enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi 

Kastamonu kuzeyden Küre (İsfendiyar) Dağları, güneyden Ilgaz Dağı ile çevrelenmiş olduğundan, kış mevsiminde bol kar almaktadır. Gerek arazi özellikleri, gerek bol kar yağışı almasından dolayı kış turizmi için çok rağbet görmektedir.

Kastamonu Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi 
23 Kasım 2023 08:00 | Son Güncellenme: 23 Kasım 2023 08:02
A+
A-

Kışın Ilgaz’da neler yapılır? Ilgaz Dağı Kayak Merkezi hangi ilde? Ilgaz Dağı volkanik dağ mı? Ilgaz’da kış turizmi var mı? Ilgaz hangi ile bağlı? Kastamonu Haber ekibimiz sizler için araştırdı

     Kastamonu kuzeyden Küre (İsfendiyar) Dağları, güneyden Ilgaz Dağı ile çevrelenmiş olduğundan, kış mevsiminde bol kar almaktadır. Gerek arazi özellikleri, gerek bol kar yağışı almasından dolayı kış turizmi için çok rağbet görmektedir. Büyük bölümü Kastamonu İli sınırları içinde kalmak üzere Çankırı İl sınırlarına da girmektedir. Kastamonu – Ankara karayolu güzergahındadır. Tesisler kesimi anayola 1.5 km mesafede kalmaktadır. Ilgaz Dağı üzerinde bulunmaktadır. Kastamonu İl Merkezine 40 km mesafededir. Tabii Özellikleri : Ilgaz Dağının 1050-2000 m arasında yükseklikte bulunmaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içindedir. Kurulduğu açık alanın toplam uzunluğu takribi 1500 m, genişliği 100 m civarındadır. Çevresi köknar, çam ormanlı ile örtülüdür. Aynı zamanda piknik, avcılık, safari, yürüyüş gibi çok çeşitli turizm imkanları da bulunmaktadır.

Kastamonu Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi

Konaklama ve Mekanik Tesisler : Kayak merkezinde 800 m ve 1500 m uzunluğunda iki adet kayak pisti bulunmaktadır.

    Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne ait 1 adet çift oturaklı telesiyej tesisi çalışmaktadır. Üst istasyonu 1995 m, alt istasyonu1850 m. irtifada dır. Tesisin uzunluğu 693 m, kapasitesi ise 688 kişi / saattir. Ayrıca 1 adet teleksi tesisi mevcuttur Hat boyu 950 m, kapasitesi ise 800/1000 kişi saattir. Telesiyej alt istasyonu yakınında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ait 1 tesis ile 1 adet özel teşebbüs konaklama tesisi bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanan özel teşebbüs tatil köyünün bir bölümü hizmete açılmıştır. Ayrıca Ankara Üniversitesine ait Ilgaz Tesislerinde resmi ve sivil ziyaretçilere hizmet vermektedir. Sağlık ihtiyaçları için, sezon sırasında ambulans ve sağlık ekibi görevlileri bulunmaktadır. Telefon ve GSM haberleşmesi kesintisiz sürmektedir. Kastamonu – Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ve Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Kastamonu’da Ayrıca Atlı Turizm Aktiviteleri yapılıyor

Kastamonu’da Atlı Turizm Aktiviteleri

Kastamonu’nun flora faunası çok sayıda endemik bitki türü, kanyon, mağara, şelale ve yaylaları ile 4 mevsim doğanın tüm renklerini ve dokusu yaşayabileceğiniz dünyanın sayılı eko turizm cennetlerinden Daday ilçesi Türkiye’nin 2. Sanatoryumuna ev sahipliği yapmış tedavi edici özellikteki oksijeni üreten ormanları ile doğal bir sağlık merkezidir. Uçsuz bucaksız bin bir ton yeşilin, sarının turuncunun, mavinin tek karede olduğu Kastamonu Daday’da eko turizmiyle ilgili Çömlekçiler Atlı Turizm, Barış Atlı Turizm, İksir Resort Town bulunmaktır. Ayrıca Merkeze Bağlı Talipler Köyünde Şadi Bey Çiftliği yer almaktadır.

Kastamonu’da Ayrıca Atlı Turizm Aktiviteleri yapılıyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.