enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

  Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi: Yağışlar Geri Geliyor

  Türkiye yeni sağanak ve kar yağışının etkisi altına giriyor. İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Ağrı ve Hakkari’ye kadar etkili olacak yağışlar için Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten’den tarih geldi.

  Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi: Yağışlar Geri Geliyor
  20 Şubat 2022 10:02
  A+
  A-

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, yeni haftayla birlikte birçok ilde sağanak yağış ve kar yağışı etkili olacak. Hafta boyunca sürmesi beklenen yağışların Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz’de sağanak, Doğu Anadolu’da kar şeklinde olması bekleniyor.

  Haftanın ilk gününde İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa başta olmak üzere birçok ilde sağanak yağış bekleniyor.

  Yağışların Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’de etkili olacağı tahmin ediliyor.

  Doğu Karadeniz bölgesinde ise kar var. Kar yağışının Erzurum, Ağrı ve Hakkari çevrelerinde etkili olacağı belirtiliyor.

  Sosyal medya hesabı üzerinden hava tahmini yapan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten’den kritik tahmin ve uyarı geldi.

  Yağışlı havaya dikkat çeken Ökten, “10 günlük beklenen toplam yağış. Salı gününden itibaren yağışlı havalar etkili olacak. Yeşil yerler az, mavi orta, kırmızı kuvvetli, mor şiddetli, gri aşırı, kahverengi afet riski…” şeklinde paylaşımda bulundu.

  Ökten aynı zamanda Marmara bölgesine 100 mm üzeri yağış alınabileceği şu sözlerle aktardı: “Bereketli günler Salıdan itibaren geri dönüyor. Beklenen yağış miktarı giderek artıyor. Kırmızı, mor ve özellikle Gri yerler güzel yağış alacak. Marmara için geniş alanda 100 mm üzeri yağış mümkün. Aynı zamanda Ege ve Akdeniz de güzel yağış alacak…”

  Ökten İstanbul’a yeniden kar yağma ihtimalini şu sözlerle değerlendirdi:

  “İstanbul için kar bitti çünkü zonal rüzgar rekor kırdı. 1988’i inceledim ve bu kanıya vardım. Tabi rakipler 14-18-22 Şubat ve Şubat sonu dediler. Şimdi de Mart başı diyorlar. 2023’e kadar yolları var.

  Zonal rüzgar takibi çok önemli. Bununla ilgili size bir site vereceğim. 40’ın üzerinde batılı olduğu zaman bize kar gelme olasılığı çok düşük.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.