enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Beyaz Altın Taşköprü Sarımsağı Toprakla Buluştu (2022 Sarımsak Dikimi Başladı)

  Beyaz Altın Taşköprü Sarımsağı Toprakla Buluştu (2022 Sarımsak Dikimi Başladı)
  17 Şubat 2022 22:10
  A+
  A-

  Dünyada en kalitelisi Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen ve bölge halkının beyaz altın olarak nitelendirdiği Taşköprü Sarımsağının 2022 yılı mahsulü için dikim sezonu başladı.

  Her yıl Şubat ayı gelince Taşköprü’de bir telaş başlar, heyecan başlar. Bu telaş ve heyecan soğuk geçen kıştan falan değil elbette.

  Ya neden?

  Taşköprü Sarımsağının toprakla buluşma vakti gelmiştir de ondan…

  Tarlalar hazırlanır, yevmiyeciler tutulur, traktörler çalışır ki hasret sona ersin. Taşköprü sarımsağının en büyüyük özelliği Şubat ayında dikilir, Temmuz ayında sökülmeye başlanır. Temmuz ayından önce Taşköprü’den bile sarımsak alsanız o Taşköprü sarımsağı değildir bilesiniz.


  Taşköprülü sarımsak üreticileri, geçen yıl sarımsağın hak ettiği değeri bulamaması üzerine bu sezon için dua ettiklerini ifade etti. Her yılın Şubat ayı ile başlayıp Nisan ayı başına kadar Taşköprü’de dikimi yapılan bin yılın mucize bitkisi olarak da adlandırılan Taşköprü sarımsağının bu yıl dikimi yoğun kar yağışının etkisiyle 10 gün kadar geç başladı. Taşköprü’ye bağlı Aşağı Çayırcık köyü çiftçilerinden Hüseyin Yılmaz, sarımsak dikiminin oldukça zor bir iş olduğunu belirterek;

  “2022 yılı sarımsaklarımızı dikmeye başladık, beklentilerimiz büyük geçtiniz yıl hiç bir sarımsak üreticisinin yüzü gülmedi. İnşallah bu sene iyi olur. Fiyat düşüşü birazda çok ekimden kaynaklı herhalde dua ediyoruz” dedi.

  Taşköprü’de, sarımsak ekimi ile uğraşan ve yevmiye usulü sarımsak dikimi yapan Reyhan Doğmuş’ta bu sene havaların yağış durumundan dolayı sezona geç başladıklarını belirterek; “Sarımsak dikimleri çok iyi gidiyor havaların yağışlı gitmesinden dolayı sezona gecikmeli başladık. Beklentilerimiz var inşallah iyi olur sarımsağımız para eder çiftçilerimizde kazanır bizde kazanırız ve paralarımızı peşin alırız” dedi.

  Kaynak: Taşköprü Haber

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.