepe

Güzel Kastamonumuzun Araç ilçesi Başköy taraflarında bulunan ve tarihi en az Göbeklitepe kadar eskiye dayanan Kahin Tepe arkeolojik kazı alanı yeterli ilgiyi ve desteği görememiştir!

Konu ile ilgili konuşan Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları Başkanı Sayın Sercan OKUR ‘’Kahin Tepe bölgesi tarihimizi belki de baştan şekillendirecek düzeyde bir öneme sahip, alan konumu itibariyle o bölgede daha önce görülmemiş bir tarihsel değeri taşıyor hem Karadeniz bölgesi için hem de güzel memleketimiz Kastamonu için adeta tarihin başlangıç noktası olma özelliğinde ama maalesef yeterli desteği göremiyor ve koca bir tarih göz göre göre yok sayılıyor. Ekibimiz ile birlikte alanda incelemelerde bulunup çeşitli değerlendirmeler yaptık ekibimizde bu konu ile özel olarak ilgilenen bir grubumuz var süreci takip ediyoruz. Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak ve bundan da önce Kastamonulu gençler olarak bizler tarihimize sahip çıkmaya kararlıyız.’’ dedi.

Kastamonu Kahintepe

Kastamonulu gençler tarihine sahip çıkıyor!

Ekiplerinin alanda incelemelerde bulunduğunu belirten Gençlik Kolları Başkanı Sayın Sercan OKUR şunları ekledi ‘’Ekibimiz içinde bu konuyla özellikle ilgilenen bir grup var çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulunuyorlar. Dosyalarımızı hazırladık arkadaşlarımız bu raporları memleketimizin ileri gelenlerine sunuyor ve konuya dikkat çekiyorlar ancak şunu fark ettik ki bölgenin tarihi ne kadar eski olsa bile maalesef fark edilememiş ve haberdar olunmayan bir alan olma özelliğinde bulunuyor. Biz pes etmeyeceğiz mücadelemize devam edeceğiz Kastamonu Konfederasyonu Gençlik Kolları olarak güzel memleketimiz için durmadan, yorulmadan çalışacak memleketimizin faydasına olan her çalışmayı gerçekleştireceğiz.’’ dedi.

Kastamonu Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Mehmet ALVER ve Gençlik Kollarından Sorumlu Başkan Sayın Ali Rıza YILDIRIM’da bu konu ile ilgili Gençlik Kollarına destek olduklarını gençlerin arkasında yer aldıklarını belirttiler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.